Mint arról mi is korábban beszámoltunk, nagyjából tíz nappal ezelőtt rázta meg az első földrengéssorozat Szantorini szigetét. A rengések erőssége hétvégén 3 és 4,5 között ingadozott, emelkedő tendenciával, ami további esetleges földrengésekre utalhat.
Az észak-görögországi Szaloniki kikötőváros szeizmológiai intézete szerint a legtöbb földrengés a tengerfenék alatt következett be Szantorini és Amorgosz szigetek között. A rengések erőssége 3 és 4,5 között ingadozott, emelkedő tendenciával.
A környéken a sziget vulkánjának látványos kráterén kívül a tenger felszíne alatt további vulkánok is vannak, valamint több tektonikus lemez is találkozik, amelyek mozgásaikkal erős földrengéseket okozhatnak. 1956-ban 7,7-es és 7,2-es erősségű földrengések és az azokat követő szökőárak számos halálos áldozatot követeltek és súlyos károkat okoztak a térségben, derült ki akkor a tudósításból.
Fotó: DW YouTube
A földrengések azóta többször is rázták a szigetet, és valóban komoly gondot okoznak a térségben: 2025. január 31. óta több mint 800, hármas erősségnél nagyobb rengést regisztráltak, amelyek közül a legerősebb, 5,2-es magnitúdójú február 5-én történt. A rengéseket még Athénban, Krétán és Törökország egyes részein is érezték. Annak ellenére, hogy eddig minimális károkat okoztak, több ezren hagyták el Szantorinit és a környező szigeteket, miután több mint 200 tenger alatti földrengést észleltek a régióban.
Időközben viszont a sziget generált vagy félrevezetően feliratozott videók áldozatává is vált, amelyek azt sugallják, hogy a görög szigetet láva nyeli el, miközben a valóságban a térséget január vége óta több száz földrengés sújtja, derült ki az euronews.com cikkéből.
A hamis videók főként a TikTok-on és az X-en jelentek meg, ahol gyorsan elterjedtek, több ezer megtekintést, megosztást és kedvelést generálva.
A kommentek tanúsága szerint sokan elhiszik a videók tartalmát.
Az egyik videón az látszik, hogy a vulkánkitörés közben láva ömlik a szikláról a tengerbe, míg egy másik felvételen menekül a rémült tömeg, miközben hatalmas tüzek tombolnak.
Mint írják, szakértői elemzések szerint szonban a videókat mesterséges intelligencia generálta.
Az első esetében a tenger viselkedése természetellenes, nem úgy reagál a lávára, ahogyan a valóságban történne, túlságosan telítettek a színek, illetve az egyik hajó vitorlája beleolvad az épületekbe, míg egy másik hajó úgy néz ki, mintha lávával lenne borítva. A második videón pedig az emberek torzan jelennek meg, testük egymásba olvad, arcuk elmosódott.
Terjed egy harmadik videó is, amely viszont nem a mesterséges intelligencia által készült, de nem is Szantorit ábrázolja. Ez esetben egy fordított képkeresés mutatta meg, hogy valójában az új-zélandi Whakaarit, azaz a Fehér-szigetet ábrázolja, amely a szigetország legaktívabb kúpvulkánja, és 2019 decemberében tört ki.