A "turizmus-fóbia" az idei nyár egyik jellemzőjévé válik, már az ENSZ Turisztikai Világszervezete (UNWTO) is felszólalt a témában, akik próbálják védeni a szektor érdekeit.
Felszólították a helyi hatóságokat, hogy tegyenek többet a fenntartható növekedés irányítása érdekében.
„A jól működő turizmusnak, élményt kell adnia a látogatóknak és a házigazdáknak egyaránt. Ezt egyre nehezebb biztosítani, ezért az ügy erős, fenntartható turisztikai politikát követel.” – mondta Taleb Rifai, a szervezet főtitkára.
A tiltakozások fő helyszíne Spanyolország, amely tavaly 75,6 millió turistát fogadott, köztük 17,8 millió az Egyesült Királyságból érkezett.
Barcelonában a feszültségek évek óta emelkednek többek között az Airbnb, az Arran Jovent katalán nacionalista ifjúsági mozgalom vagy éppen a bárhol bérelhető kerékpárok és túra buszok miatt.
Az Arran szóvivője elmondta a BBC-nek: "A turizmus mai modellje kiűzi az embereket a környékről és károsítja a környezetet."
Ahogy mi is megírtuk, néhány héttel ezelőtt Palma kikötőjében egy étteremmel szemben vonult fel a csoport mintegy húsz tagja, égő jelzőfáklyákkal, transzparensekkel. "A turizmus megöli Mallorcát" - írták az egyik kifeszített lepedőre.
Az étterem teraszán ülő vendégekre konfettit szórtak, egyes beszámolók szerint a fáklyákat is bedobták az asztalok közé, a kikötőben horgonyzó több jachtra is felmásztak, majd elrohantak, amikor megérkeztek az étteremből értesített rendőrök.
Az Arran számlájára írják azokat a rongálásokat is, amelyeket még májusban követtek el hat barcelonai szállodában. Volt, ahol a szállodai étterem üvegeit törték be kalapáccsal, máshol a recepciót festékezték össze, nagy riadalmat keltve a szállóvendégek között.
Az ifjúsági mozgalom élvezi a Népi Egység (CUP) nevű nacionalista, antikapitalista katalán parlamenti párt támogatását, amely szövetségese a katalán kormánypártnak a függetlenségi népszavazás megtartásában és az önálló katalán köztársaság létrehozásában.
Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök a csoportot "szélsőségesekként" írta le.
Folyamatos tiltakozások vannak San Sebastiánban is, ahol augusztus 17-ig turizmusellenes menetelést terveznek, ami egybeesik a Semana Grandeval, a baszk kultúra egyik fő fesztiváljával.
Egyéb demonstrációkra is sor kerül Dél-Európa egész területén. A múlt hónapban Velencében - amely évente több mint 20 millió látogatót fogad, és csak 55 ezer lakossal rendelkezik - is tartottak menetelést, ahol 2000 dühös lakos kelt át a városon, tiltakozva a növekvő bérleti díjak és a hajós utak káros mellékhatásai ellen.
Forrás: The Guardian