Csaknem 50 évvel ezelőtt a Baltikumból indult, azóta pedig szinte az egész világot meghódította az adventi időszak különleges hangulatú sporteseménye, a Mikulásfutás, vagy, ahogy az angolszász országokban hívják, a Santa Run.
Idén is tucatszámra rendeznek közös, jelmezes futásokat, amelyek legtöbbször valamilyen jótékony célt is szolgálnak.
A budapesti versenyt december 8-án rendezik, egyik különlegessége, hogy a mikulásruhát minden nevezőnek a szervezők adják. A több ezer, tetőtől talpig pirosba öltözött futó a Fővám térről rajtol majd, és oda is érkezik vissza. Mindezt ráadásul garantáltan hóesésben, hiszen a korábbi évekhez hasonlóan a Budapest Sportiroda mesterséges hószállingózással is erősíti a téli hangulatot.
Sok száz versenyen vagyunk már túl szervezőként, de a Mikulásfutás minden évben különleges helyet foglal el a kollégáim és az én szívemben is. Egyedülálló a hangulata, ahogy több ezer Mikulás végigfut Budapest belvárosán. Olyan élmény, amit mindenkinek érdemes átélnie, kipróbálnia. A távokat is úgy jelöljük ki, hogy a hobbifutók, vagy akár kisgyerekes családok is képesek legyenek teljesíteni – mondta Kocsis Árpád, a szervező Budapest Sportiroda ügyvezetője.
Három táv közül lehet választani:
a legkitartóbb Mikulások 5 km-en, a kicsit kényelmesebbek 2,3 km-en, a kisgyerekes családok pedig 1 km-en állhatnak rajthoz. Utóbbira már most akkora az érdeklődés, hogy a korábban tervezett egy helyett két 1000 méteres futamot is indítanak.
Bár a nevezési időszaka még javában tart, már most több mint 250 hazai településről érkeztek jelentkezések. Minden idők legnépesebb mezőnye várható, a jelenlegi adatok szerint az előnevezettek száma csaknem megduplázódott tavalyhoz képest. Érdekesség, hogy a jelentkezők 60 százaléka nő, minden tizedik pedig külföldi, köztük a Budapesti Japán Iskola több mint ötven fős csapata.
A Mikulásfutás jótékony célt is szolgál. A „Hozz egy ajándékot a puttonyba!” akcióban egy hatalmas Mikulás-puttonyba gyűjtik majd a helyszínen a futók és az érdeklődő nézők felajánlásait. Az ajándékokat az SOS Gyermekfalvakban szülők nélkül élő gyerekek kapják meg. A szervezők tartós élelmiszereket, tisztító- és tisztálkodószereket, bontatlan ágyneműt, nem használt cumit, cumisüveget, pelenkát és evőeszközöket várnak.