Hazai utazási irodások Hajnanban – helyszíni tudósítás

A Magyar Utazási Irodák Szövetsége (MUISZ) még sosem szervezett tanulmányutat ennyire távoli desztinációba: idén ez most megtörtént. A kínai nyaralósziget, Hajnan volt az úti cél.

Áprilisban a MUISZ csapatával nyolc napot tölthettünk a Dél-kínai-tengerben fekvő trópusi szigeten. Hogy a szakmai szövetség miért éppen ebbe a magyarok által alig ismert desztinációba szervezte éves tanulmányútját, arról a Kantonból Budapestre tartó repülőre várakozva Molnár Juditot, a MUISZ elnökét és Haris Richárdot, a szervezet Kiutaztatási Bizottságának vezetőjét kérdeztük.


Fotó: Depositphotos

Hajnan a Kínai Népköztársaság egyik önálló tartománya. A szárazföldi Kínától délre, Vietnam magasságában fekvő trópusi, szubtrópusi szigetet, amely harmad akkora, mint Magyarország, körülbelül tízmillióan lakják. Az alapvetően mezőgazdasággal és halászattal foglalkozó tartomány az utóbbi időben kezdett intenzív turizmusfejlesztésbe.

A belföldi turizmus felfuttatása mellett a nemzetközi, ezen belül az európai piacok felé is nyitnak, ennek köszönhetően jöhetett létre az együttműködés Hajnan turisztikai hivatala (Hainan Tartományi Turisztikai, Kulturális, Rádió-, Televízió- és Sportügyi Minisztérium) és a Magyar Utazási Irodák Szövetsége között.

Molnár Judit, a MUISZ elnöke a hajnani tanulmányút hivatalos programján
Molnár Judit, a MUISZ elnöke a hajnani tanulmányút hivatalos programján

„A MUISZ minden évben szervez egy nagyobb külföldi rendezvényt. Idén két ok miatt esett a választásunk Kínára, az egyik, hogy immár hetente 21 közvetlen légijárat köti össze Kínát Magyarországgal. A másik pedig, hogy azon 37 ország közé tartozunk, akik kísérleti jelleggel vízummentességet élveznek: a magyarok 2024 novemberéig 15 napon át tartózkodhattak vízummentesen Kínában, ez év december 31-ig pedig 30 napon át. A tanulmányúttal szintén kettős célunk volt, egyrészt a kapcsolatépítés a kínai partnerrel, másrészt megismerni a desztinációt, hogy ezáltal a magyar utazásszervezők további terméket tudjanak fejleszteni” – mondta Molnár Judit.

Miért pont Hainan?

Arra a kérdésre, hogy a kontinensnyi országból miért pont a magyar utazók körében kevéssé ismert Hajnanra esett a választás, a MUISZ elnöke elmondta, hogy a szövetség a helyi tartományi idegenforgalmi hivatalok támogatásával tudja megszervezni külföldi tanulmányútjait.

Mivel Kína három legnépszerűbb úti célja, Peking, Sanghaj és Hszian már túltelített turistákkal, most olyan desztinációkra szeretnék felhívni a figyelmet, ahol még helye van a növekedésnek.


Fotó: Depositphotos

„Hajnanon a Covid előtt már volt nemzetközi turistaforgalom, de a világjárvány óta – az orosz vendégeken kívül – lényegében a belföldi turizmusból élnek. A helyi turisztikai hivatalnak az a szándéka, hogy a jövőben több külföldi turistát vonzzanak a szigetre. Tehát részükről megvolt a fogadókészség, hogy vendégül lássanak minket, és szponzorálják a rendezvényünket. Ebbe a munkába kapcsolódott be a desztinációmenedzsmenttel foglalkozó HiSEAS International Tourism Group, akik megszervezték a programot, a Budapestről Kantonba (Guangzhou), onnan pedig Hajnanra repülő China Southern légitársaság pedig partner volt abban, hogy kedvezményes árat biztosítson az utazáshoz.”

