Tíz év alatt több mint a duplájára nőtt a magyarok létszáma Ausztriában, ami napjainkban már meghaladja a 107 ezret –írja a Statistik Austria friss integrációs évkönyve, amelyet a napokban publikáltak. Ausztriában élő magyarok átlagosan fiatalabbak, mint az ország népessége, és általában hosszú távra tervezik a letelepedést – emelte mi a jelentésből az ORF beszámolója.
A részletesebb statisztikák szerint az Ausztriában élő magyar állampolgárok fiatalabbak, mint a teljes népesség: átlagéletkoruk 35 év, szemben az országos átlag 43 évvel, derül ki a GD Consulting legfrissebb cikkéből.
Mint írják, általánosságban elmondható róluk, hogy hosszú távra terveznek: a 10 éve bevándoroltak több mint fele 5 évnél tovább maradt Ausztriában, a 4-5 éves korú gyerekek majdnem másfél százaléka pedig ma már magyar anyanyelvű Ausztriában. Az osztrák egyetemeken 2.600 magyar állampolgár tanul – ezzel a németek és olaszok után a harmadik legnépesebb külföldi diákcsoportot alkotják. Létszámuk tíz év alatt majdnem másfélszeresére nőtt – olvasható ki az évkönyvből.
Az Ausztriában élő külföldi közösségek közül a magyarokra a legkevésbé jellemző a szegregáció, ellentétben a lengyelekkel vagy a szerbekkel, akik a legszívesebben egy közösségben élnek honfitársaikkal.
Még jelentősebb a magyarok részaránya Ausztriában, ha azt nem a teljes lakosságra, hanem a munkaerőpiacra vetítjük – hívja fel a figyelmet a bécsi GD Consulting szakmai blogja. Kovács Balázs, nemzetközi turisztikai szakember a statisztikákat elemezve kiemelte, hogy az osztrák társadalombiztosítás (ÖGK) adatai szerint már tavaly óta a magyar a legnépesebb külföldi munkavállaló csoport Ausztriában: ha a szezonális munkavállaólakat is belevesszük, 120 ezer feletti a számuk. A magyarokat a németek követik e sorban.
Mivel Ausztriában meghaladja az egymillió főt a külföldi foglalkoztatottak száma, így elmondható: az osztrák munkaerőpiacon minden nyolcadik külföldi munkavállaló magyar állampolgár.
Az integrációs évkönyv friss jelentése szerint az EU keleti bővítése után Ausztriába érkező munkavállalók, - köztük a magyarok - az osztrák állampolgárok átlagánál aktívabb munkavállalók. Az ausztriai magyarok közül legtöbben az egészségügyben dolgoznak ápolóként, illetve a turizmus-, vendéglátás területén találtak munkát – számolt be róla korábban a GD Consulting blogja. Az osztrák tb-vel rendelkező külföldi munkavállalók mellett jelentősen nőtt az Ausztriába ingázó munkavállalók száma is.
A listát itt is a magyarok vezetik, csaknem 61 200 fővel, akik főleg a határ menti településekről járnak át a szomszédos Ausztriába dolgozni. Az ingázó magyarokat számosságban a románok, szlovákok és németek követik. Az ingázók túlnyomó többségét szintén a vendéglátás és az egészségügy területén foglalkoztatják.