„Néhány nappal ezelőtt a Redditen felbukkant egy történet, amely szerint 40 ezer forintra büntettek meg egy utast a MÁV egyik belföldi járatán, ugyanis a jegyén nem szerepelt a második keresztneve. Ez állítólag úgy derült ki, hogy a kalauz elkérte a személyi igazolványát, amin viszont az utas teljes neve szerepelt” - derült ki a hvg.hu cikkéből.
Mint írják, annak ellenére, hogy a személyi igazolványon és a jegyen szereplő születési dátum, valamint a családnév és az első keresztnév megegyezett, a jegyellenőr ezt nem találta elegendőnek, és 40 ezer forintos büntetést szabott ki az utasra leszállítás kilátásba helyezésével.
A MÁV a hírre reagálva közölte, hogy a jegyvizsgálóknak nincs mérlegelési lehetőségük, ha az utas nem tudja igazolni a jegyén szereplő adatokkal azonos személyazonosságát. A társaság szerint a személyszállítási törvény egyértelműen szabályozza, hogy az utazási okmánynak azonosítható módon kell igazolnia az utast.
„Ha a névre szóló jeggyel, bérlettel nem az utazik, vagy a kedvezményt nem az veszi igénybe, akinek a nevére szól, akkor az visszaélésnek számít, amely esetben a kollégáinknak nincs mérlegelési lehetősége: büntetést kénytelenek kiszabni, méghozzá – a megállapított menetdíj vagy pótjegy díján felül – 25 ezer forintos pótdíjat” – olvasható a MÁV nyilatkozata a hírportál cikkében.