Termékek a magyar piacra

„Hajnan szeretne nemzetközi úti céllá válni, ennek a folyamatnak még az elején járnak. Jó a kapcsolat Magyarország és Kína között, ezért számítanak ránk. A külföldiek fogadásához megvannak a természeti adottságaik, a kapacitásuk, nemzetközi színvonalú szállodákat, infrastruktúrát építettek, és fejlesztenek folyamatosan” – tette hozzá Haris Richárd.

Sanya, Hainan
Sanya, Hainan
Fotó: Depositphotos

A hosszú távú tervezést mutatja, hogy bár a közép-kelet-európai régióból elsőként Magyarországgal vették fel a kapcsolatot, a hajnani turizmusirányítás Budapest mellett Párizsban is tárgyal egy régióközpont nyitásáról. A tanulmányút utolsó napján a MUISZ képviseletében Molnár Judit, Tukacs Zsuzsanna és Haris Richárd személyesen is tárgyaltak a tartományi turisztikai hivatal vezetőivel különböző termékek kidolgozásáról. „Mivel Hajnan nagyon szeretné fejleszteni a külföldi turizmust, úgy gondolom, hogy jó az alkupozíciónk” – mondta a megbeszélésről Molnár Judit.

Klasszikus tengerparti desztináció, vagy a kínai körút meghosszabbítása?

Hajnan tengerparti fejlesztései a klasszikus nyaralódesztináció irányába mutatnak: a legszebb beacheken négy- és ötcsillagos, nemzetközi színvonalú szállodák, apartmanházak, parkos övezetek váltják egymást. Ilyen turisztikailag magasan fejlett övezet a sziget déli részén fekvő Sanya környéke, ahol a nagyobb szállodai kapacitást és a több fürödhető tengerpartot találjuk. De a sziget délkeleti részén szállodákkal, vidámparkokkal, éttermekkel, fürdőkkel, bevásárlóközpontokkal egy csilivili mesterséges üdülőszigetet is felépítettek; a vadonatúj, 2000 hektáros Ocean Flower Island (kínaiul Haihua-sziget) Haris Richárd szerint elképesztően modern, bár „kicsit olyan, mintha összekevernéd Dubajt és Disneylandet”.

Kérdés, hogy a magyar utazó hajlandó-e bő 12 órát repülni egy tengerparti nyaralásért.

Sanya, Hainan
Sanya, Hainan
Fotó: Depositphotos

Molnár Judit úgy gondolja, Hajnant a klasszikus kínai szárazföldi körutazás néhány napos meghosszabbításaként érdemes felvenni a programba.

Haris Richárd szerint is vonzó desztináció lehet Hajnan, igaz, „az még időbe fog telni, hogy a sziget a magyarok körében önálló úti céllá váljon. Előbb meg kell ismertetni, hiszen a magyar piacnak most még kevés fogalma van róla. Hajnan vonzereje, hogy nem egyszerűen csak nyaraló úti cél, hanem saját kultúrája, öröksége, történelme van, ilyen szempontból is nagyon érdekes. Jó program lehet egy körutazáshoz hozzákapcsolni, de a szigeten belül is lehet utazni, kulturális programokat szervezni, és ezt összekötni a tengerparti nyaralással. Egyelőre egyszerűbb, rövidebb tartózkodásban érdemes gondolkozni, aztán később lehet bővíteni a programot” – vélekedett Haris Richárd.

A közeljövőben az is megkönnyítheti a magyar utasok érkezését, hogy a kazah Scat Airlines közvetlen járatot tervez Budapest és Sanya között, egy technikai megállóval Kazahsztánban.

Haris Richard
Haris Richard

Tanulj mandarinul!

