Kovács István, a Magyar Szállodaszövetség titkára az MTI-nek elmondta, hogy bár élénkült a kereslet a fővárosban és vidéken is, a szállodák jövedelmezősége tovább romlott. A szakember szerint a forint gyenge árfolyama jelentősen megdrágította a kiutazást, ezért elképzelhető, hogy a korábban kiutazni vágyók inkább itthon töltik el nyaralásukat. Összességében így arra számítanak, hogy a tavalyinál több vendég fordul meg a magyarországi szállodákban. Kovács István szerint a probléma a szállodák jövedelmezősége körül van, hiszen hiába nő a vendégek száma, a hotelek kényszerűségből nagyon alacsony árakat alkalmaznak, s mintegy 10 százalékos bevétel-csökkenéssel számolnak.
Drégely Ágnes, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) alelnöke szerint elsősorban a Labdarúgó Világbajnokság miatt nem túl erős a beutazó forgalom az idei nyáron. Ezt tovább rontja, hogy az engedélyeztetési procedúra elhúzódása miatt a szervezők törölték a Red Bull Air Race gyorsasági műrepülő világbajnokság idei budapesti futamát a versenynaptárból. Hozzátette: ez érzékenyen érinti a budapesti forgalmat. A szakember szerint a szeptember ígéretesebb lehet. Éves szinten talán nem is lesz kevesebb a beutazók száma, mint tavaly - jegyezte meg.
Mindkét szakember egyetértett azzal, hogy az elmúlt évben valamelyest megváltoztak a fogyasztói szokások. A potenciális utasok jellemzően az utolsó pillanatban foglalják le az utakat. Az elmúlt időszakban folyamatosan nő az internetes foglalások aránya. A szakemberek szerint ezek azonban nem magyar specifikus változások, nagyjából az egész világon tapasztalhatóak.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbbi adatai szerint a kereskedelmi szálláshelyeken a vendégek száma 1,5, a vendégéjszakák száma 2,5 százalékkal nőtt 2010 január-májusban az előző év azonos időszakához képest, ugyanakkor folyó áron 2 százalékkal csökkent a szálláshelyek árbevétele. Január-májusban szállodákban a vendégek száma 4,9 százalékkal, májusban 6,4 százalékkal nőtt az előző év hasonló időszakához képest.