Alig fejeződött be a foci EB, amelynek a döntőjét Berlinben tartották, még le sem bontották a Brandenburgi kapu előtt lévő hatalmas focikaput, máris új attrakcióra készül a város. Ebben a novemberi ünnepsorozatban Magyarország is érintett, hiszen a németek úgy tartják számon, hazánknak köszönhető, hogy a határvonalak megnyitásával a keleti és a nyugati rész egyesülése később megtörténhetett.
A határnyitást nem felejtették el
A magyarországi határnyitással kezdődött el a két hajdani német állam egyesítésének folyamata, a berlini fal lebontása és a szocialista rendszer megszűnte. Ezt az évfordulót a város turisztikai és kulturális, valamint sportintézményei gazdag programcsokorral ünneplik. Ennek részleteiről tartott beszámolót a Berlini Turisztikai Hivatal vezetője, Burkhard Kieker. Amint egy felmérésen kiderült,
sok jelzőt kapott a város, de a legtöbben és a leggyakrabban a szabadság városának nevezték. Azt, hogy az emberek ledöntötték a falat 1989-ben, az évek múltával sem felejtették el.
A rendszerváltás és a fal lebontása után a német főváros új életre kelt, az utóbbi évtizedben pedig a legnépszerűbb európai turisztikai célpontok közé emelkedett, A magyarok számára Németország mindig is fontos desztináció volt, a fiatalok különösen kedvelik a nagyváros laza hangulatát, virágzó kortárs művészetét, bohém éjszakai életét és graffiti-birodalmát.
Népszerű célpontja a város az LGBTQ turizmusnak is.
Ikonikus helyszínek - turisztikai látnivalók
A hajdani kettéosztott Berlin ikonikus helyszínei, mint a Checkpoint Charlie, mára turisztikai látnivalók lettek.
Az elmúlt 35 év alatt felnőtt egy olyan generáció, amely csak hírből, illetve a történelemkönyvekből hallott szüleik életének ezen korszakáról.
Ezalatt a lakosság szinte kicserélődött, miközben Berlin modern világvárossá vált.
A kulturális látnivalók listája hosszú, kiemelkedik a Múzeumsziget, ahol öt nagy kiállító helyet kereshetünk fel egyszerre. Berlin volt valaha a dadaizmus otthona, világhírű építészek indultak el innen, és a metropolis a falfestésben is élen jár. Az éjszakai élet olyan vonzerővé vált, hogy akár Londonból, vagy távoli kontinensekről is útra kelnek a fiatalok, hogy belekóstoljanak a kocsmák, sörözők, koncertek világába.
Maratoni programsorozat, új szállodák, sztárséfek
A mostani ünnepségekre jó előre készültek a város vezetők és a pr és turisztikai szakemberek.
Plakátok, maraton, jubileumi könyv megjelentetése, workshopok, kiállítások, kreatív tanácsadás, betekintési lehetőség a múzeumok életébe, installációk, felolvasóestek, szabadtéri spontán rendezvények
követik egymást az elkövetkező hetekben.
A várható turistalétszám növekedésére felkészült a város – jelentették ki a jubileumi projekt Budapestre érkezett vezetői – új szállodák nyíltak, kiemelték közülük
a Hotel Oderbergert, ami valaha női börtön volt.
A gasztronómia iránt nyitottak sem fognak csalódottan távozni,
a berlini TV torony tetején Tim Raue sztárséf ételeit lehet majd megkóstolni.
A design shopok, a kézműves termékek is bizonyára sokakat vonzanak majd.