A turizmus az egész világon, nem csak Magyarországon szezonális jellegű, emiatt a szállodák egy része - elsősorban a nyári üdülőhelyeken, a Balatonon, a Dunakanyarban - a téli időszakban bezár – mondta el kérdésünkre Kovács István, a Magyar Szállodaszövetség főtitkára. Így van ez a mediterrán térségben is.
Budapest túlzásba vitte
Budapesten is túl sok szálloda épült az elmúlt időszakban, és az tapasztalható, hogy – a wellness vállalkozásokhoz hasonlóan – az érintett cégek árversenybe kezdtek egymással – húzta alá a főtitkár. Az elmúlt években sok olyan befektető is megjelent a szállodaiparban, akik kellő ismeret hiányában kezdtek beruházásokat, főleg mivel 2008 előtt viszonylag könnyű volt hitelhez jutni is.
Kovács István szerint nem szabad elfeledkezni a gazdasági világválságról sem, amelyből egyes országok már kezdenek kikecmeregni, ám a közép-európai államok lassabban lábalnak ki a nehéz helyzetből.
Néha fel is kell újítani
Akad olyan is a jelenleg zárva tartó szállodák között, amely a gyengébb téli hónapokat használja ki felújításra, átalakításra, a szabadságolásokra, a személyzet képzésére. Megkeresésünkre Angelus Barbara, a kutas-kozmapusztai Hertelendy Kastélyszálló Kft. kommunikációs vezetője elmondta: a létesítményhez hasonló magas színvonalú szállodákban időről-időre szükségessé válik az átalakítás, a felújítás. Nem klasszikus wellness szállodaként működnek, a főszezon tavasztól késő őszig van. Ezek figyelembevételével döntött úgy a svájci tulajdonos, hogy a felújításokat a téli hónapokban végzik el. A szabadságolások rendjét is ennek megfelelően alakították, és akad, aki jelenleg Svájcban vesz részt továbbképzésen. A Hertelendy Kastélyszálló tehát március tizenegyedikén különleges programokkal, látványkonyhával és más meglepetésekkel ismét várja a látogatóit.