A legdurvább fesztivállegek

Hol a legdrágább a belépő? Melyik a legnagyobb vallási esemény? Sármarketing, falloszfesztivál, csecsemő-átugrás és még néhány érdekesség.

A legdrágább

A Guardian összeállított egy tízes listát arról, hogy mennyibe kerülnek a világ nagy fesztiváljai, a számoláshoz a No. 1 Currency adatait hívták segítségül. A napi költségek alapján a kaliforniai Coachella, illetve a belgiumi Tomorrowland vezet 187, illetve 186 euróval. A Sziget napi költségeként 64 euró jött ki nekik. A teljes fesztiválra vásárolt jegy alapján is a Coachella az első 251 euróval, a Sziget itt 167 euróba kerül. A Guardian a sörárakat is összehasonlítja, ebben is a Coachella vezet 5,73 euróval. (Forrás: Guardian

A világ legdrágább jegye

Az izlandi Solstice fesztivál, amelyet a nyári napforduló idején rendeztek, 2015-ben kibocsátott egy szuper-szuper-szuper VIP jegyet, amiért mindössze 200 000 dollárt kellett fizetni.  Ez két személyre szólt, s magába foglalta az első osztályú repülőjegy árát, az ötcsillagos hotelt, exkluzív termálfürdőzést, helikopterutat, személyi asszisztenst, sofőrt, autót, egy yacht partyt, saját szakácsot, illetve egy étkezést egy alvó vulkán úgynevezett magmaszobájában. 

A leglegendásabb

Egyértelműen Woodstock. Az eseményt, amely megváltoztatta a rock történetét,  eredetileg Vízöntő(kori) Kiállítás: 3 nap Béke és Zene napja címen hirdették meg. Szabad szerelem, virággyerekek, Jimi Hendrix amerikai himnusz átirata, legális droghasználat, háromórás dokufilm, jóga és Janis Joplin, háborúellenesség és az égen karvalyként köröző megfigyelőhelikopterek.

A legtöbb látogatót vonzó zenei fesztivál

A wisconsini Summerfesten évente 800 ezer és 1 millió között van a látogatók száma, ezzel ez a 11 napos, 30 hektáron, 11 színpadon, közel 700 fellépős, a 70-es évek közepe óta megrendezett esemény a Guinness Rekordok Könyvébe is bekerült, mint a legnagyobb zenei fesztivál.

 

A legbizarrabb

El Colacho – Az Ördög. Tradicionálisan így hívják azt a több száz éves spanyol faluban, Castrillo de Murciában rendezett fesztivált, amit másként Csecsemőátugrásnak is nevezhetnénk. Ördögruhába öltözött felnőttek ugrálják át minden évben az elmúlt 12 hónapban született matracra fektetett kisdedeket. A magyarázat: megszabadítani őket az eredendő bűntől, elűzni tőlük a gonosz szellemeket. Az ünnepség során minden évben többen is megsérülnek – de ők kizárólag az ugrók közül kerülnek ki.

A Sziget fesztivál legjei

A legdrágább hazai fellépő: LGT
A legdrágább nemzetközi fellépő: Robbie Williams
A legtöbbször fellépő hazai zenekar: Tankcsapda
A legtöbbször fellépő külföldi zenekar: Leningrad
A leghosszabb rider: Prince
A legfurább kívánság: Prince azt kérte, hogy az öltözőjét egy 5 csillagos szállodaszobának megfelelő szintűen rendezzék be.
Előadó, akire a legtöbb ember volt kíváncsi: Macklemore
Nap, amikor a legtöbb látogató volt Szigeten: 2014. augusztus 14., 85 000 ember

A legdadaistább

A nevadai Black Rock sivatagban minden év utolsó augusztusi hétfőjétől az első szeptemberi hétfőig rendezik a Burning Man fesztivált, ami a nevét arról kapta, hogy minden évben felépítenek, majd felgyújtanak egy több méter magas faszobrot. Nappal általában 40 fok feletti a hőmérséklet, ez is egy leg. A bizarr műalkotásokat, mutáns járműveket, extrém templomokat, valamint a fesztivál idejére megépített tábort, Black Rock Cityt magába foglaló esemény a radikális önkifejezés és a dadaista autonómia jegyében zajlik. Semmilyen pénzt nem használhatnak a résztvevők, csak cserekereskedelemre és ajándékozásra van lehetőség.  

