Harmincmilliós bírság a Balettintézetet tulajdonló szállodavállalatnak

A balettintézet megmentéséért demonstráltak civilek a hét végén. A műemlékvédelem is lépett: harmincmillió forintos bírságot szabott ki a portugál tulajdonosra.

Lechner Ödön és Pártos Gyula forog a sírjában: az általuk tervezett, 1884-ben elkészült Dreschler-palota (nevét Dreschler Béláról kapta, aki a földszinti kávézót megvásárolta 1896-ban), a világörökség és a magyar építőművészet talán legértékesebb darabja az enyészeté. Ismeretlenek hordják az épületből a sittet, a ház rogyadozik. A közelmúltban a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal is felneszelt: harmincmillió forintos bírságot szabott ki a karbantartási kötelezettségét elmulasztó tulajdonosra. Tetejébe a hivatal a hét végi közleményében az épület megmentéséért tüntető civilek mellé is felsorakozott: maga is törvényt sürget. A civilek feljelentést is tettek. Ők ezen a téren csupán harmadikok: Lászay János fideszes képviselő ezt már a kilencvenes évek végén megtette – eredmény nélkül. Aztán három évvel ezelőtt a Fidesz VI. kerületi elnöke, Illés Zoltán is –, de nem történt semmi.

Össze kell dőlnie egy műemléknek ahhoz, hogy végre történjen valami?

A kérdés azért is jogos, mert a balettintézet eladása a magyar kultúr- és ingatlantörténet legnagyobb botránya. A szocialista városvezetés 1997-ben négyzetméterenként húszezer forintért adta el az Opera „szembeszomszédját”, kapaszkodjanak meg, 220 millió forintért az Andrássy 25. Ingatlanhasznosító Kft.-nek. Az „üzlet” előzménye, hogy az akkor Borsány György MSZP-s polgármester vezette kerület egy Trivest nevű céget bízott meg a kerület értékes ingatlanjainak a feltérképezésével. Ez a cég 554 millió forintra értékelte a balettintézetet, majd a maga alapította Andrássy 25. Kft. nevében meg is vásárolta azt – 220 millióért. A botrányt csillapítandó, 1998-ban a képviselő-testületben többségbe került Fidesz újabb 220 millió forintot követelt a vevőtől, aki zokszó nélkül fizetett is. Csak később tudtuk meg, miért e nagyvonalúság. A vásárló ugyanis, azt követően, hogy megvette a kincset az önkormányzattól, el is adta üzletrészét két izraeli ingatlanbefektetőnek, akik pedig – igaz jóval később, 2007-ben – továbbadták a palotát harmincmillió euróért, vagyis akkori árfolyamon 7,5 milliárd forintért egy portugál gyökerű szállodaláncnak, az Aqua Bura Hotels csoportnak.

A bicskanyitogató hírben – hiszen az önkormányzat testvérek között is bukott ezen a történeten legalább hatmilliárd forintot – az azért örömteli volt, hogy végre történik valami a Dreschler-palotával. A portugálok ugyanis – sajtóhírek szerint – szállodát álmodtak ide. Aztán mégsem történt továbbra sem semmi. Az idén januárig, amikor a bíróság kijelölte az Aquapura Hotels Villas & Spa Budapest Kft. (ez az új neve a megvásárolt Andrássy 25. Kft.-nek) felszámolóját. A magyar adófizetőket aligha vigasztalja, hogy mindazok, akik ebbe a kastélyba betették a lábukat az elmúlt tizenhárom évben, gyakorlatilag ugyanerre a sorsra jutottak. Még a derék „megmentőnél”, a Trivest Kft.-nél is kopogtatott a végrehajtó 2008-ban, s így járt a Byzantium Kft. is, amely szintén annak a Márton Istvánnak nevéhez köthető vállalkozás volt, aki a balettintézetet is „megmentette”, és a világörökség egyik legjelentősebb ingatlanfelvásárlója volt. Az ő kezébe csapott 1997-ben Verók István, a beruházásszervezési kft. ügyvezetőjeként és Kékesi Tibor, a vagyongazdálkodás fejeként. Persze, ha mindenki csődbe ment, mi értelme volt külvárosi bádogbódénak álcázni a Dreschler-palotát?

