Agárdi hajókikötő, gárdonyi (Határárki) hajóállomás, velencei déli kanyari hajóállomás, pákozdi Szúnyog-szigeti hajóállomás, sukorói „0” szelvényű kikötő – öt helyszín, öt hajóállomás, amely jövőre már korszerűsített, felújított formában várja majd a térség lakóit és a turistákat.
A hajóállomások felújítását célzó projekt célja a Velencei-tavi közforgalmú kikötők korszerűsítése, amelynek keretében a kikötők hajózásra alkalmassá tétele, valamint a közvilágítás korszerűsítése, illetve korszerű elektromos töltők elhelyezése szerepel. Emellett a jogszabályoknak és a lehetőségeknek megfelelően a vizesblokkok, valamint parkolók is létesülnek – minden adott lesz ahhoz, hogy a látogatók igényes, komfortos körülmények között éljenek a létesítmények lehetőségeivel.
– Mindannyiunknak, akik a Velencei-tó térségének fejlesztésén dolgozunk, kiemelten fontos, hogy olyan korszerűsítéseket hajtsunk végre, amelyek érdemben járulhatnak hozzá a környék vonzerejének növeléséhez. Ezért örültünk, hogy a Kormány lehetőséget teremtett arra, hogy a tó öt hajóállomását olyan szintre fejlesszük, amely megfelel a lakosok és a turisták által támasztott igényeknek. A projekt révén jelentősen bővülnek a hajóállomások kínálta lehetőségek és a látogatók komfortérzete is számottevően fokozódik. A munkák szervesen beleillenek a Velencei-tó fejlesztési koncepciójába, amelynek az a célja, hogy ökoturisztikai szempontból újrapozicionáljuk a tóparti szolgáltatásokat és segítsük azok környezettudatos használatát, hozzáférhetőségét. Hitünk szerint mindezekkel a tó rehabilitációjához is hozzájárulhatunk, amelynek köszönhetően hamarabb helyreállhat az ökoszisztéma, beleértve a tó növény- és állatvilágát – fogalmazott Dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, a Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács vezetője.
A közforgalmú kikötők korszerűsítésére a VVVTFT 275 737 800 forint forrást kapott a Kormánytól. Fontos megjegyezni, hogy a hajóállomások korszerűsítése előtt, szintén a „Velencei-tavi partfal komplex fenntartható rehabilitációja” projekt részeként hamarosan véget ér a térség kilenc vendégmólójának felújítása – a két munkafolyamat együttesen segíti elő, hogy a projektgazdák megőrizzék Magyarország harmadik legnagyobb tavának partmenti területeinek magas színvonalú természet-közeli állapotát, támogassák a tó környezettudatos rehabilitációját, valamint az Európai Unió Víz Keretirányelvének megfelelő jó ökológiai állapotát.