Közel Afrikához

Aki gyakran utazik messzi tájakra, néha beleesik abba a hibába, hogy nem veszi észre, amikor a közelében is található érdekes, élhető, különleges hely. Így jártam én is a legkisebb uniós tagországgal, Máltával.

Amíg a Máltai Turisztikai Hivatal nem hívott meg egy néhány napos, különleges útra, eszembe sem jutott volna erre a szigetre ellátogatni. Pedig nincs messze: a Liszt Ferenc repülőtérről nyáron, a főszenzonban eddig is volt közvetlen járat (Air Malta), de egy ideje a Wizzair is repüli, utóbbi ráadásul télen-nyáron.

ÁLLANDÓSULT DUGÓ ÉS BUSZMATUZSÁLEMVÉG

Négyszázezer ember és majdnem ugyanannyi autó, sorolja a helyi sofőr, aki bevisz a reptérről a Budapestnél kisebb területű ország fővárosába (a magyar főváros 525 négyzetkilométeren terül el, míg Málta három lakott szigetének – Málta, Gozo és Comino – összterülete alig 316 négyzetkilométer). Nem csoda, hogy a közlekedési dugó a legfontosabb beszédtéma az országban, no meg a hagyományos, sárga buszok lecserélése. A jellemzően családi vállalkozásban működő buszmatuzsálemek már-már turistalátványosságnak számítottak (a jármű sofőrje volt a jegyárus, a takarító, a karbantartó és nem mellékesen a tulajdonos is), de megbízhatatlannak bizonyultak, és cseppet sem környezetbarátnak, így győzött az unió: pályázatot írtak ki lecserélésükre. Az angol Arriva nyert, a régi sofőrök viszont bojkottáltak, így attól kezdve volt minden: járművek égtek le, eltévedtek buszok kavarogtak az utakon, az első napokban mindenki órákat késett mindenhonnan. Aztán kezdtek helyrerázódni a dolgok, a helyieknek is jobb légkondicionált buszon munkába menni (már aki nem a családban lévő három-négy autó valamelyikét használja), a sárga buszokat már csak a turisták hiányolják.

ÉPP FELÚJÍTJÁK, DE AZÉRT ÍGY IS FILMBE ILLŐ

A városfal közvetlen közelében lévő, patinás szállodában, a Hotel Phoeniciában kapunk szobát. A recepción megdöbbenek a kifüggesztett ár láttán: az utcáról beeső vendég háromszáz eurót fizet egy éjszakára. Aki most (télen) megy, az ennek harmadáért is tud a világhálón szobát foglalni, de számítson arra, hogy mire a hotelbe ér, véget ér a renoválás: az 1939-ben épült, ötcsillagos, talán leghíresebb máltai szálloda fürdőszobáit márciusi határidővel újítják fel. A ház különben olyan, ahogy a gazdagokat a brit gyarmatokról szóló filmek kapcsán elképzeljük: csillárok, süppedős szőnyegek, ötórai tea a Times of Malta mellett (a másfél euróért megvásárolható, angol nyelvű helyi lap hétvégi kiadása majd másfél kilót nyom, négy mellékletének és a belefűzött féltucatnyi színes magazinnak köszönhetően összesen 526 oldal olvasnivalót kínálva), és persze a bőséges, kifogástalan reggeliválaszték.

TÖRTÉNELMI VÁROSNÉZÉS, ÁGYÚSZÓRA

Ha túl vagyunk az etikett szerinti étkezésen, érdemes besétálni La Vallettába. A cél elérése érdekében csak a tömegekkel teli buszpá- lyaudvaron kell átküzdenünk magunkat, és máris megérkezünk a sétálóutcához. Gyönyörű házak, tengerre leszaladó, keskeny utcák, Caravaggio festményeivel telepakolt katedrális, értékes művészeti alkotásokkal tömött múzeumok és patinás színház. Megmaradt középkor luxusmárkák üzleteivel tarkítva, de mellettük ott a hagyományokból építkező modern építészet is. Mivel 2018-ban La Valletta lesz Európa egyik kulturális fővárosa, gőzerővel építik az új parlamentet, és gyönyörűen felújították – konferencia-központtá alakították – a sziklába vájt egykori pestiskórházat. A Barrakka-kertből pedig elképesztő kilátás nyílik a kikötőre, a szemben lévő városra, és ha pontban délben vagyunk ott, még az ágyúlövési ceremóniát is láthat- juk egy szerepét kissé túljátszó tüzérrel.

NE A NYÚLPAPRIKÁS LEGYEN A CÉL!

A szigeten elképesztően jókat lehet enni. Elsősorban nem a nemzeti ételnek számító nyúlpaprikásra gondolok (ez ugyanis szerintem erősen felejthető), hanem a halételekre és a kiváló tésztákra. Euróval fizetünk, és nem kerül többe, mint Budapesten: háromezer forintért már egész jó főételeket lehet kapni. Ha van rá mód, látogassunk el a régi fővárosba, Mdinába is. Olyan, mintha egy középkori film forgatási helyszínén járnánk.

