Áldást osztó pápaszobor - első nyilvános lóverseny

A hat éve megalakult Nyitrai Idegenforgalmi Szervezet meghívására turizmussal foglalkozó szakújságírók látogattak a régióba, hogy megnézzék a térség nevezetességeit, köztük Nyitrát, Kistapolcsányt és Mojmírovcet is.

Számos legenda fűződik a legrégebbi szlovák városhoz, Nyitrához. A város fő nevezetessége a Nyitrai-vár (Nitriansky hrad). Bejárata a felső városrészen keresztül vezet; ez a város leglátványosabb része. A várhoz kapcsolódik az a monda, miszerint a vár külső erődítményében, az úgynevezett Vazil toronyban vakíttatta meg a király a trónra esélyes rokonát, Vazult. A várkapu előtt, Nyitra legnagyobb szoborcsoportjaként fogadalmi pestisoszlop emlékeztet az 1749-es járványra. A várnegyedben van a Szent Péter és Pál-templom, a püspöki könyvtár, amely a harmadik legnagyobb Szlovákiában, a püspöki palota, az egykori Vármegyeháza, az 1446-ban épült Nagyboldogasszony-templom. A Szent Emmerám- püspöki székesegyház három, különböző évből származó templomépítmény egyesítésével jött létre. Három alkotórésze közül első a 11. századi román templom, ezt követi a 14. századi, eredetileg gótikus Felső templom, majd a 17. századból származó Alsó templom. A 2007-ben megnyílt Egyházmegyei Múzeum a várkomplexum részét képezi, földszintjén a kereszténység elterjedésének kezdetét dokumentáló oklevelek és más írásos emlékek, itt állították ki Szlovákia legrégibb kézzel írott könyvét, az 1083-ból származó Nyitrai évkönyvet és a Zobori oklevelek másolatai 1111-ből és 1113-ból. Nyitrán járt II. János Pál pápa is, aki bár nem szerepelt a tervek közt, de meg akarta látogatni a székesegyházat is. Nem kevés szervezéssel sikerült megvalósítani a tervet. A látogatás után egy helyi szobrász elkészítette a pápa hatalmas áldásosztó szobrát, amely azóta is vonzza a turistákat. A város értékes építészeti műemléke a történelmi belvárosban lévő zsinagóga. A felújított épületben nagy sikerrel rendeznek kiállításokat, előadásokat és koncerteket.

Nyitra sétálóutcáján számtalan bolt és kávéház, valamint söröző kínálta magát. Bár még mindig a sörök hazájának tekintjük az országot, de egyre több helyen ütötték fel a fejüket a borozók is, még éjszaka is találhatunk nyitva vendégmarasztaló éttermeket, kisebb kocsmákat, vendéglőket, ahol a sör, a bor, vagy a körtepálinka mellé csodás pizzákat kínálnak. A nyitrai borvidék termelői elszórtan helyezkednek el a közeli és távolabbi falvakban, itt van Szlovákia egyetlen sikeresen fennmaradt termelőszövetkezete, valamint az ország zászlós pincészete, a Chateau Topoľ čianky is, amely Szlovákia legnagyobb borkészítői közé tartozik, ahol a vendégek megtapasztalhatják hogyan illik egymáshoz a bor és a hozzá készített ételsor.

Szlovákia nyugati részén, a Tribeč hegység lábánál, Aranyosmaróttól (Zlaté Moravce) északra fekvő Kistapolcsányban (Topoľčianky) hatalmas angolpark, és a régi várkastély történelmi objektumának déli szárnyát alkotó klasszicista kastély várja a látogatókat. A két világháború között az épület a csehszlovák köztársasági elnökök nyári rezidenciája volt, manapság pedig múzeum, ahol bútor, kerámia, és porcelán-gyűjteményt, valamint a több mint 14-ezer kötetet tartalmazó gazdag könyvtárat csodálhatjuk meg. A kastély árkádos udvarán és modern részén esküvők kapnak helyet, és itt található a szállodai részleg is. Tribecs keleti oldalán, Kislócon van egy (Lovce) bölényrezervátumot. A bölény-vadaskert 140 hektárnyi területen fekszik, ebből maga a tenyésztés céljára használatos rész 27 hektárt foglal el, a fennmaradó rész védett övezet.

