Padlóra kerülhet itthon sok Airbnb-s

Új korszakot hozhat Magyarországon a kedden elfogadott Airbnb-törvény, amelynek értelmében a városvezetők szabhatják meg ezentúl, hogy évente legfeljebb hány napra adható ki egy magánszálláshely.

Arról nagyjából társadalmi konszenzus volt, hogy kezdeni kell valamit a rövidtávú lakáskiadással, a parlament döntése azonban valószínűleg a problémáknak csak egy részére jelent gyógyírt, ha jelent egyáltalán, adja hírül az euronews.hu portál.

Burkolt szállodai szolgáltatás - ebből lett elég

Az eredetileg lakásmegosztásra és közösségépítésre létrejött oldalra mára egy komplett iparág épült, amelynek szereplői sokszor kihasználják a változások gyorsasága miatt kialakuló törvényi kiskapukat. A honlapon ma már sokan gyakorlatilag szállodai szolgáltatást nyújtanak anélkül, hogy a szállodákra vonatkozó szabályokat be kellene tartaniuk. A világ számos nagyvárosához hasonlóan Budapesten is komoly gondokat okozott az, hogy az Airbnb a szállodákat kiváltó üzletté vált.

A pesti bulikerületek a legproblémásabbak

2020-ra gyakorlatilag politikai konszenzus született arról, hogy a területet meg kell szabályozni. Az egyetértés azért nem teljes - az ellenzék azzal vádolja a kormányt, hogy valójában csak azért szeretné korlátozni a rövidtávú lakáskiadást, hogy kedvezzen a baráti szállodatulajdonosoknak.

Budapesten a legtöbb problémát a belső kerületekben élőknek jelenti az Airbnb. A lakás- és albérletárak hatalmasat növekedtek, a helyiek közül pedig sokaknak meg kellett tanulniuk együtt élni a sokszor csak 1-2 napra, bulizni érkező turistákkal.

A VI. kerület polgármestere, Soproni Tamás szerint is szükség volt a szabályozásra, de a törvényben foglaltaknál árnyaltabb módszerekkel lehetne jó eredményt elérni azokkal szemben, akik 30-40 lakást hirdetnek meg magánszállásként. „Ez is verte fel az ingatlanárakat a kerületben nyilvánvalóan, emiatt nem lehet albérletet kivenni rendes, normális áron. Ezek azok a problémák, amelyekkel foglalkozni kéne. És az a gondom, hogy az időbeli korlátozás nem oldja meg ezt". Soproni több módszerrel is különbséget tenne a tulajdonosok között: aki csak egy lakást ad ki, arra kedvezőbb feltételek vonatkoznának, csakúgy, ahogy azokra, akik jobban odafigyelnek a vendégeikre, és ezért kevesebbet panaszkodnak rájuk.

Az V. kerület Önkormányzatánál azt mondják, hogy üdvözölendőnek vélik önkormányzati hatáskörbe helyezni a rövidtávú lakáskiadás szabályozását. Néhány hete még az is felmerült, hogy országos szinten döntenek majd az Airbnb-k sorsáról.

Az Airbnb-sek szerint a turizmus lehet az egyik áldozat

A szabályozást a Magyar Apartmankiadók Egyesülete is támogatja, de a szervezet elnöke, Schumicky Balázs szerint a nyitvatartási napok korlátozása a szektor szinte azonnali ellehetetlenítését jelenti. „A tavalyi évben 3,1 millió vendégéjszakát töltöttek Budapesten a magán- és egyéb szálláshelyeken a külföldi a vendégek. Egy felmérés szerint ezeknek a vendégeknek a 80 százaléka azt mondta, hogy ők nem jönnének máshova, csak apartmanba. 60 százaléka a vendégeknek azt mondta, ha nem tudnának apartmanba jönni, akkor nem jönnének Budapestre, hanem maradnának a Bécs-Prága-Pozsony-Zágráb térségében, ahol nincsenek ilyen korlátozások, mint amiről most beszélünk."

