Így ott volt Szerető Endre, a BRFK egykori polgári alkalmazottja (hiszen a ház korábban a BRFK épülete volt), aki a 70-es évektől dolgozott az épületben, Szarvas Péter, a Le Meridien biztonsági vezetője, aki egykor rendőr nyomozóként szintén jól ismeri a házat, valamint Kolbe Tibor építész, akinek a tervei alapján vált a BRFK-ból luxusszálloda. Természetesen a mai menedzsment Adrian Gray igazgató vezetésével szintén várta az újságírók „rohamát”. A jelenlévőkhöz ugyanis egymás után ültek le külön-külön az újságírók, kaptak különféle információs anyagokat is a finom, igazi franciás reggeli mellé, és egy gőzölgő capuccino valamint egy friss, meleg croissant mellett lehetett feltenni kérdéseket a volt és jelenlegi alkalmazottaknak/vezetőknek, hiszen ez a sajtóreggeli tulajdonképpen „szakmai játékos verseny” volt. A feladat pedig a következő: 2500-3000 karakteres tudósítást kellett azon nyomban írni a hotel 10 éves születésnapja kapcsán, a helyben beszerzett információk alapján. Kéttagú zsűri bírálta el a jeligével beadott pályázatokat – a zsűri egyik tagja lapunk főszerkesztője, Vágó Ágnes, másik a Turizmus Panorámától a frissen kinevezett marketingigazgató, Kelecsényi Ágnes volt.
A zsűri döntése alapján a sok remek írás közül a „Zebra” jeligével beadott, „Lebilincselő múltú szálloda” című tudósítás lett, amelyet most mi is közreadunk. A nyertes pedig, mint kiderült, Sándor Tünde lett, a Népszabadság újságírója, aki egy éjszakát tölthet el másodmagával a Le Meridien Budapest Elnöki lakosztályában vacsorával, reggelivel, épp azon a helyen, ahol George Bush amerikai elnök is megszállt, amikor Budapestre érkezett.
A győztes pályamű:
Sándor Tünde: Lebilincselő múltú szálloda
Fél Budapest lakosságának megfelelő, majdnem egymillió vendég szállt meg az Erzsébet téri luxusszállodában, a Le Meridienben. Az éppen tíz éve nyílt hotelben számtalan híresség is lakott már, többségük nem is sejti, hogy az impozáns épületben valaha rablók és gyilkosok is szép számmal megfordultak.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság egykori épülete szó szerint lebilincselő múltat tudhat magáénak. És nem csak a hajdanvolt földszinti előállító helyiségek miatt, ahonnan többnyire hosszú börtönbüntetésre szállították át a „vendégeket”, hanem az épület történelme okán is. Az Erzsébet téri ház eredetileg az Adria Biztosító Társulat központjának, és luxuslakásoknak, műtermeknek, elegáns üzleteknek adott otthont. Az 1918-ban elkészült Adria Palota Budapest ékköve volt, a tíz szobor díszítette márvány homlokzat azonban csak a második világháborúig tündökölhetett, amikor az épületen súlyos bombatámadás ejtett – évtizedekig orvosolatlan – sebeket.
Igénytelen burkolatok, olcsó olajfestékkel bevont ajtók, elbontott válaszfalak, és linóleum mindenütt. Olyan volt az egész, mint egy középszerű irodaház – mondja Kolbe Tibor építész, aki a rendőrség kiköltözése után látta a hajdani Adria Palotát, amiből az új tulajdonos, a Duna Plaza- csoportot is birtokló cég megbízása alapján kellett luxusszállodát varázsolnia.
A varázslathoz ez esetben nem csodára, hanem temérdek pénzre volt szükség, és merész ötletekre, amelyek révén az üzemeltető cég, a Le Meridien szállodacsoport szigorú előírásait is követni kellett. A konferenciaterem például egy gumilábakon álló dobozként vált az épület részévé, ugyanis az épület alatt elhaladó kisföldalatti keltette rezgéseket a legcsendesebb rendezvényeken sem szabad érzékelni. A felső szintre telepített uszoda száztonnás víztömege alatt meg biztonságos szobákat kellett kialakítani. Az angol belsőépítész céggel dolgozó magyar építész a múltból a biztosító társaság eredeti előcsarnokát, a mai bár részt tarthatta csak meg, no meg a homlokzatot, ezeken kívül ugyanis a palotából gyakorlatilag semmi sem maradt. Az épületet belülről szó szerint kigyalulták, és a semmiből építették fel a luxushotelt.
A Le Meridien biztonsági főnöke, Szarvas Péter egykor még rendőrként ismerte a házat, aminek nagy előnye, hogy a szigorúan védett vendégeknek jól védhető elnöki lakosztályt kínál. A legnagyobb kihívást Bush elnök négy évvel ezelőtti látogatása jelentette, amikor nem csak az egész házat, de a környéket is ki kellett üríteni, mindezt úgy, hogy a szervezésre mindössze két napjuk volt. Akkor dőlt el ugyanis, hogy az elnök náluk száll meg.
A sztárokkal a politikusokhoz képest könnyű dolgunk van – mondja a biztonsági főnök, aki szerint nem a foglalkozástól függ, hogy ki, mennyire számít különc vendégnek. Van, aki külön edzőtermet építtet magának, és van olyan arab sejk, aki egészen a vécépapír színére és illatára kiterjedő részletes előírásokkal rukkol elő.
A budapesti Le Meridient hét éve igazgató Adrian Gray szerint az ötcsillagosokra is kiterjedő szobaárversenyt nem akarják megnyerni. A leértékelődést nagy veszélynek tartja, nem véletlen, hogy első intézkedéseinek egyike volt anno árat emelni, mondván, a csúcsminőséget megfizetik a vendégek. Álláspontját igazolta a piac: az elmúlt 10 évben majdnem egymillió vendége volt a pesti háznak. A világhírű vendégek közül az igazgató egyet még hiányol, méghozzá az angol királynőt. Talán nem véletlenül, hiszen a Le Meridien éppen Erzsébetről, az egykori angol királynőről elnevezett téren áll.