Betett a covid Barcelona ikonikus épületének

Természetesen Gaudi főművéről, a Sagrada Familia bazilikáról van szó.

Késlelteti a Sagrada Família befejezését a koronavírus-járvány. A Szent Család engesztelő temploma már 2010-ben bazilika rangot kapott a megszentelését végző XVI. Benedek pápától, és a majdnem kész templombelsőben miséket is celebrálnak már, de teljes befejezésén még dolgoznak, adja hírül az euronews.com portál.

Ha elkészül a Sagrada Família, ez lesz a világ legnagyobb bazilikája. Egy gazdag barcelonai könyvkereskedőtől ered a templom építésének nemes ötlete: José María y Bocabella olyan bazilikát szeretett volna, ahol gazdagok és szegények együtt imádkozhatnak.

Barcelona egyik szegény negyedében vásárolt két hektárnyi telket Bocabella, az alapkövet 1882-ben helyezték el, de Gaudít csak egy évvel később kérték fel, hogy vezesse az építkezést.

Az eredeti elképzelés szerint egy neogótikus bazilikát emeltek volna, de Antoni Gaudí a maga által teremtett stílusúra formálta az épületet. Az organikus irányzatok mintapéldájaként emlegeti szakma az egyértelműen nem besorolható bazilikát.

A befejezést most a koronavírus-járvány késlelteti, de többször elakadt vagy lelassult a több mint száz éve készülő templom építése. A sok-sok tényező közül leggyakrabban kettőt emelnek ki: túlságosan összetett és részletgazdag a bazilika, illetve a munkálatok finanszírozásában olyan magas a közadakozásból összegyűlt pénz aránya, hogy már az is csoda, hogy egyáltalán megépült mindaz, amiről tervezője álmodott.

Gaudí élete főművének tekintette a Sagrada Famíliát. Amikor átvette az építkezés irányítását, egyedül a bazilika kriptája létezett. Ebben rendezte be Gaudí saját főhadiszállását, innen irányította a munkálatokat. Életének utolsó évtizedében már csak ezzel foglalkozott, gyakorlatilag beköltözött az épülő templomba.

A tervező elképzeléseinek az sem szabott korlátot, hogy soha nem volt a befejezésig stabil anyagi háttere a projektnek. És pont ez jelent gondot most is, a koronavírus-járvány idején. A pandémia miatt elmaradtak a turisták, ami kettős érvágás az építkezés szempontjából. Idegenforgalmi szezonon és kívül, minden nap hosszú sorok kígyóztak a bejáratnál, csak a belépőjegyek ára jelentős bevétellel segítette a munkálatok folytatását.

Az építkezés fedezetének megteremtésében máig az ötletgazda, José María Bocabella y Verdaguer elképzelései az irányadók. Eszerint a szükséges pénzt kizárólag adományokból és alapítványi felajánlásokból, belépőkből saját bevételekből kell gyűjteni. A fő mecénások a konzervatív katolikus csoportok és a japánok. Évente 22 millió euró áll rendelkezésre. Az eredeti elképzelés arról is rendelkezett, hogy az évi keretből megmaradó pénzt tovább kell adományozni.

Az UNESCO világörökségi listáján is szereplő épület befejezésén az új idegenforgalmi szezon lendíthet, ugyanis május 29-től ismét látogatható a barcelonai Szent Család engesztelő temploma.

A teljes cikk ITT található.

Forrás: Euronews / Turizmus Online


Súlyos baleset  egy spanyol síközpontban

Súlyos baleset egy spanyol síközpontban 

A baleset a síközpont sífelvonóján történt, egyelőre harminc sérültről tudni, akik közül tizenheten nagyon súlyos állapotban vannak.
Észak-Korea egyik városába már mehetnek turisták

Észak-Korea egyik városába már mehetnek turisták 

Észak-Korea bejelentette, hogy Raszon, az orosz és kínai határ közelében fekvő város, újra megnyílik a külföldi turisták előtt.
Ennyien utaztak Rász el-Haimába 2024-ben

Ennyien utaztak Rász el-Haimába 2024-ben 

A Rász el-Haima Turisztikai Hivatal (RAKTDA) friss adatai szerint a vendégéjszakák száma rekordszintet ért a tavalyi évben.
Fő utazási trendek az elmúlt és az idei évben

Fő utazási trendek az elmúlt és az idei évben  

Nagyobb sportesemények, menő zenei programok, inspiráló lassú utak, alternatív úti célok.
Idén Casanova bűvöletében születik újjá a Velencei Karnevál

Idén Casanova bűvöletében születik újjá a Velencei Karnevál  

Velence idén még a szokásosnál is különlegesebb karnevált rendez: 18 napos ünnep február 14-től március 4 -ig tart a város csatornáin, hídjain és terein.
Merre indulnak idén az amerikai turisták?

Merre indulnak idén az amerikai turisták? 

Ha ma Amerika szóba kerül, a Los Angeles-i szörnyű tűzvész vagy Trump beiktatása a fő téma.
Újra népszerűek az utazási irodák?

Újra népszerűek az utazási irodák?  

A Z generáció tagjainak 38 százaléka nem online foglal.
Indul a bécsi báli szezon –  fokozott rendőri biztonsági intézkedések

Indul a bécsi báli szezon – fokozott rendőri biztonsági intézkedések 

Az osztrák rendőrség tagjai több mint egy hónapon át fokozottan védik a parketten keringőzőket. A báli szezon csúcseseményét, a bécsi operabált idén február 27-én tartják.
Megnyílt Közép-Európa legnagyobb turisztikai szakvására, az ATB

Megnyílt Közép-Európa legnagyobb turisztikai szakvására, az ATB 

Az esemény idén is különleges élményt kínál a „világ körüli utazás négy nap alatt” mottó jegyében.
Horvátországi adatok  magyar vendégérkezésekről

Horvátországi adatok magyar vendégérkezésekről 

 Az adatokból az is kiderült, hogy nemcsak a nyári hónapokban választják úti célul az országot.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.