A háromgenerációs családi mézbor múzeum és manufaktúra meglátogatása után Mojmírovcébe, vagyis Ürménybe indultunk, a kastélyhoz, amely egy védett parkban áll. A Hunyadiak büszkesége volt a nagy méntelep, melyben arab, spanyol és olasz lovak nemesített fajtáit tenyésztették. Hunyadi birtokon került sor 1814-ben az első nyilvános lóversenyre. Többszörös felújítás után a kastélyból és az egykori méntelepből mára modern szálloda és kongresszusi központ lett, és ezzel a barokk–klasszicista kastély Nyitra megye kulturális, turisztikai, valamint oktatási és képzési központja is. A felújított helyiségeiben étterem, borospince, néhány oktatási helyiség, lakosztályok és szobák találhatók. Érdekessége, hogy az alagsori részben rövid fegyverek részére hoztak létre egy lőteret.

 


Magyarok külföldön: mi a helyzet a biztosítási piacon?

Magyarok külföldön: mi a helyzet a biztosítási piacon? 

Az egyik biztosításközvetítő adatai szerint adatai a szerződések száma 9 százalékkal, az átlagdíj pedig 6 százalékkal emelkedett.
Van új a Nap alatt? – turisták az európai „hőkupola” alatt

Van új a Nap alatt? – turisták az európai „hőkupola” alatt 

Európa perzselő nyara – hol érzik a hőséget a legnagyobb mértékben a turisták?
Tömeg, pénz és ellentmondások – Jeff Bezos-esküvő Velencében

Tömeg, pénz és ellentmondások – Jeff Bezos-esküvő Velencében 

Az Amazon-alapító luxusesküvője nemcsak látványosság volt, hanem komoly bevételi forrás is, amelyet tüntetések és kritikus hangok kísértek.
Hőségriasztás Franciaországban

Hőségriasztás Franciaországban 

A legmagasabb szintű hőségriasztás lép életbe kedden Párizsban és környékén is.
Hétvégén nagyívben kerülje el Zágrábot és környékét!

Hétvégén nagyívben kerülje el Zágrábot és környékét!  

A Horvát Köztársaság Turisztikai és Sportminisztériuma, valamint a Horvát Idegenforgalmi Közösség óriási forgalomra figyelmeztet július 4-én, 5-én és 6-án.
Új pályázat zöld üzenettel: szakmai verseny a turisztikai reklámágazatnak

Új pályázat zöld üzenettel: szakmai verseny a turisztikai reklámágazatnak 

Egy új, most elindított nemzetközi kezdeményezés új szintre emeli a turisztikai promóciót.
Új díszkivilágításban pompázik Traianus császár római piaca

Új díszkivilágításban pompázik Traianus császár római piaca 

Az olasz főváros nevezetességei egymás után kapnak új díszkivilágítást.
Egy fiatalokkal teli ősi bajor város – felfedeztük Regensburgot

Egy fiatalokkal teli ősi bajor város – felfedeztük Regensburgot 

Bajorország szíve, ahol a sétahajót Keplernek hívják, és ahol XVI. Benedek pápának három bronzszobra is van a városban.
Együttműködés a MUISZ és a német-magyar kamara között

Együttműködés a MUISZ és a német-magyar kamara között 

A Német Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) és a Magyar Utazási Irodák Szövetsége (MUISZ) stratégiai együttműködésről állapodott meg.
Nyár, szünidő és Dubaj

Nyár, szünidő és Dubaj 

A városban számos lehetőség van kulturális, aktív, sőt akár extrém programok kipróbálására.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.