A belső kereslet összességében továbbra sem nőtt, így a belföldi vendégforgalom az előző évi alacsony bázist – a szállodák kivételével – sem érte el. A külföldi vendégek száma ugyanakkor 5 százalékkal emelkedett. A vendéglátás kilenchavi eladási forgalma is csupán 97,7 százaléka volt az előző év azonos időszakának.
Január és október között 2 millió 989 ezer külföldi vendég 8 millió 380 ezer vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken; a vendégek és vendégéjszakák száma egyaránt nőtt. A legjelentősebb küldő országok közül a Németországból és a Lengyelországból érkező vendégek éjszakáinak száma csökkent, miközben az Egyesült Királyságból hazánkba látogatóké stagnált, az Ausztriából, Olaszországból, Csehországból és az Egyesült Államokból érkezők esetében pedig nőtt. A külföldi vendégforgalom jelentős részét realizáló szállodákban a magasabb kategóriákban jelentős növekedést jelentettek a szálláshelyek, a vendégek száma közel egyötödével, a vendégéjszakák száma 11–18 százalékkal bővült. Az alacsonyabb kategóriákban (három, két, egycsillagos egységek) 204 ezerrel kevesebb éjszakát töltöttek el a külföldiek 2009 azonos időszakához viszonyítva. A külföldi vendégek számának kismértékű emelkedése a Nyugat-, Dél-Dunántúl és a Budapest–Közép-Duna-vidék turisztikai régiókban tapasztalható fellendülésnek köszönhető.
Az időszak folyamán a kereskedelmi szálláshelyeken 3 millió 380 ezer belföldi vendég 8 millió 481 ezer vendégéjszakát töltött el, a vendégek száma 2 százalékkal mérséklődött, az éjszakák száma lényegében nem változott az előző év azonos időszakához mérten. A belföldi vendégforgalom hattizedét fogadó szállodákban 3 százalékos növekedés figyelhető meg az éjszakák számában. A vendégek körében szintén közkedvelt panzióknál 11 százalékos csökkenés következett be. A belföldi vendégforgalom visszaesése a kilenc turisztikai régióból négyet érintett.
A Balatonon eltöltött éjszakák száma 2010 első tíz hónapjában a külföldiek és a belföldiek esetében 8, illetve 7 százalékkal esett vissza. A népszerű gyógy-, illetve wellness-szállodák látogatottsága eltérő képet mutat. A megfigyelt időszakban a balatoni gyógyszállodák vendégforgalma 7 százalékkal csökkent, míg a wellness-szállodákban – részben a kapacitásnövekedés következtében – másfélszeresére nőtt a vendégéjszakák száma az egy évvel korábbi időszakhoz képest. Budapesten – a balatoni üdülőkörzettel ellentétben – zömében a visszatérőben lévő külföldi vendégeknek köszönhetően 5 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma.(Forrás: OrientPress Hírügynökség)