Az új szabályok bevezetésére azután került sor, hogy 2014-ben több olyan személyt őrizetbe vettek a kambodzsai hatóságok, akik meztelenül fényképezkedtek a buddhista szent helyen. Idén februárban egy amerikai testvérpárt tartóztattak le, miután letolták a nadrágjukat Angkor Watnál. Az új szabályokat több helyen is kifüggesztették a templomegyüttes környékén, négy nyelven – írja a Daily Telegraph.
Angkor Watot tavaly 2,35 millió turista kereste fel, ami 5%-os növekedés az egy évvel korábbihoz képest. A belépőjegyekből közel 60 millió dollár folyt be. Az új, illetve újrafogalmazott szabályok közé tartozik, hogy ne adjunk cukorkát és pénzt gyerekeknek, mert akkor „nem fognak iskolába járni, hanem kéregetnek inkább”. Dohányozni már 2012 óta tilos, és immár azt is kérik a látogatóktól, hogy tartózkodjanak a hangoskodástól, mivel zavarhatják a híveket.
Az viszont jó hír, hogy a Telegraph értesülései szerint a korábbinál két órával korábban, már reggel 5,30-kor nyit a templomegyüttes, így sokan már a templomoknál gyönyörködhetnek a napfelkeltében. Aki mégis szeretne szerzetesekkel fényképezkedni, az először kérjen erre engedélyt. A napi belépő 20 dollár, a háromnapos bérlet 40, az egy hetes 60 dollárba került. A viselkedési kódexet az Apsara Nemzeti Hatóság, az Angkort felügyelő állami szerv állította össze.
Egy másik újságcikk arról az örvendetes tényről számol be, hogy visszatérnek a vadállatok Angkor Wat környékére. A The Guardian írásából kiderül, hogy az utóbbi évtizedek során az illegális vadászat miatt a nagytestű emlősök jóformán teljesen eltűntek a templomegyüttes környékéről. Egy sikeres projekt eredményeként most viszont a gibbonok és a langurok visszatértek a környékre és további pozitív fejlemények is várhatók. Az erdők „visszavadítása” program 2013-ban kezdődött egy gibbonpár szabadon engedésével, egy évvel később már utódja is volt a párnak. Azóta még egy párt telepítettek be az erdőbe, tavaly decemberben pedig ezüst langúrokat engedtek szabadon.
Hamarosan 500 kilogrammos számbárszarvasokat is betelepítenek az erdőbe, őket cibetmacskák, muntyákszarvasok, leopárdmacskák, lajhármakik és binturongok követik majd, így 1-2 évtizeden belül az eredetihez nagyban hasonló állatvilág alakulhat ki újra a világhírű romváros környéki erdőkben, a turisták legnagyobb örömére.
Forrás: The Guardian