Főbb tendenciák, változások
Februárban is folytatódtak a pozitív tendenciák a turizmusban. A magyarországi szállodák szobafoglaltsága brutto átlag szobaára, és revpar mutatója is emelkedett a múlt évihez képest. Az első két hónapban a hazai hotelek összes brutto forgalma 6,5%-kal, szobaárbevétele 8,1%-kal múlta felül a bázist. A kiemelkedő eredményeket elősegítette, hogy a belföldi és külföldi vendégéjszakák száma 9, illetve 8,5%-kal nőtt.
A SZÉP kártya élénkítette a keresletet
A hazai kereslet erősödéséhez nagyban hozzájárult a SZÉP kártya kirobbanó, 21%-kal bővülő szállodai felhasználása. Emellett segítették a forgalom növekedést a főleg vidéki szállodák kedvezményews akciói, a viszonylag enyhe tél és az alacsony üzemanyagár is.
A külföldi vendégéjszakaszám növekedésében idén január-februárban a vidéki szállodák messze megelőzték a budapesti hoteleket. A külföldi vendégéjszakaszám növekedésében a vidéki szállodák messze megelőzték a budapesti hoteleket. A Budapesten kívüli hotelekben a külföldi vendégéjszakák száma 18,5%-kal, míg Budapesten csak 3,8%-kal nőtt.
Kínából 102,9% volt a növekedés
Az Európai Unióból 8,5%-kal, az európai országokból 3,3,%-kal, Ázsiából 17,9%-kal nőtt a szállodai vendégéjszakák száma. Utóbbiban nagy szerepe volt annak, hogy Kínából 102,9%, Izraelből 18,8% volt a növekedés.
Legnagyobb beutazó piacainkról kiemelkedő növekedés történt Ausztriából (+12,3%), Csehországból (+18,1%) és Romániából (+22%).
Folytatódott az orosz piac másfél éve tartó leépülése. Az első két hónapban 9,9% volt az orosz vendégéjszakák számának csökkenése, ugyanakkor fenruárban itt is 5,1%-os bővülés mutatkozott 2015 februárjához képest.
Feltűnő, hogy az orosz-ukrán konfliktus folytatása ellenére - január-február hónapokban az ukrán szállodai vendégéjszakák száma 43,1%-kal nagyobb lett.
Hagyományosan legnagyobb piacunkról , Németországból is folytatódott az elmúlt években tapasztalt negatív tendencia. A vendégéjszakák száma az idei év első két hónapjában 2,5%-kal lett kevesebb. Ezzel szemben februárban 3,4%-os bővölés mutatkozott.
A vidéki szállodák jelentős húzóerőt jelentettek
Az országos szállodai teljesítményeket a vidéki hotelek húzták magukkal. Ezek összes bruttó forgalma 10,3%-kal, szobaárbevétele 12,9%-kal nőtt, miközben a fővárosban az összes forgalom csak 2,2%-kal. A szobaárbevétel csupán 3,7%-kal lett nagyobb a 2015 első két hónapjában elértnél.
Vidéki szállodáinkban a belföldi vendégéjszakák száma 9%-kal, a külföldi 18,5%-kal emelkedett, utóbbi a szlovák, a cseh, a román, az ukrán, az osztrák kereslet átlagot meghaladó erősségének tulajdonítható, amiben a vidéki gyógy- és wellness hotelek téli kedvezményes akciói fontos szerepet játszanak.
A balatoni régióban levő szállodák összes forgalma 10,7%-kal, szobaárbevétele 17,8%-kal múlta felül a bázist.
A szállodai kategóriák között országos szinten január-februárban a 3 *-os hotelek teljesítettek a legjobban. Ezeknél a revpar mutató növekedése 14,2%-kal múlta felül a múlt évit. Budapesten ellenben az 5*-os hotelek teljesítménye volt kiemelkedő, melyeknél a revpar 8,9%-kal javult a tavalyihoz képest.
A migráns válság és terrorfenyegetettség hatása már nem jelentkezik
A 2015 utolsó negyedévében a migráns válság, terrorfenyegetettség miatt a budapesti szállodák teljesítményében tapasztalt, a többi közép-kelet-európai fővároshoz képest mutatkozó visszalépés eltünt. Jauár-februárban a budapesti hotelek STR riport szerinti 50% foglaltsága meghaladta a prágai hotelek által elért 49,6%-ot, a bécsi hotelek által elért 49,3%-ot.
Míg 2015-ben országos szinten összesen 22 szálloda - ebből Budapesten 4, vidéken 18 - nyílt meg 941 szobával, addig 2016 első két hónapjában nem nyílt meg új szálloda.
Előrejelzés
Az MSZÉSZ által a budapesti tagszállodadáktól gyűjtött adatok azt mutatják, hogy 2016 április-május-június-július hónapokban a várható szobafoglaltság a 3-4*-os kategóriában jobb lesz a 2015 évinél. Ezzel szemben az 5*-os kategóriában az előrejelzések szerint - júniust kivéve - kissé elmarad a tavalyi hasonló hónapokban elérttől.
Forrás: MSZÉSZ
Forrás: Vendég&Hotel Online