Egyes források szerint a málna szár- mazási helye a mai Törökország területén található Ida-hegység. Tény, hogy egy görög orvos, Pedaniosz Dioszkoridész Kr. u. 50 és 68 között kelet- kezett, De materia medica című művében már e néven említi a gyümölcsöt. A de- rék doktor, aki Néró császár orvosaként is praktizált, ekkor rögzítette a málna levelének tulajdonított gyógyító hatást is.
GYÓGYÍTÓ GYÜMÖLCS
Paleolit kori barlangi leletek igazolják a málna jelenlétét az őskor emberének életében. Az évszázadokkal ezelőtti, ókori orvosok az akkor ismert világ szinte vala- mennyi területén, így Kínában és Indiában is ájurvédikus tulajdonságokkal ruházták fel a növényt, és az édes bogyók kulináris élvezete mellett levelének főzetét sebek gyógyítására, a hasmenés orvoslására alkalmazták az abban található csersav (tannin) miatt.
AMERIKÁBAN IMÁDJÁK
A vadmálna Eurázsiában honos, Európa mérsékelt égövi területeitől egészen Nyu- gat-Szibériáig szinte mindenütt megél. A hegyvidéki területeken 2000 méteres magasságig érzi otthonosan magát. Ame- rikában a fekete málnát tartják őshonos gyümölcsnek, az első, Európából szárma- zó vesszőket egy bizonyos William Price nevű úr adta el 1771-ben Virginia állam- ban. Ezek keresztezésével jöttek létre a ma ismert amerikai málnafajták. A korabeli leírások szerint maga George Washing- ton, az Egyesült Államok első elnöke is elkötelezett málnatermesztő volt. A tenge- rentúlon minden esztendőben augusztus elseje a málnakrémes süti nemzeti napja (National Raspberry Cream Pie Day).
KÖTELEZŐ VOLT TERMESZTENI
Európában a XIII. században Edward an- gol király rendeletben tette kötelezővé a málna termesztését. Ahogy az számos – orvoslás szempontjából fontosnak tartott – gyümölcs esetében történt, ennek tuda- tos termesztése is a középkori kolostorok területén nyert elsőnek létjogosultságot. Carolus Clusius, a XVI–XVII. század for- dulójának egyik legjelentősebb famand botanikusa már 1601-ben vörös és sárga fajtákról tett említést.
A MAGYAR NÉV EREDETE
A málna magyar elnevezése szláv gyö- kerekből táplálkozik. A környező népek ennek eredetijét, a malinát használják. Elsősorban a német nemzetiségekkel benépesített területeken ismert a gyü- mölcs himpér elnevezése. Ez a német Himbeere-ből származik, ennek eredeti jelentése szarvastehénbogyó. Elsősor- ban Gömör vármegyében illetik a málnát Boldogassszony csipkéje néven, mert egy itteni legenda szerint egy éhező kislány életét Boldogasszony mentette meg az er- dőben azzal, hogy megjelent neki egy mál- nabokorban, és megkínálta a gyümölccsel.
MÁLNA ITT MEG OTT
Gasztronómiai szempontból – a ribizli- hez hasonlóan – felhasználási formái nem terjednek túl egy bizonyos szűk korláton. Szörpöt, lekvárt, öntetet készítenek belőle, a piros bogyós gyümölcsök tulajdonsá- gaik miatt kiváló kiegészítői a vadhúsok ízvilágának. Egy hideg málnaleves a forró napok egyik legjobb öröme, sütemények- hez a málnazselé lehet értékes kiegészítés. Végezetül egy különlegesség a fnn hagyományok közül: északi rokonaink szerint a málna felkészíti az ifjú asszonyt az anyaságra, míg a férjet gyengéddé teszi. Ezért az északi országban a menyasszo- nyok kellékei között mindig ott szerepel egy kis kosár, amelybe minden igaz barát három aszalt málnaszemet tesz útravaló- nak a nászéjszaka előtt.