A magyar közlöny legfrissebb számában látott napvilágot két kormányrendelet, mely szerint a szentgotthárdi fürdőt üzemeltető Gotthárd-Therm Fürdő és Idegenforgalmi Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaságot stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősítették.
Ugyanezt tették a fürdő szomszédságában álló Gotth'Art Hotelt üzemeltető WEST UNION INVEST Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társasággal. A rendeletekben a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló törvényre hivatkoztak.
A fürdőnél érdeklődésünkre elmondták: a fürdő köszöni, jól van, működik. A friss kormányrendelet azonban meglepte az általunk megkérdezett munkatársat, akik nincs tudomása a 100%-ban önkormányzati tulajdonú fürdő elleni csődeljárásról, illetve arról, hogy a vezetés bármilyen beadvánnyal a kormányhoz fordult volna. A fürdő ügyvezető igazgatóját pénteken nem sikerült elérnünk, de nem megerősített forrásból úgy tudjuk, hogy a létesítmény évente 300 milliós veszteséget termel a tulajdonos városi önkormányzatnak.
Míg a fürdő működik, addig a mellette 2009-ben nyitott négycsillagos Gotth’Art Wellness & Conference Hotel 2013 áprilisa óta nem fogad vendégeket. A hitelező Magyar Fejlesztési Bank a cég tárolt cégkivonata szerint zálogjogosultként került megnevezésre. A szállodát egy korábban jól ismerő forrásunk szerint a hotel jó foglaltsági rátával üzemelt, folyamatos megrendeléseket kapott az Opel gyártól. Mint arról a Vas Népe Online tavaly decemberben beszámolt, az alig 5 éven át működő szálloda bezárása nagy presztízsveszteség a városnak, mivel a Szentgotthárdra érkező külföldi szakemberek kénytelenek a szomszédos Ausztriában megszállni. A lapnak Huszár Gábor polgármester azt nyilatkozta, hogy tárgyalásokat folytatnak az érintettekkel, hátha újra tudják nyitni a hotel, mely a presztízsveszteségen túl forintokban is jól mérhető kiesést okoz a dunántúli városnak; elmaradnak az iparűzési és idegenforgalmi adóbevételek. Másfelől a szálloda vendégeire számított a szomszédos fürdő is; a bevételkiesést az önkormányzatnak kell pótolni.
A szálloda honlapján a következő üzenet olvasható: „Ezúton tájékoztatjuk Önöket, hogy öt éve megnyitott szállodánkban felújítási munkálatok zajlanak. A renoválás ideje alatt szállodánk nem fogad vendégeket. A St. Gotthard Spa & Wellness fürdő működését a szállodában zajló átalakítás nem érinti.” Az üzenethez tartozó mobilszám jelenleg nincs hozzárendelve egy előfizetőhöz sem.
Információink szerint a szállodát a fürdővel egyidejűleg tervezték átadni. Míg, a közel kétmilliárd forintos beruházással, 300 milliós állami támogatással létrehozott St. Gotthard Spa & Wellness fürdő 2007 októberében már megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt, addig a szálloda nyitása majd két évet csúszott.
A szálloda beruházója a budapesti székhelyű WEST UNION INVEST Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. Az OPTEN nyilvántartása szerint a Princz Gábor ügyvezetése alatt álló, a Princz család érdekeltségébe tartozó cég 2011 óta veszteséges. Az adóhatóság nyilvántartása szerint tavalyelőtt a cégnek 180 napon túli, 100 millió forintot meghaladó adótartozása volt. A cég idén májusban kért csődvédelmet, melyet a Fővárosi Törvényszék júliusban elutasított. Ezek után alapesetben a társaság felszámolásának kellene következnie.
A törvény szerint a kormányrendeletben stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetnek minősítheti azokat a gazdálkodó szervezeteket, amelyek adósságainak rendezéséhez, hitelezőikkel való megegyezéséhez, átszervezésükhöz nemzetgazdasági érdek, kiemelt közérdek, vagy kiemelt gazdaságpolitikai érdek fűződik ahhoz, hogy a jogutód nélküli megszüntetés gyorsabb, átláthatóbb és egységesített eljárás szerint történjék.
A Vas Népe úgy tudja, hogy a gazdasági társaság svájci frank alapú kötvény kötelezettségeire a város készfizető kezességet vállalt, mely évi 300 millió forint kiadást jelent az önkormányzatnak. A kötvény egyelőre nem része a kormány konszolidációs programjának - teszi hozzá a lap.
2012. január 30-án a kormány a Malévet minősítette kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetnek. A vállalat három nappal később leállt.