A fejlesztések irányát és szemléletét jól mutatja az a partmenti nagysebességű vasút, amellyel a sziget teljesen körbejárható. Ez összeköti a két legfontosabb várost, az északon fekvő Hajkout és a déli Sanyát (és ezzel a két nemzetközi repülőteret is). A repülővel érkező turista nem taxizik, egyből felszáll a vonatra, és a gyorsvasúttal elmegy a kiválasztott tengerpartra. A Hajkou–Sanya távolságot másfél óra alatt teszi meg a vonat – és ez nem az utolsó, hanem az első infrastrukturális beruházások egyike.


Fotó: Depositphotos

Bár Hajnan turisztikailag elképesztő ütemben fejlődik, a szigeten – sokszor még a szállodákban is – azzal kellett szembesülnünk, hogy csak nagyon kevesen beszélnek bármilyen idegen nyelvet; a vendéglátóhelyeken, a boltokban, az utcán leginkább fordítóprogrammal próbáltak szót érteni velünk. 
„Egy praktikus és egy szarkasztikus válaszom van erre – mondta Haris Richárd. – A kínaiak felismerték, hogy az ő mandarin nyelvükön kicsit nehéz boldogulni a világban, ezért a mai iskolás gyerekek idegen nyelvi képzésére már sokkal nagyobb figyelmet fordítanak, mint korábban. A szarkasztikus válaszom pedig az, hogy valójában nem nekünk kell elvárni a kínaiaktól, hogy megtanuljanak angolul, hanem nekünk kellene megtanulni mandarinul, mert a 21. század az övék lesz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Velence egyre süllyed – de itt egy merész ötlet a megmentésére

Velence egyre süllyed – de itt egy merész ötlet a megmentésére 

Egy olasz mérnök nem kevesebbet javasol, mint hogy szó szerint megemeljék a süllyedő várost.
Ankara az UNESCO listáján

Ankara az UNESCO listáján 

Ankarát, Törökország fővárosát, hivatalosan is bejegyezték a világörökségi várományosi listára.
MUISZ: kínai fotókiállítás és turisztikai prezentáció

MUISZ: kínai fotókiállítás és turisztikai prezentáció 

Ahol a mennyország a Földre költözött.
Miskolc turizmusa: fontos küldőpiac a célkeresztben

Miskolc turizmusa: fontos küldőpiac a célkeresztben 

Tavaszi B2B workshop roadshow Bukarestben és Kolozsvárott.
Barangolás a „Fehér Lótusz” forgatási helyszínén

Barangolás a „Fehér Lótusz” forgatási helyszínén 

A gyönyörű Taorminában – ahol a Fehér Lótusz című amerikai filmsorozat második évada játszódik – minden olyan volt, mint vélhetően a forgatás idején.
A Maldív-szigeteken nem várják tárt karokkal az izraeli turistákat

A Maldív-szigeteken nem várják tárt karokkal az izraeli turistákat 

Április közepétől hivatalosan megtiltották az izraeli útlevéllel rendelkezők beutazását „válaszul az Izrael által a palesztin nép ellen elkövetett folyamatos atrocitásokra és népirtásra”, közölte a kormány.
Vár Temesvár – bemutatkozott Budapesten a Visit Timișoara

Vár Temesvár – bemutatkozott Budapesten a Visit Timișoara 

Mindössze három óra autópályán, és máris egy másik világ várja az utazót.
Horvátország könnyít a határátlépésen

Horvátország könnyít a határátlépésen 

Horvátország feloldja a ragadós száj- és körömfájás betegség miatt bevezetett intézkedések egy részét, de további rendelkezéseket vezet be a kockázatok megelőzése érdekében.
Zagorje – Horvátország zöld szíve

Zagorje – Horvátország zöld szíve 

Természeti szépségek, történelmi látnivalók és gasztronómiai élvezetek karnyújtásnyira.
Török öröm: ütős vendégszámokkal indította 2025-öt a mediterrán ország

Török öröm: ütős vendégszámokkal indította 2025-öt a mediterrán ország 

Eddig soha nem látott eredményekkel indították az idei turisztikai szezont.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.