Egy hétvége Guinness-szel, pubokkal és ír hangulattal

A téli mínuszokra és a hétköznapokból való kizökkenésre jó megoldás egy pár napos külföldi kiruccanás. Akár egy városnéző hosszú hétvégéről, akár hosszabb pihenésről van szó, a budapesti repülőtérről kényelmesen, átszállás nélkül elérhető Dublin ideális választás, mivel általában még télen sem megy fagypont alá a hőmérséklet. A város mérete miatt pedig a legfőbb nevezetességek pár nap alatt is megismerhetők.

A vendégszeretetéről híres Dublin a párnapos kikapcsolódásra, de a hosszabb utazásra vágyóknak is remek választás. Mivel a város negyedakkora, mint Budapest, könnyedén felfedezhető, beltéri programjainak széles választéka miatt a hűvösebb napokon is izgalmas úti cél.

A gasztronómiájáról is híres Dublin számos ételkülönlegességet kínál az ínyenceknek. Érdemes a reggelt a full Irish breakfast elnevezésű kiadós fogással indítani, ami egy tükörtojásból, szószos babból, szalonnából, hurkából és rösztiből álló étel. A sétáláshoz egy forró ír burgonyalángos a legjobb választás. Az autentikus falatokra vágyók Howth-ban, a Dublin mellett lévő kis halászfalu éttermeiben és halpiacain a frissen fogott halakból készített ínyencségeket kóstolhatják meg, például a különleges ízvilágú hallevest, az Irish fish chowdert. Érdemes ellátogatni a Moore piacra, ahol helyi termelőktől szerezhetünk be minőségi, egészséges és ínyenc élelmiszereket. A helyi ételek mellett az italok választéka is figyelemre méltó: Dublinban a Jameson rendelkezik store house-zal, ahol a whiskykészítés történetét egy tökéletesre hűtött aranyló párlattal a kézben lehet megismerni. A Guinness múzeumában a népszerű sör történelmét és készítését bemutató kiállítás mellett étterem és egy körpanorámás bár is várja a látogatókat. Az ír főváros nemcsak a minőségi alkoholok, hanem kávékultúrája miatt is méltán népszerű. A hangulatos „specialty” kávézókban a különleges pörkölésű, frissen darált babból készült kávékat Európa legjobb baristái készítik.

A jellegzetes helyi pubok akár egy kocsmatúra keretében is felfedezhetők. Dublin legrégebbi családi kocsmája, a Kavanagh’s pub 1833-as nyitása óta szinte semmit nem változott. Egy helyi legenda szerint a bárt egy öltönyös ember szelleme kísérti, akit rendszerint egy korsó krémes Guinness-szel a sarokban üldögélve látnak. A Temple Barban mindig élőzenével telnek az esték, a The Cat & Cage pedig az italok és ételek körében is széles választékkal várja vendégeit. A bulizni vágyókat a gyárépületből koncertteremmé avanzsált Hangar élő- és elektronikus zenével szórakoztatja. A Wigwam-ben a válogatott sörök és koktélkülönlegességek kínálása mellett a pince részben dj szetteket és koncerteket szerveznek.

Különleges látnivalókból esős időben sincs hiány, Európa egyik legnagyobb börtöne, a Kilmainham a város központjától alig 15 percre található. A Trinity College gyönyörű épülete mellett hagyománya is figyelemre méltó. 1592-es megalapítása óta őrzi a gondolat és alkotás szabadságának elvét, sok művész tanult falai között. A főiskola egyik nevezetessége a Long Room, vagyis a könyvtár 65 méter hosszú terme, itt őrzik a legrégebbi könyveket, és a Csillagok Háborújában szereplő Jedi Archívum ötletadója is ez volt.

Többnapos utazás esetén érdemes egy kicsit elhagyni Dublint, és megismerni a zöld ezernyi árnyalatát a csodás ír vidéken. Az alig pár kilométerre fekvő Malahide bájos kikötő és üdülőhely, ahol a vitorlázás, hajókázás mellett golfozásra is van lehetőség. A természet, a lélegzetelállító tájak szerelmeseinek el kell látogatniuk a Dublintól nem messze fekvő Moher sziklákhoz is. A 18. századi Powerscourt-birtok pedig 20 hektáron elterülő szobrokkal, tavakkal, ösvényekkel telített franciakerttel várja az odalátogatókat. A Kéttavak völgyének spirituális hangulata az ősi ír hagyományokat idézi, hiszen a Glendalough tele van monostorromokkal, keltakeresztekkel, visszaröpítve látogatóit a kelta és ókeresztény időkbe.


Velence egyre süllyed – de itt egy merész ötlet a megmentésére

Velence egyre süllyed – de itt egy merész ötlet a megmentésére 

Egy olasz mérnök nem kevesebbet javasol, mint hogy szó szerint megemeljék a süllyedő várost.
Ankara az UNESCO listáján

Ankara az UNESCO listáján 

Ankarát, Törökország fővárosát, hivatalosan is bejegyezték a világörökségi várományosi listára.
MUISZ: kínai fotókiállítás és turisztikai prezentáció

MUISZ: kínai fotókiállítás és turisztikai prezentáció 

Ahol a mennyország a Földre költözött.
Miskolc turizmusa: fontos küldőpiac a célkeresztben

Miskolc turizmusa: fontos küldőpiac a célkeresztben 

Tavaszi B2B workshop roadshow Bukarestben és Kolozsvárott.
Barangolás a „Fehér Lótusz” forgatási helyszínén

Barangolás a „Fehér Lótusz” forgatási helyszínén 

A gyönyörű Taorminában – ahol a Fehér Lótusz című amerikai filmsorozat második évada játszódik – minden olyan volt, mint vélhetően a forgatás idején.
A Maldív-szigeteken nem várják tárt karokkal az izraeli turistákat

A Maldív-szigeteken nem várják tárt karokkal az izraeli turistákat 

Április közepétől hivatalosan megtiltották az izraeli útlevéllel rendelkezők beutazását „válaszul az Izrael által a palesztin nép ellen elkövetett folyamatos atrocitásokra és népirtásra”, közölte a kormány.
Vár Temesvár – bemutatkozott Budapesten a Visit Timișoara

Vár Temesvár – bemutatkozott Budapesten a Visit Timișoara 

Mindössze három óra autópályán, és máris egy másik világ várja az utazót.
Horvátország könnyít a határátlépésen

Horvátország könnyít a határátlépésen 

Horvátország feloldja a ragadós száj- és körömfájás betegség miatt bevezetett intézkedések egy részét, de további rendelkezéseket vezet be a kockázatok megelőzése érdekében.
Zagorje – Horvátország zöld szíve

Zagorje – Horvátország zöld szíve 

Természeti szépségek, történelmi látnivalók és gasztronómiai élvezetek karnyújtásnyira.
Török öröm: ütős vendégszámokkal indította 2025-öt a mediterrán ország

Török öröm: ütős vendégszámokkal indította 2025-öt a mediterrán ország 

Eddig soha nem látott eredményekkel indították az idei turisztikai szezont.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.