Rendszeres a súrlódás a helyiek és a turisták között

Az egyik Teréz körúti házban nagyjából 10 Airbnb működik, a lakóknak pedig már elegük van a turistacsoportokból. A lépcsőházban többen is panaszkodtak arra, hogy teljesen ellehetetlenítik az életüket a külföldi turisták, akik rengeteg koszt hagynak maguk után. Rendszeresen vizelnek az épület kapujánál, de olyan is előfordult, hogy emberi ürüléket találtak a cselédlépcső egyik fordulójában. Egyikük ezt mondta: „Isznak, drogoznak, felverik a házat, úgy jönnek csoportostól, hogy zeng az egész ház. Hiába hívjuk ki a rendőrséget, 12 óra után jönnek csak. Ha mondjuk éjjel 11 órakor van a gangon egy buli, beszélgetés, cigiparti, akkor igazából éjfélig, 1-ig senki nem alszik a házban."

Kérdéses a jövő. Mi lesz a hostelekkel?

Egyelőre nem tudni, hogy mi lesz a 40 ezer hazai magánszálláshely sorsa, de az új törvény komoly hatással lesz sok dologra a turizmustól az ingatlanárakon át a társasházak lakóinak életkörülményeiig. A problémák fennmaradásához pedig erősen hozzájárul, hogy az új törvény a szintén rengeteg vendéget fogadó hostelekre egyáltalán nem vonatkozik - még akkor se, ha ugyanúgy egy társasház egyik emeleti lakásában működnek, ahogy egy Airbnb.

Forrás: Euronews


Átadták az idei Aranynap-díjakat

Átadták az idei Aranynap-díjakat 

Hat magyarországi konferencia és wellness szálloda, valamint rendezvényhelyszín kapott elismerést.
Napfényes fejezet – a Danubius-lánc, köztük a Hotel Helia megújulásáról

Napfényes fejezet – a Danubius-lánc, köztük a Hotel Helia megújulásáról 

A Danubius Hotel Helia – nevéhez méltóan, hiszen a „Helia” a Naphoz kötődőt jelenti – fénylő pont a főváros szállodai kínálatában.
Újabb négy ház a Hilaris Hotels portfóliójában

Újabb négy ház a Hilaris Hotels portfóliójában 

Négy magyarországi szálláshellyel bővül a szállodalánc.
Megkezdődött a 44. Országos Borverseny

Megkezdődött a 44. Országos Borverseny 

Mintegy 2700 palack bor versenyez.
Már fogad vendégeket Hévíz legújabb szállodája

Már fogad vendégeket Hévíz legújabb szállodája 

Az ötcsillag superior minősítésű hotel 285 szobájában több mint 600 vendéget tud fogadni.
Turisztikai fejlesztés Nógrádban

Turisztikai fejlesztés Nógrádban 

Jelentős felújításon esik át az 1973 óta működő Salgó Hotel.
Hunguest hotelek Hévízen: wellness és kikapcsolódás egy helyen

Hunguest hotelek Hévízen: wellness és kikapcsolódás egy helyen 

A Hunguest Hotels szállodaláncnál a lánc számos szállodája teljes körűen megújult, köztük hévízi egységeik is.
Belföldi és nemzetközi vendégérkezések hazai szálláshelyeken

Belföldi és nemzetközi vendégérkezések hazai szálláshelyeken 

A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai szerint eddig 2,4 millió belföldi és 2,6 millió nemzetközi turistát regisztráltak a hazai szálláshelyek.
Két új magyar szálláshely a világ fenntartható turizmusának térképén

Két új magyar szálláshely a világ fenntartható turizmusának térképén  

Két észak-magyarországi szálláshely nyerte el ma a nemzetközi Good Travel Seal minősítést, amelyet a világ egyik vezető fenntarthatósági turisztikai értékelőrendszereként tartanak számon.
MSZÉSZ márciusi trendriport – kevesebb belföldi vendég, mint tavaly

MSZÉSZ márciusi trendriport – kevesebb belföldi vendég, mint tavaly 

Márciusi trendriport a KSH adatai alapján.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.