A legfurcsább eseménymarketing

Milliók kíváncsiak minden évben arra a nemzetközi sárküzdelemre, ami a dél-koreai Boryeongban már húsz éve számít az év legfontosabb látványosságának. Az első rendezvényt eseménymarketingesek találták ki: ezzel akarták népszerűsíteni a helyi sarat, amiből magas ásványianyag-tartalma miatt kozmetikumok készülnek.

A legfallikusabb

 Minden év első áprilisi vasárnapján rendezik meg a japán Kavaszakiban a Kanamara Macurit, az Acélfallosz fesztivált. Ezen a turisták által méltán kedvelt ünnepségen a fallikus szimbólumot a legváltozatosabb alakokban hordozzák körül: zöldségekből kifaragva, édességek, díszek formájában. Az ünnepség állítólag egy helyi legendából ered: egy fiatal leányt megszállt egy démon, és a hüvelyébe vasfogakként fészkelte be magát. A szerencsétlen leány, miután két nászéjszakáján is megölte férjét, kétségbeesésében a helyi kovácshoz fordult, aki el is készített egy acélfalloszt, ami aztán a démon vesztét okozta. A helyi Kanamara szentély az idők során kegyhellyé vált. Ironikus módon a fesztivál bevételeit HIV-kutatásokra ajánlják fel.

A világ legnagyobb vallási fesztiválja

A Mahát (azaz Nagy) Kumbh melát 144 évente rendezik meg. Legutóbb 2001-ben volt, akkor becslések szerint 100 millió ember látogatott el az indiai Alláhábádba, ezzel kiérdemelte a világ legnagyobb vallási találkozója címet. Amúgy minden 12 évben normál, tehát nem nagy Kumbh melát is tartanak, a legutóbbit 2013-ban, azon is összegyűlt 80 millió ember. A védikus kor óta megtartott folyóünnep alatt a hindu hívek rituálisan megfürdenek a Gangeszben. Vallási tárgyú beszédek, spirituális éneklés, szentek és jógik, valamint egyszerű hívők tömkelege jellemzi ezt az eseményt.


Észak-Korea egyik városába már mehetnek turisták

Észak-Korea egyik városába már mehetnek turisták 

Észak-Korea bejelentette, hogy Raszon, az orosz és kínai határ közelében fekvő város, újra megnyílik a külföldi turisták előtt.
Ennyien utaztak Rász el-Haimába 2024-ben

Ennyien utaztak Rász el-Haimába 2024-ben 

A Rász el-Haima Turisztikai Hivatal (RAKTDA) friss adatai szerint a vendégéjszakák száma rekordszintet ért a tavalyi évben.
Fő utazási trendek az elmúlt és az idei évben

Fő utazási trendek az elmúlt és az idei évben  

Nagyobb sportesemények, menő zenei programok, inspiráló lassú utak, alternatív úti célok.
Idén Casanova bűvöletében születik újjá a Velencei Karnevál

Idén Casanova bűvöletében születik újjá a Velencei Karnevál  

Velence idén még a szokásosnál is különlegesebb karnevált rendez: 18 napos ünnep február 14-től március 4 -ig tart a város csatornáin, hídjain és terein.
Merre indulnak idén az amerikai turisták?

Merre indulnak idén az amerikai turisták? 

Ha ma Amerika szóba kerül, a Los Angeles-i szörnyű tűzvész vagy Trump beiktatása a fő téma.
Újra népszerűek az utazási irodák?

Újra népszerűek az utazási irodák?  

A Z generáció tagjainak 38 százaléka nem online foglal.
Indul a bécsi báli szezon –  fokozott rendőri biztonsági intézkedések

Indul a bécsi báli szezon – fokozott rendőri biztonsági intézkedések 

Az osztrák rendőrség tagjai több mint egy hónapon át fokozottan védik a parketten keringőzőket. A báli szezon csúcseseményét, a bécsi operabált idén február 27-én tartják.
Megnyílt Közép-Európa legnagyobb turisztikai szakvására, az ATB

Megnyílt Közép-Európa legnagyobb turisztikai szakvására, az ATB 

Az esemény idén is különleges élményt kínál a „világ körüli utazás négy nap alatt” mottó jegyében.
Horvátországi adatok  magyar vendégérkezésekről

Horvátországi adatok magyar vendégérkezésekről 

 Az adatokból az is kiderült, hogy nemcsak a nyári hónapokban választják úti célul az országot.
Megvan a földkerülő verseny győztese

Megvan a földkerülő verseny győztese 

A francia Charlie Dalin nyerte meg a tizedik Vendée Globe földkerülő vitorlásversenyt.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.