A brüsszeli közlemény szerint az októberi pályázati forduló felhívására az Európai Unióból és az Erasmus+ programhoz társult országokból, így Izlandról, Liechtensteinből, Észak-Macedóniából, Norvégiából, Szerbiából és Törökországból származó azon fiatalok jelentkezhetnek, akik 2006. január 1. és december 31. között születtek.
A pályázat szerda délben nyílt meg, és október 16-án, délben zárul. Jelentkezni az Európai Ifjúsági Portálon lehet, ahol öt kvízkérdést és egy kiegészítő kérdést kell megválaszolni, olvasható az MTI közleményében.
Közölték azt is, hogy a jövő évre vonatkozó pályázat keretében 35 500 utazási igazolvány áll rendelkezésre.
Azok a pályázók, akik megfelelnek a részvételi feltételeknek és sikeresen válaszolnak a pályázati kérdésekre, a 2025. március 1. és 2026. május 31. közötti időszakban használhatják fel az utazási igazolványukat, és legfeljebb 30 napig lehetnek úton.
A kiválasztott fiatalok egyedül vagy legfeljebb ötfős, a támogatható korosztályba tartozó fiatalokból álló csoportokban utazhatnak.
A fenntartható utazás előmozdítására az uniós program főként a vasúti utazást támogatja.
Annak érdekében azonban, hogy minél több helyre eljuthassanak az EU-ban, a résztvevők más közlekedési eszközöket is igénybe vehetnek, buszt vagy kompot is például, illetve kivételes esetekben repülőjegyre is felhasználható az igazolvány.
Így a távoli területeken vagy szigeteken élő fiatalok előtt is nyitva áll a lehetőség, hogy részt vegyenek a programban.
A közleményben kiemelték: a sikeres pályázók saját útvonalakat tervezhetnek, vagy ihletet meríthetnek a meglévőkből, például az Érezd magad jól elnevezésű útvonalból, mely az utazás közbeni fizikai és mentális egészségre összpontosít.
Meglátogathatják Európa kulturális fővárosait is, az UNESCO világörökségi listáján szereplő helyszíneket, az Európai Örökség címet elnyert helyszíneket vagy az úgynevezett Access City díjjal kitüntetett helyszíneket - utóbbiak olyan városok, amelyek arra összpontosítják erőfeszítéseiket, hogy hozzáférhetőbbé váljanak a fogyatékossággal élők számára.
Az ingyenes utazási igazolvány mellett a résztvevők kedvezményes kártyát is kapnak, amely több mint 40 ezer tömegközlekedési, kulturális, szállás-, étkezési, sport- és egyéb szolgáltatásra vonatkozó ajánlatot tartalmaz.
A DiscoverEU esélyegyenlőségi fellépése lehetővé teszi a kevesebb lehetőséggel rendelkező fiatalokkal foglalkozó szervezetek számára, hogy vissza nem térítendő támogatásra pályázzanak, további támogatást nyújtva a résztvevőknek, például kiegészítő finanszírozást és lehetőséget biztosítva a kísérő személyekkel való utazásra.
Az Európai Bizottság 2018 júniusában indította el a DiscoverEU kezdeményezést. Azóta több mint 1,3 millió pályázó igényelt 319 ezer utazási igazolványt.