A HELYIEK BEZZEG IMÁDJÁK A NYULAT

Érdekes hely Málta: dugómentes napokon fél órán belül szinte minden elérhető, de a sziget mégis annyira változatos, hogy sok mindent találni rajta: homokos tengerpartot, nemzet- közi hajókikötőt, „hegyet”, sziklás vagy mezőgazdasági területet, városi nyüzsgést, hangulatos piacot és vidéki nyugalmat egyaránt. Talán a kis országok sajátja ez, de a helyiek nagyon büszkék nemzetközi eredményeikre. Ottjártamkor, december első szombatjának estéjén egy elegáns máltai étteremben egyszerre több asztalnál megcsörrent a telefon. Otthon tévéző tinédzserek újságolták el lelkendezve éppen vacsorázó szüleiknek, hogy egy tizenegy éves máltai kislány, Gaia Cauchi Kijevben megnyerte a junior eurovíziós dalfesztivált. Nem is tudták, hogy ilyen vetélkedő is létezik, válaszolják a szülők, majd újra beletemetkeznek nyúlpörköltjükbe...

AFRIKAIAK A STRANDOKON

Téli kiruccanás lévén a strandokat nem próbálhatom ki, de napozás közben itt érhetik igazán meglepetések az utazót. A szigetre ugyanis elképesztő számban érkeznek menekültek a közeli kontinensről: a különféle lélekvesztőkön menekülő afrikaiak végsőkig kimerülve, legyengülve és kiszáradva, jó esetben élve érik el a partokat, de nem ritka az sem, hogy holt- testeket sodor partra a víz.

MI LEGYEN A MENEKÜLTÁRADATTAL?

Az évente Máltára utazó másfél millió turistának örülnek a helyiek, hiszen az odalátogatók átlag nyolc napot töltenek a szigeten, és háromszáznegyven eurót költenek, míg az utóbbiak csak viszik a pénzt. Bizonyos értelemben ők is turisták, mert mindannyian továbbmennének az unióba, de erre legtöbbjüknek nincs módjuk – néhány hónap után visszatoloncolják őket a szigetről Afrikába. Túl sokan vannak: a The Independent azt írta, hogy az utóbbi tíz évben arányaiban Málta fogadta be a legtöbb menekültet az unióban: minden ezer lakosra jut húsz menedékkérő. Ez arányaiban azt jelenti, mintha a briteknél hirtelen papírok nélkül megjelenne 2,7 millió ember. A máltaiak úgy érzik, magukra hagyta őket az unió ezzel a számukra megoldhatatlan kérdéssel. Pedig csak annyiban bűnösök, hogy ők vannak legközelebb Afrikához.


MSZÉSZ: indul az „Év Szállodája” pályázat

MSZÉSZ: indul az „Év Szállodája” pályázat 

Az MSZÉSZ útjára indítja az „Év Szállodája 2024” pályázatot.
Változik az indiai OYO szállásfoglaló portál házirendje – tiltakoznak a vendégek

Változik az indiai OYO szállásfoglaló portál házirendje – tiltakoznak a vendégek 

Az utazás nehéz Indiában azoknak, akik nem házasok, azonban ennek ellenére szeretnének együtt utazni és közös szálláshelyen aludni.
Veganuár és méregtelenítő kúra a sárvári ötcsillagos házban

Veganuár és méregtelenítő kúra a sárvári ötcsillagos házban 

Évkezdetnek nem is rossz: két olyan csomagajánlatot állítottak össze, amely mindkettő ezt a célt szolgálja.
Újfent nyit egy hostelt az a&o Belgiumban

Újfent nyit egy hostelt az a&o Belgiumban 

Az a&o Hostels, Európa vezető hostellánca, 2025. január 1-jén megnyitotta második belga szálláshelyét, az a&o Brussels Centrumot.
Brandváltás az egykori Adria Palotában

Brandváltás az egykori Adria Palotában 

Az Al Habtoor Palace megérkezett Budapestre az ikonikus, egykori Adria Palotába, amelyet jóideje Ritz Carlton-ként ismertünk, korábban pedig a Meridien-lánc tagjaként nyílt meg ötcsillagos szállodaként a pesti Belváros szívében.
Új szakember a hévízi hotel élén – FRISSÍTVE

Új szakember a hévízi hotel élén – FRISSÍTVE 

Jakab Gábor lett a hévízi NaturMed Hotel Carbona új szállodaigazgatója.
Üzemeltetési területen változás a Danubius Hotels-nél

Üzemeltetési területen változás a Danubius Hotels-nél 

A Danubius Hotels Zrt. új vezető kinevezésével indítja 2025-öt, megerősítve a szállodavállalat láncszintű üzemeltetését.
Milliós gázszámla és eltűnt bérlők a mogyoródi panziónál

Milliós gázszámla és eltűnt bérlők a mogyoródi panziónál 

Több, mint harmincmilliós tartozást hátrahagyva váltak köddé a koreai befektetők.
Vendégek éjszakázhatnak Pablo Escobar egykori magánrepülőjén

Vendégek éjszakázhatnak Pablo Escobar egykori magánrepülőjén 

Aki Bristol környékére tervez látogatni mostanában, akár már az egykori drogbáró magángépéből átalakított Airbnb szállást is kibérelheti.
HOTCO 2025: Újabb előadók neveit hozták nyilvánosságra

HOTCO 2025: Újabb előadók neveit hozták nyilvánosságra 

Az idei program különlegessége, hogy neves előadók osztják meg tapasztalataikat, amelyek értékes tanulságokkal szolgálhatnak minden résztvevő számára.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.