Boszorkányos utazás Lengyelországban

A Lengyel Idegenforgalmi Képviselet jóvoltából a minap olyan túrán vehettünk részt, amelynek során az ország egyik kevésbé ismert, de rendkívüli iramban fejlődő térségét, a Szent Kereszt régiót szemlélhettük meg. Saját szemünkkel láttuk, milyen gyorsan érnek be a fejlesztések, amelyek tökéletes összhangban vannak a térség természeti és történelmi örökségével. Közben az is kiderült, hogy a lengyelek korántsem olyan konzervatívak, amilyennek gondoljuk őket.

A Lengyelország délkeleti részén elhelyezkedő Szent Kereszt régió bámulatos természeti kincsekkel, illetve történelmi, vallási emlékekkel rendelkezik, de a jövője is példaértékű. A térség komoly uniós forrásokhoz jutott az elmúlt évek során, amit főképp a turizmus fejlesztésébe fektetett. A fejlődés szemmel látható, igaz, néha kellemetlen mellékhatások kísérik. Az útépítések például igen gyakoriak, ezek miatt kissé lassabb a haladás, de legalább kényelmesen szemügyre lehet venni a tájat…

Sandomierz, a „Kis Róma”

Túránkat egy apró gyöngyszem, Sandomierz látogatásával kezdtük. Mivel a városka annak idején hét dombra épült, Kis Rómának is becézik, és ugyanúgy megvan a romantikája, mint az olasz fővárosnak. A dombok lábánál futó Visztula (amit a vendéglátóinknak köszönhetően hajóval szemlélhettünk meg), a város felett ékeskedő Katedrális vagy a Szent Mihály templom különös hangulatot kölcsönöz a településnek.

Minden nap több alma…

Az orosz embargó miatt Lengyelországban óriási mennyiségű alma és sárgarépa maradt vissza. A helyiek a felesleget mindenki számára elérhetővé tették, a túra felé már úgy éreztük, az almatermelés világközpontjában vagyunk.  A szinte alapvető ajándékként fel-felbukkanó almahalmok mellett a legendákba is belebotlottunk úton-útfélen, szinte nem volt olyan látnivaló, amelyhez nem kötöttek volna valamilyen csodás cselekedet. Hogy ezek mennyiben „köszönhetőek” a történelemnek, mennyiben a marketingnek, nem tudni, de mindenképpen hozzátesznek a látnivalókhoz.

De ne ragadjunk le a felszínen, a Sandomierz alatt kúszó földalatti városnak szintén varázsaltos a miliője, amit mi is megtapasztaltunk, amikor sok száz métert tettük meg a „fentiek” lába alatt. Amilyen pici a városka, annyi megpróbáltatás érte a mögöttünk hagyott századok alatt, hol a tatárok, hol a svédek, hol a németek hagyták itt fájdalmas mementókat az utókornak, Sandomierz erejét és az innovációk hatékonyságát mi se mutatja jobban, minthogy ezekből a támadásokból szinte semmi sem érzékelhető manapság. A földalatti várost eredetileg a helyi kereskedők építették értékeik védelmére, aztán a tatárok támadásai idején a helybeliek ide menekültek előlük. Később ez a rendszer lett a tatárok veszte, mikor a járatokba csalták és vízzel árasztották el őket a lengyelek.

Magyar emlékek

A második napon Solec Zdrój gyógyüdülőhelyet látogattuk meg, ahol számtalan turisztikai fejlesztés valósult meg az utóbbi időben, jelentős részben uniós források felhasználásával. A régió páratlan termálvízállományát kihasználva rengeteg wellness és spa komplexum nyílt – a minket egy kellemes fürdőzésre vendégül látó Maliowy Raj Hotel Medical spa például érkezésünk előtt alig egy héttel nyitott meg. Délutáni állomáshelyünkön, Busko Zdrój gyógyüdülőhelyen a szintén jó minőségi vízre komplett iparág épült, szinte minden a termálvízről szól, nem véletlen, hogy a szívkórház is itt kapott helyett. Emiatt, és a városka hangulata miatt is egy kicsit Balatonfüred-érzésünk volt, már csak a magyar tenger hiányzott. A jótékony hatású vizet palackozzák is, közel kétmillió üveget adnak el évente.

Mindenhol boszorkányok

A régióban vannak olyan települések, amelyek nem feltétlenül rendelkeznek természeti adottságokkal, ám mégis vonzzák a turistákat – hála a kulturális körítésnek. Huta Szklanában például egy komplett középkori várost húztak fel, hogy elénk tárják a több száz évvel ezelőtti életformát, korhű népviseletbe öltözött „mesteremberek” mutatták meg nekünk, hogy is zajlott a kovácsok, szövőnők vagy éppen a gyógyfüvesek élete akkortájt. Természetesen, a boszorkányokból is láthattunk párat, ami még akkor is szokványos esemény lenne, ha nem aznap rendezték volna a Boszorkányszombat című estet a szomszédságban.

