A mianmari mentőcsapatok mindent megtesznek azért, hogy emberek ezreit mentsék meg a súlyos áradások elől – mondták a tisztviselők.
Az áradás és a földcsuszamlások - melyet a monszuni esőzés váltott ki - legalább 217.000 embert sújtanak, házak ezreit, termőföldeket, hidakat és utakat pusztítva el. Egy segélyszervezet igazgatója szerint négy embert még mindig keresnek.
A hatóságok Közép- és Nyugat-Mianmar négy legsúlyosabban érintett részét katasztrófa sújtotta területté nyilvánították. Sagaing északi részén a lakosok azt nyilatkozták, hogy az árvíz magával sodorta őket, ahogy betört a falvakba, ellepve a házakat és mezőket.
Nem volt figyelmeztetés
„Nem volt figyelmeztetés. Azt gondoltuk, hogy ez csak egy szokványos, szezonális árvíz – mondta egy helyi lakos az AFP hírügynökségnek egy átmeneti menedékként szolgáló kolostorból. – De néhány órán belül a víz már ellepte az egész házat. A férjemnek fel kellett jutnia a tetőre, mivel nem volt más kiút.“
A földcsuszamlások Sagaingtól délre, Hakában 700 házat pusztítottak el, míg több mint 5000 ember menekülttáborokba kényszerült, Chin állam egyes részeit pedig elzárták a környező területektől.
Mianmar Egészségügyi Minisztériuma országszerte orvosi ellátást és eszközöket biztosít – beleértve a klórtablettát –, bár egyelőre csak nehezen, hajókkal és helikopterekkel lehet megközelíteni az árvíz által sújtott területeket.
Több környező országban pusztítanak árvizek
Emberek százai haltak meg az utóbbi napokban Indiában, Nepálban, Pakisztánban és Vietnamban is a heves szezonális esőzések által kiváltott áradások és földcsuszamlások miatt.
Az árvíz legalább 100 ember életét követelte Indiában, további 109 ember vesztette életét Pakisztánban az utóbbi két hét során, 17-en pedig Vietnamban haltak meg a legutóbbi árvíz során. Eközben Vietnamban a mentőcsapatok veszélyes sárcsuszamlásokkal küzdenek az árvíz sújtotta bányáknál, Quang Ninh északi tartományában, ahol az UNESCO világörökségi listáján szereplő Ha Long-öböl is található.
Forrás: Al Jazeera