Tíz év múlva vákuumvonattal közlekedünk

A közelmúltban csaknem száz amerikai mérnök vállalatot alapított a repülőnél is gyorsabb csőpostavonat kifejlesztésére. A tervezők azt állítják, hogy tíz év múlva már evvel a közlekedési eszközzel fogunk utazni.

Elon Musk amerikai milliárdos és feltaláló – akinek vagyona az elektromos autókat gyártó Tesla gyár forgalmából, illetve az SpaceX nevű űrkutatási cég nyereségéből származik –, tavaly egy általunk is megírt zseniális, a tömegközlekedés jövőjét jelentősen befolyásoló közlekedési eszköz látványképét vázolta fel. Az ekkor bemutatott vákuumvonat lényegében egy zárt, egymás mellett párhuzamosan futó alagútrendszerben közlekedő speciálisan kialakított kapszula ideaképét vetítette elénk, amelyet a levegő nyomáskülönbségét kihasználva kívánnak megmozgatni.

A leginkább csőpostára hasonlító Hyperloopra keresztelt új típusú, föld alatt és felett is vezethető közlekedési jármű nyomvonalát első körben Los Angeles és San Francisco között akarják kiépíteni. Számításaik szerint ezt a 600 kilométeres távot a vákuumvonat 30 perc alatt tenné meg a „lineáris motorjának” köszönhetően. Ez óránként 1220-6500 kilométeres sebességet jelent. A 2013-ben publikált 57 oldalas tervről akkor rengeteg technikai és műszaki értekezés született, de már-már a feledés homályába merült az ötlet, mígnem 98 ambiciózus fejlesztőmérnök meg nem alapította a Hyperloop Transportation Technologiest (HTT) vállalatot, hogy Musk terveit megvalósítsa

A cégalapítás mellett a mérnökök kiadtak egy 68 oldalas jegyzőkönyvet is, amelyben az áll, hogy az eredeti ötletet időközben kissé átalakították, hiszen Musk tervében egy felfelé nyíló ajtókkal felszerelt kapszula volt, amely vákuumcsőben haladt volna. A cég mérnökei viszont egy belső kabint álmodtak meg, amelyet egy külső héj borítana, ez érintkezne a cső falával. Utóbbiban kapnának helyet az akkumulátorok, a kompresszorok, továbbá olyan technológiai felszerelések, amelyek a hangsebesség eléréséhez szükségesek.

A fejlesztőcsoport a lehetséges utakat is analizálta, ugyanis Los Angeles és San Francisco összekötésén kívül felmerült még egy Los Angeles- Las Vegas cső is, de a későbbi tervek között egy, az egész Egyesült Államokon átívelő rendszer kiépítése is megtalálható. (Az Oroszország elleni gazdasági szankciók miatt Moszkva egyelőre jegelte a New York-Moszkva közötti transzkontinentális csőrendszer kiépítését.)

Nem csak álom lesz

A Hyperloop Transportation Technologies vezérigazgatójának nyilatkozata szerint cégüknek 2015-ben egy működőképes prototípus megépítése lesz a legfontosabb feladata, amelyre a HTT állítólag már össze is kalapozta a pénzt egy tucatnyi dollármilliárdostól. A biztató technikai sikerek ráadásul annyira meggyőzőek a mérnökök szerint, hogy vállalatukat egy úgynevezett JumpStartFund megoldásban kezdték el működtetni, amely annyit tesz, hogy a dolgozók csak akkor kapnak fizetést, ha a cég elkezd nyereséget termelni. Dirk Ahlborn cégvezető ezen túlmenően azt is állította, hogy 2014-ben sikerült megoldaniuk az „elméleti tesztelés” során felmerülő külső és belső rezgési problémákat is, így elmondása szerint a korábban a föld alatt vezetni kívánt nyomvonal helyett a „csőpostát” inkább oszlopokra helyezik majd.