De akkor rendezték, és ekkor még a szokásosnál is jobban felpezsdül a közeli nagyváros, a kétszázezer lakosú Kielce élete. A középkori falu és némi pihenő után a bámulatos Kadzielnia Amfiteátrumba érkeztünk, hogy megtekintsük a Sabat Czarownic, azaz Boszorkányszombat elnevezésű egész estés gálát. A fesztiválon – amelyet több millióan néznek élőben az állami tévécsatornán - minden évben a lengyel poppiac legnagyobb nevei teszik tiszteletüket, idén egy igazi nemzetközi sztár, az osztrák Conchita Wurst volt a díszvendég (mellette az Eurovíziós dalfesztivál 1995-ös első helyezettje, a lengyel Justyna Steczkowska is fellépett). Az eseményen számos helyi sztár és komikus lépett fel, bár a szöveggel nem sokat tudtunk kezdeni, a hangulat átjött. Főleg akkor, amikor az est sztárja lépett a színpadra.

A Eurovíziós dalverseny 2014-es győztesének fellépése előtt sok viharfelhő gyülekezett, a finoman szólva is megosztó Conchitát sokan nem látták volna szívesem a mélyen katolikus Lengyelországban, de az esti produkción ez nem volt érezhető, egész Kielce ámult Wurst énektudásán.

Rendkívüli Da Vinci-kiállítás Checinyben

 Az alaposan az éjszakába nyúló estet afféle „tudományos” nappal pihentük ki. Az idegenvezetőnk által felügyelt, Checinyben található Regionális Tudományos Centrumot látva egyből felébredtünk, hisz akár 5d (!)-ben nézhettük végig a világ kialakulását. Itt megtapasztaltuk, milyen a modern világ, a szintén helyi Regionális Egyetemi Tudásközpontban pedig azt láthattuk, több száz évvel ezelőtt Leonardo Da Vinci hogyan képzelte el a technikát, vagy éppen azt, hogyan nézne ki retusálás nélkül az olasz művész néhány festménye. A Leonardo Da Vinci világa című kiállítás Európában csak Milánóban és itt Chęciny-ben lehet megnézni, egészen szeptember 13-ig.

A négynapos túra kevés volt, hogy ne vágyjunk vissza, arra azonban épp elég, hogy nagyjából lássuk, mitől is vonzó ez a régió. A szinte mindenhol tetten érhető történelem együtt lélegzik a fejlődő Lengyelországgal. Miközben ámulunk a bámulatos természeti adottságokon vagy a templomok, kolostorok, katedrálisok áhítatos magasztosságán, lépten-nyomon fejlesztésekbe, felújításokba futunk bele, amely azt bizonyítja, a „jelen” Szent Kereszt régiója a jövőben is tartogat majd érdekességeket.

Bécsben rendezik a villamosvezetők világbajnokságát

Bécsben rendezik a villamosvezetők világbajnokságát 

És ha azt hiszi, hogy ez most vicc - akkor nagyon téved. Halálosan komoly és nehéz megmérettetés veszi kezdetét 2025 januárjában.
Látványos eseményre készül Kassa

Látványos eseményre készül Kassa 

Látványos Rákóczi-esküvőre készül a kassai Kelet-szlovákiai Múzeum.
Harmincöt éve omlott le a berlini fal - programhegyek a szabadság városában

Harmincöt éve omlott le a berlini fal - programhegyek a szabadság városában 

Berlin a harmadik legnépszerűbb utazási cél az európai fővárosok között, London és Párizs után.
Megvan, kit javasolnak turisztikai biztosnak az EU-ban

Megvan, kit javasolnak turisztikai biztosnak az EU-ban 

Erről az örvendetes hírről a bécsi alapítású turisztikai szakmai portál számolt be.
Korlátozottan, de már fogad vonatokat Ausztria

Korlátozottan, de már fogad vonatokat Ausztria 

Győri vagy hegyeshalmi átszállással biztosított az eljutás Bécsig.
Többet költöttünk idén utasbiztosításra

Többet költöttünk idén utasbiztosításra 

Az emelkedést a javuló gazdasági környezettel magyarázzák.
Egy rejtőzködő stájer szépség: Herberstein

Egy rejtőzködő stájer szépség: Herberstein 

Ma is elég nehéz megtalálni Herbersteint, de régen éppen ennek köszönhette létét ez a gyönyörű kastély.
Rómában újabb korlátozások a tömegturizmus ellen

Rómában újabb korlátozások a tömegturizmus ellen 

Az adatok szerint 2023-ban közel ötvenmillió látogató érkezett Rómába, és átlagban fejenként 4,1 éjszakát töltöttek a városban.
Csődgondnokság alatt a Titanicot gyártó hajógyár

Csődgondnokság alatt a Titanicot gyártó hajógyár 

A cégvezetés tájékoztatása szerint megalapozott az a várakozás, hogy a vállalatcsoport új tulajdonosi irányítás alatt működhet majd tovább.
Turistaforgalomról, magyarok érkezéséről, toprégiókról és a túlturizmus elkerüléséről

Turistaforgalomról, magyarok érkezéséről, toprégiókról és a túlturizmus elkerüléséről 

A Horvát Idegenforgalmi Közösség nyári főszezont értékelő hétfői tájékoztatóján jártunk.

Interjú

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.
Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén

Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén 

A Klasszis TopDesign 2024 verseny egyik zsűritagja, Ariana Grüll a tavalyi versennyel kapcsolatos tapasztalatairól mesélt, és arról, hogy mit vár az idei pályaművektől.