A tavaszi mászószezonban akár 1500 ember is használja az 5346 méter magasan lévő tábort, amely a gyorsan vékonyodó Khumbu gleccseren terül el. Az új helyszínt alacsonyabb tengerszint feletti magasságon keresik, vagyis 2-400 méterrel lejjebb költöztetnék, ahol nincs egész évben jég. közölte egy illetékes a BBC hírportáljával.
"Az áthelyezést előkészítjük, hamarosan az összes érdekelttel elkezdjük a megbeszéléseket. Alapvetően arról van szó, hogy alkalmazkodunk a változásokhoz, amelyeket látunk. A költözés a hegymászásüzletág fenntarthatósága miatt is fontos", mondta Taranath Adhikari, a nepáli turisztikai minisztérium egy vezetője.
Az alaptábor közepén lévő patak a hegymászók és a hatóságok szerint évről évre egyre nagyobb területet foglal el. A Leeds-i Egyetem tudósai már 2018-as tanulmányukban arról írtak, hogy a gleccser egyre vékonyodik, és évente egymillió köbméter víz folyik el belőle csak a tábor környékén. Az egész gleccsert tekintve már 9,5 millió köbméter vízról beszélhetünk.
A gleccser legnagyobb részét sziklatörmelék borítja, de vannak csupasz jégsziklák, ezek olvadása destabilizálja leginkább a gleccsert. A jégsziklák olvadása különösen nagy veszélyt jelent, ennek következtében óriási víztömeg zúdul alá a hegyen, nem beszélve a sziklaomlásokról. A gleccserben megjelenő hasadékok életveszélyesek, a hegymászók közül sokan attól félnek, alvás közben beleesnek egy ilyenbe.
Súlyosbítja a helyzetet, hogy a költözést javasló bizottság egyik tagja szerint az alaptáborban naponta négyezer liternyi emberi vizelet keletkezik. "Azt találtuk például, hogy naponta nagyjából 4 ezer liter vizeletet ürítenek a tábor területén. Ezen kívül nagy tömegű kerozint és gázt égetnek, hogy fűtsenek és főzzenek, ennek mindenképpen hatása van a jégolvadásra" - magyarázta Khimlal Gautam.
A tervek szerint a költözés 2024-re valósulhat meg, addig a helyi közösségekkel egyeztetnek az új alaptábor létesítésének kulturális hatásairól.
Forrás: BBC / MTI / Euronews