Eddigi tapasztalataik szerint egy 400 mérföldes, vagyis nagyjából 650 kilométer hosszúságú Hyperloop pálya megépítése 10 milliárd dollárba kerülhet, a tavaly prognosztizált 7,5 milliárd dollár helyett. Ez rengeteg pénz, azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy a légi közlekedésnél jelentősen gyorsabb lesz, hiszen a hipervonat félóra alatt teszi majd meg az utat a két nyugati-parti nagyváros között.

Elég itt csak arra gondolni, hogy az amerikai Amtrak nagysebességű járat maximális sebessége bizonyos szakaszokon csupán 240 km/óra, a francia TGV pedig csak 300-360 km/h sebességgel tud közlekedni az arra alkalmas pályákon. (Az ötméteres kapszulákat egyébként 28 fősre tervezték és akár 30 másodpercenként követnék egymást a pályaudvarokról. Elon Musk szerint az utasonként számított útiköltség leszorítható lenne akár 20 dollárig is.)

És a végén jöjjön a lényeg! Dirk Ahlborn cégvezető azt is bejelentette, hogy mérnökei teljesen biztosak abban, hogy a Concord, a léghokiasztal és egy Railgun (elektromágneses fegyver) keverékeként jellemezhető közlekedési rendszerük és eszközük – a 2015-ös éles teszteléseket követően – tíz év múlva már működni fog Los Angeles és San Francisco között.


Új hidrogénhajtású repülőgép dizájnt mutatott be az Airbus

Új hidrogénhajtású repülőgép dizájnt mutatott be az Airbus 

Az Airbus bemutatta legújabb terveit a ZEROe repülőgéphez, amely teljesen elektromos, hidrogénhajtású és kibocsátásmentes lesz.
Milliárdos klub felé tart a magyar hajózási startup

Milliárdos klub felé tart a magyar hajózási startup 

A CLICKnCRUISE tőkét vont be angyalbefektetőktől, amelynek eredményeként a cég értéke eléri az 1,3 milliárd forintot.
Forgalomban vizsgázott az új magyar busz

Forgalomban vizsgázott az új magyar busz 

Jól vizsgázott az első magyar elektromos midibusz. Öt héten és 5800 kilométeren át szállította az utasokat Baján a GANZ-SOR EBN8 friss fejlesztésű prototípusa.
Kínában indul a légitaxi-szolgáltatás

Kínában indul a légitaxi-szolgáltatás 

Kína megadta az engedélyt az EHang elektromos légitaxijának (eVTOL), amely mostantól hivatalosan is szállíthat utasokat Kantonban és Hefejben.
Ült már szállítórepülő fedélzetén?

Ült már szállítórepülő fedélzetén? 

A RepTár Szolnoki Repülőmúzeum 2025-ben is különleges programokkal várja a családokat, baráti társaságokat, kirándulókat és a repülés szerelmeseit.
A LOT május 25-én indít egy járatot New York és Budapest között

A LOT május 25-én indít egy járatot New York és Budapest között 

Egyszeri charterjáratról van szó, nem közvetlen légi hídról New York és Budapest között.
Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt gyakorlatilag lezárják fél Budapestet

Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt gyakorlatilag lezárják fél Budapestet 

Az izraeli miniszterelnök, Benjamin Netanjahu látogatása miatt április 6-ig megváltozik a főváros forgalmi rendje.
Megérkezett az első járat Máltáról Debrecenbe

Megérkezett az első járat Máltáról Debrecenbe 

Sikeresen landolt a Universal Air légitársaság Máltáról érkező első menetrendszerű járata vasárnap délután.
Csoportok figyelmébe: vonaton, buszos utazáshoz előzetes regisztráció kell

Csoportok figyelmébe: vonaton, buszos utazáshoz előzetes regisztráció kell 

Előzetesen regisztrálni kell a csoportos utazás tervét a MÁV-csoport honlapján.
Budapest Airport nyári kínálata: 200 járat, 136 úti célra

Budapest Airport nyári kínálata: 200 járat, 136 úti célra 

A kínálatban új célállomások és légitársaságok is szerepelnek.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.