Szimulált atomkatasztrófa a nukleáris Disneylandben

A világ első, múzeummá átalakított kísérleti atomerőművében lehetőségünk van atomkatasztrófát, terrortámadást, túlvezérlést és fűtőelem-problémákat szimulálni. Az EBR-I a tudomány Disneylandje.

A világ legelső kísérleti atomerőművét 1951. december 20-án állították szolgálatba az Idaho államban fellelhető Arco várostól 29 kilométernyire délkeletre. A leánykori nevén EBR-I-nek (Experimental  Breeder Reactor I) hívott kutatóreaktort a német származású Walter Zinn vezetésével az Argonne Nemzeti Laboratórium szakembergárdájának 1949-es tervei alapján építették fel. Az atomenergia első polgári felhasználása mai szemmel nézve csekély teljesítményűnek volt mondható: az erőmű kapacitása csak négy darab 200 kW-os villanykörte üzemeltetéséhez volt elegendő, amely 1,4 MW-nyi hőveszteséggel járt együtt. Annak ellenére, hogy a plutónium maghasadásának „előállítása” több energiát fogyasztott, mint amennyit termelt, a kísérletet sikeresnek ítélték meg az amerikaiak.

Bizakodásuk annak ellenére töretlen volt, hogy a hűtőfolyadék áramlásáért felelős berendezések 1955. november 29-én részlegesen összeomlottak, így a rendszer jó pár hónapig csak 30 százalékosan működött. A hibák kijavítása után az erőmű kapacitását bár folyamatosan növelték az Argonne munkatársai, ám az EBR-I energiatermelése még így sem érte el Arco város villamosenergia-felhasználásnak a 10 százalékát sem. Ezt kiküszöbölendően épült fel a település mellett a BORAX-III nevű komplexum, így 1956-tól kizárólag a Manhattan-tervben is aktív szerepet vállaló Enrico Fermi olasz fizikus béta-bomlás elvén működő nukleáris erőmű energiakapacitásával látták el a város szükségletét.

Nukleáris Disneyland

A technológiai fejlődésnek köszönhetően 1966. augusztus 25-én munkába állították az EBR-II-nek hívott kísérleti reaktort, az EBR-I-et pedig felvették az amerikai Nemzeti Történelmi Emlékhelyek listájára és 1964-ben múzeummá alakították át. Az intézmény ennek megfelelően nem csak az atomenergia szerepét és emberi felhasználásnak kronologikus történetét mutatja be, a látogatóknak arra is lehetőségük nyílik, hogy „ellenőrzött keretek között” atomkatasztrófát, terrortámadást, túlvezérlést és fűtőelem-problémákat szimulálhassanak a 21. század elején beépített számítógépes játékok és hidraulikus berendezések segítségével. Az EBR-I amolyan tudományos jellegű Disneyland lett.

Az első polgári atomerőmű

Érdemes szót ejteni a világ első polgári célú, az elektromos hálózatra is rákötött atomerőművéről is, amelyet nem az Egyesült Államokban, hanem a Szovjetunióban helyeztek üzembe. A Moszkvától 100 kilométerre délnyugatra található Obnyinszk városában 1954. június 27-én kapcsolták rá a magasfeszültségű villamos hálózatra a világ első atomerőművét, amelyet Lev Kotchetkov és csapata tervezett. Az AM-1 (atom mirnij – békés atom) az akkori 5 MW-os teljesítményével 10.000 lakás áramellátását biztosította. Az építkezés 1951. január elsején indult, a reaktor beindítására pedig 1954. június elsején került sor.

