Az MSZÉSZ-elnök átfogó képet adott a hazai turizmus és szállodaipar elmúlt évi teljesítményéről, valamint a közeljövőt érintő legfontosabb fejleményekről.
Fotó: Tamás Pál/MSZÉSZ
Beszédében kiemelte, 2024-ben országos szinten 8,1 százalékkal nőtt az összes vendégéjszakák száma a 2023-as évhez képest.
Míg egy évvel korábban 10 millió belföldi vendégéjszakát regisztráltak, 2024-ben ez a szám elérte a 10,6 milliót.
A növekedés pénzügyi téren is jelentős volt 2024-ben: a bruttó teljes árbevétel 792 milliárd forintra emelkedett, ami 17,1 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest.
„A beruházások terén élénk aktivitás figyelhető meg”
– tette hozzá, majd ismertette, hogy jelenleg 12 új szállodai projekt van folyamatban, amelyek összesen 2006 szobával bővítik a hazai kínálatot – ez a teljes szobakapacitás 7,2 százalékát jelenti. Az új létesítmények átlagosan 167 szobás egységek lesznek, és a fejlesztések 9 százaléka a luxus-, 8 százaléka a középkategóriás, 5 százaléka pedig az economy szegmensbe tartozik.
Nemzetközi és fővárosi adatok
Nemzetközi kitekintésében arról beszélt, hogy a 2025. január–februári időszakban Budapest 54 százalékos foglaltsági mutatót ért el, ezzel Prága (56 százalék) és Bécs (52 százalék) mellett erős pozíciót foglal el fővárosunk a régióban. Emellett folytatódik a RevPAR (egy kiadható szobára jutó árbevétel) növekedése.
A főváros vendégforgalmának alakulása kapcsán elmondta, hogy 2023-ban 8,2 millió vendégéjszakát regisztráltak, ez a szám 2024-ben már 9,1 millióra nőtt, több mint 10 százalékos bővülést mutatva.
A tíz legfontosabb küldőpiac: Egyesült Királyság, Egyesült Államok, Németország, Olaszország, Spanyolország, Izrael, Románia, Franciaország, Kína és Lengyelország.
A legfrissebb turisztikai mutatók alapján a bruttó átlagár (ADR) Budapesten 2024-ben elérte a 44.617 forintot, ami 9 százalékos növekedést jelent. Különösen februárban volt érzékelhető a pozitív trend, amikor az árak 5,4 százalékponttal emelkedtek. A RevPAR szintén emelkedett, 30.294 forinttal zárva az évet, amely 17 százalékos növekedést mutat, mondta, majd a szabályozási környezet változásairól szólva ismertette, hogy a kibertörvény pontosította, mely vállalkozásokat érintenek az előírások, az érintettek tájékoztatása ügyfélkapun keresztül történik. A fürdőrendelettel kapcsolatban továbbra is zajlanak az egyeztetések az NNGYK és az MTÜ között, hallhattuk.
A szálláshely-minősítés új szabályai 2025. március 16-án léptek hatályba.
A rendeletbe bekerültek a korábbi könnyítések, átmeneti rendelkezések is. Ilyen például az előírt munkaórák megtartása a recepciós, concierge munkakörökben, a napi takarítás a vendég kérése alapján, illetve a minősítéskor felújítás alatt álló szállodákkal szembeni elvárások.
A Digitális Adatszolgáltató Platform (DÁP) kapcsán elhangzott: várhatóan 2025. júniustól már a piaci szereplők számára is lehetőség nyílik a csatlakozásra. Azonban az ügyintézés továbbra sem lehetséges a DÁP-on keresztül, és az azonosításhoz továbbra is személyazonosításra alkalmas okmány szükséges.
Pályázatok és rendezvények 2025-ben
A tavaszi közgyűlésre május 27-én kerül sor a Grand Hotel Esztergomban, ismét meghirdetik a desszertversenyt, amelynek díjátadója majd az őszi közgyűlésen lesz. Emellett kiírásra kerül az „Év Szállodája” és az „Év Fiatal Szállodása” pályázat, valamint egy termékinnovációs pályázat is, kifejezetten a társult tagok számára.
A beszámoló végén az elnök kiemelte: az adatok és fejlesztések optimizmusra adnak okot, de a kihívásokkal teli környezet továbbra is megköveteli az alkalmazkodást, a párbeszédet és az együttműködést az ágazat szereplői között.