A szervezet szerint azért is fontos az akció, mert sokan már húsvétkor is azzal riogatták az embereket, hogy nem érdemes elindulni a Balatonra, mert telt ház van. – Ez persze nem volt igaz – fogalmazott az alelnök, hozzátéve: sokan még nem tudják, hogy 2017 óta „nagyobb lett” a tó. A turizmusfejlesztési törvény új rendelkezéseinek köszönhetően ugyanis némileg módosult a Balaton-régió területe. Néhány kisebb település kiesett, viszont bekerült Veszprém városa, Eplény, Sümeg és a bakonyi területek.
Fontos lépés volt a Sopron és Fertő vidékét a Balatonnal összekötő, 13. számú kerékpárút kijelölése is – említette az alelnök, úgy folytatva, hogy a Balaton így összeköttetésbe került egy másik magyar turisztikai övezettel és egy egészen Németországig nyúló kerékpárút-hálózattal. Ennek köszönhető, hogy már akadnak német túraszervezők, akiknek idei túrakínálatában szerepel a Passautól Balatonig tartó kerékpáros út – áll a balatoni szervezet közleményében.
Fekete Tamás szerint az első igazán nagy rohamra a Nyitott Balaton akció ideje alatt számítanak a programgazdák, vendéglátóhelyek és szállodák. A szakemberek szándéka, hogy megmutassák a „nagyobb” Balaton szélesebb kínálatát.
A statisztikák egyébként azt mutatják, hogya kereskedelmi szálláshelyek árbevételének 17-20 százaléka Balatonon realizálódik. Évente több mint másfél millió belföldi vendég pihent a tónál és majdnem félmillió külföldi turista is itt nyaral. A magyar vendégek körében legnépszerűbb városok top 10-es listáján három balatoni célpont található. Budapest és Hajdúszoboszló után Siófok, Hévíz és Balatonfüred következik.