Feljelentés az illegális bontás miatt

Több százan tüntettek a Dreschler-palota megmaradásáért szombaton. Az ingatlant 1997-ben „állagmegóvás miatt” adta el Terézváros önkormányzata. „Az elmúlt hetekben arra lettünk figyelmesek, hogy kamionokkal szállítják el a téglákat. A hátsó homlokzat felől látható, hogy a fölső szintek kezdenek megrogyni, ezért úgy gondoltuk, civil összefogással hívjuk fel a döntéshozók figyelmét a világörökségi Andrássy út haldokló épületére” – mondta a szervező, Perjés Zoltán rádiós műsorvezető. A civilek az illegális bontás miatt feljelentést is tettek. A demonstrálók petícióban kérték a parlamentet, vegye napirendjére a világörökségi törvény megvitatását, illetve akadályozza meg az örökségvédelmi hivatal az épület állagának további romlását. (Magyar Hírlap)


Turisztikai fejlesztés Nógrádban

Turisztikai fejlesztés Nógrádban 

Jelentős felújításon esik át az 1973 óta működő Salgó Hotel.
Hunguest hotelek Hévízen: wellness és kikapcsolódás egy helyen

Hunguest hotelek Hévízen: wellness és kikapcsolódás egy helyen 

A Hunguest Hotels szállodaláncnál a lánc számos szállodája teljes körűen megújult, köztük hévízi egységeik is.
Belföldi és nemzetközi vendégérkezések hazai szálláshelyeken

Belföldi és nemzetközi vendégérkezések hazai szálláshelyeken 

A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai szerint eddig 2,4 millió belföldi és 2,6 millió nemzetközi turistát regisztráltak a hazai szálláshelyek.
Két új magyar szálláshely a világ fenntartható turizmusának térképén

Két új magyar szálláshely a világ fenntartható turizmusának térképén  

Két észak-magyarországi szálláshely nyerte el ma a nemzetközi Good Travel Seal minősítést, amelyet a világ egyik vezető fenntarthatósági turisztikai értékelőrendszereként tartanak számon.
MSZÉSZ márciusi trendriport – kevesebb belföldi vendég, mint tavaly

MSZÉSZ márciusi trendriport – kevesebb belföldi vendég, mint tavaly 

Márciusi trendriport a KSH adatai alapján.
Brandváltás ennél a patinás fővárosi szállodánál

Brandváltás ennél a patinás fővárosi szállodánál 

A Mövenpick bejelentette a Mövenpick Hotel Budapest Centre megnyitását.
Újra nyitva a családok és a wellness rajongók kedvence: a Hunguest Flóra

Újra nyitva a családok és a wellness rajongók kedvence: a Hunguest Flóra 

Évekkel ezelőtt, fejlesztés céljából zárt be az egri Hunguest Hotel Flóra azért, hogy 2024. december 18-án megújult külsővel és belsővel születhessen újjá.
A szállodások keleti régióülésére készül a megújult Hunguest Béke

A szállodások keleti régióülésére készül a megújult Hunguest Béke  

Május 7-én a nemrég újranyitott hajdúszoboszlói Hunguest Béke szállodában rendezik meg a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) keleti régióülését.  
Igazgatóváltás a Dorothea Hotel élén

Igazgatóváltás a Dorothea Hotel élén 

Az ötcsillagos budapesti belvárosi ház vezetése 2025 március elsejétől változott.
Új ötcsillagos ház nyílik Hévízen

Új ötcsillagos ház nyílik Hévízen 

Az ötcsillagos szállodában a vendégeket nem csak a luxus legmagasabb foka, hanem valódi testi-lelki feltöltődés várja.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.