A reaktort a teszteket követően kapcsolták rá a magasfeszültségű vezetékhálózatra, s innen datálják tényleges működését. Az obnyinszki erőmű közel 10 éven át a Szovjetunió egyetlen atomerőműve volt. A megnyitást követő években tudatos fejlesztési politikával elérték, hogy a város máig széles körben ismert a békés célú atomenergia tudományos és kutatási központjaként, így kézenfekvő volt, hogy az évtizedek folyamán Obnyinszkban fejlesztették tovább a Szovjetunió atomprogramját. A város napjainkban több mint egy tucat tudományos kutatási központnak ad helyet, amelyek fő kutatási területei a nukleáris energia tudomány, sugárzási technológia, egészségügyi-orvosi sugárzás és meteorológia.

Az alap prototípus

A kezdeti AM-1-es reaktor ma már nem létezik, mivel a világ első atomerőművét 2002-ben végleg bezárták, ám nem műszaki, hanem gazdasági okok miatt: alacsony teljesítménye már nem volt kifizetődő. Természetesen a reaktor minden mai reaktor prototípusa és elődje volt, amelyben grafit alapú fékezőanyagot (úgynevezett moderátort) és vízhűtést használtak. A későbbiek során ebből a típusból fejlesztették ki a modernebb RBMK (csatorna típusú, nagy energia-kimenetű) reaktorokat. Az atomerőmű és a hozzá kapcsolódó kutatási központ emellett katonai bázisként is szolgált, hiszen az ötvenes évek közepén itt kezdték el kiképezni a Szovjetunió első nukleáris tengeralattjárójának – Leninszkij Komszomol (vagy K-3) – legénységét is.

Forrás: GyártásTrend


Súlyos baleset  egy spanyol síközpontban

Súlyos baleset egy spanyol síközpontban 

A baleset a síközpont sífelvonóján történt, egyelőre harminc sérültről tudni, akik közül tizenheten nagyon súlyos állapotban vannak.
Észak-Korea egyik városába már mehetnek turisták

Észak-Korea egyik városába már mehetnek turisták 

Észak-Korea bejelentette, hogy Raszon, az orosz és kínai határ közelében fekvő város, újra megnyílik a külföldi turisták előtt.
Ennyien utaztak Rász el-Haimába 2024-ben

Ennyien utaztak Rász el-Haimába 2024-ben 

A Rász el-Haima Turisztikai Hivatal (RAKTDA) friss adatai szerint a vendégéjszakák száma rekordszintet ért a tavalyi évben.
Fő utazási trendek az elmúlt és az idei évben

Fő utazási trendek az elmúlt és az idei évben  

Nagyobb sportesemények, menő zenei programok, inspiráló lassú utak, alternatív úti célok.
Idén Casanova bűvöletében születik újjá a Velencei Karnevál

Idén Casanova bűvöletében születik újjá a Velencei Karnevál  

Velence idén még a szokásosnál is különlegesebb karnevált rendez: 18 napos ünnep február 14-től március 4 -ig tart a város csatornáin, hídjain és terein.
Merre indulnak idén az amerikai turisták?

Merre indulnak idén az amerikai turisták? 

Ha ma Amerika szóba kerül, a Los Angeles-i szörnyű tűzvész vagy Trump beiktatása a fő téma.
Újra népszerűek az utazási irodák?

Újra népszerűek az utazási irodák?  

A Z generáció tagjainak 38 százaléka nem online foglal.
Indul a bécsi báli szezon –  fokozott rendőri biztonsági intézkedések

Indul a bécsi báli szezon – fokozott rendőri biztonsági intézkedések 

Az osztrák rendőrség tagjai több mint egy hónapon át fokozottan védik a parketten keringőzőket. A báli szezon csúcseseményét, a bécsi operabált idén február 27-én tartják.
Megnyílt Közép-Európa legnagyobb turisztikai szakvására, az ATB

Megnyílt Közép-Európa legnagyobb turisztikai szakvására, az ATB 

Az esemény idén is különleges élményt kínál a „világ körüli utazás négy nap alatt” mottó jegyében.
Horvátországi adatok  magyar vendégérkezésekről

Horvátországi adatok magyar vendégérkezésekről 

 Az adatokból az is kiderült, hogy nemcsak a nyári hónapokban választják úti célul az országot.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.