A lengyel előremenekülés, avagy utazás a LOT Dreamlinerén
A LOT Boeing 787-8 Dreamlinere méltóságteljes fordulóval beállt a Ryanair fagyos szél fútta sátortábora elé. Annak az utashídnak a közelébe, ahol alig egy éve még a Budapestről induló széles törzsű gépek (Hainan A330-asai, a Delta, American Airlines és a Malév Boeing 767-esei) szippantották magukba utasaikat és amelyből immár karámba terelve sétálnak száz métereket a fapadosok utasai. A sátortábort a Dreamliner január 12-én, 13-án és 14-én zavarja csak meg különleges látványával.
Leszálltunk Varsó felől épségben és széles mosollyal az arcunkon. A fedélzeten tapasztaltakon túl a megnyugvástól is, hogy ez a Dreamliner január 12-én teljesítette azt, amit előző nap, a LOT lengyel légitársaság 787-esének tervezett magyarországi premierjén nem sikerült. Hiába várt több tucat újságíró, megannyi spotter január 11-én Ferihegyen, a gép megszakítva varsói felszállását, műszaki okok miatt otthon maradt. Helyette, némiképp csalódott utasokkal egy 737-es érkezett. Nem ők voltak az egyetlenek, akik direkt a Dremaliner miatt váltottak Budapest-Varsó retúrt.

15 ezer kilométer egy tankkal

A LOT világszerte
a 8., de az első európai légitársaság, mely forgalomba állította a Dreamlinert. A sort a japán All Nippon Airways nyitotta 2011 október 26-án, a LOT első Dreamliner-e a Qatar Airways-t követve alig egy hónappal később, 2012 december 14-én szállt fel először, Prágába. Mielőtt január 16-án nekilát hosszú távú pályafutásának a Varsó-Chicago járattal, a gépet európai útvonalakon teszteli a légitársaság. A LOT 767-300-as széles törzsű flottáját felmenőrendszerben 2015-ig leváltó 8 Dreamliner a jelenlegi menetrend szerint New Yorkot, Torontót és Pekinget repüli.

A Dreamlinerek 2015-ig lezáruló átvételét azonban nem érintik a LOT átszervezésének problémái - nyugtattak a légitársaság illetékesei.
A fények játéka
Ablak mellett helyet kapva repülőn, az a kellemetlen érzése támad néha az embernek, hogy valami érdekes után bámulva szolidabb méretű feje is eltakarja az ablakot, és a mellette ülő még egy résen is alig lát ki, ha ki akarna kukkantani. Ez az érzés kevésbé fenyeget a 787-esben. Az ablakok átlag 30%-kal nagyobbak más típusokénál, köszönhetően a kompozit törzs fizikai előnyeinek. És ezt a szép nagy ablakot az alatta lévő gombbal sötétíthetjük vagy világosíthatjuk külső fényviszonyoknak megfelelően a jól megszokott „reluxa” helyett. A kabinvilágítás tónusai pedig az alvás jótékony sötétjétől a gyertyafényes vacsoráig terjednek.
252 utas fér be a LOT kevésbé hivalkodó színvilágú Dreamlinerébe; 213 turista, 21 prémium turista, 18 business osztályon. Utóbbin az ülések 190 centis ággyá alakíthatók, de a férőhelyre egyik osztályon sem lehet panasz.
A szórakoztatásról mindhárom osztály üléseihez járó érintőképernyőn igényes multimédia választék gondoskodik. Lássuk be, az „audio” menüpont „electronica” műfajban Tycho nem is olyan rossz választás a LOT ügyeletes lemezlovasától. De mindenki ízlésének megfelelően talál ezt-azt.
Nem elhanyagolható kényelmi tényező, hogy a fémépítésű gépekkel ellentétben a kompozit törzsű Dreamlinerben nem kell száraz levegőt keringtetni, illetve a szokásosnál nagyobb belső kabinnyomást - 2400 helyett 1800 méteres tengerszint fölötti magasságnak megfelelőt - is kibír. Ezek egy, a környezet változásaira érzékenyebb utas számára egy 10-12 órás repülés során lényeges szempontok lehetnek.