Ahogy a gazdasági válság egyre inkább elmélyül, úgy próbálnak napról napra többen spórolni a hétköznapokban az élelmiszereken, a rezsin vagy a szórakozásra, utazásra szánt kiadásokon. De mindezek mellett is léteznek olyan bevált praktikák, amelyekre talán nem is gondolnánk, mégis jelentős összegeket lehet velük megtakarítani. Ilyen például az árösszehasonlító oldalak tudatos használata, az előfizetések optimalizálása és a pénzvisszafizetési rendszerek alkalmazása is. Zádor Balázs, a RECASH egyik alapítójának tanácsai.
Tudatos költségkövetés
A mai pénzügyi tanácsadó alkalmazások már képesek arra, hogy minden apró kiadásunkat, az összes rezsiköltséget, számlákat és a többi pénzügyi teendőt is egy helyen, átláthatóan kezelhessük. Ilyen többek közt a magyar fejlesztésű Koin is, ami segít, hogy sose folyjon ki a pénz a kezeink közül. Ősztől egy uniós jogszabálynak köszönhetően minden banknak kötelező lesz megoldania, hogy automatikusan kezelhessék az appok a költési adatainkat. Magyarul: így minden kiadásunkat egy helyen láthatjuk majd.
Előfizetések kezelése
Ismerős lehet a szituáció, hogy sokan három, öt vagy akár tíz streaming-, zenemegosztó vagy egyéb online szolgáltatásra fizetnek elő, aminek jó esetben csak a felét használják, azt is csak ritkán. Hamar megszokássá válhat, hogy a cégek levonják a számlánkról az előfizetési díjat, így arról a pénzről tulajdonképpen idővel „le is mondunk”. A Netflixért, Spotifyért, Disney+-ért és minden más előfizetéses szolgáltatásért érdemes csak azokban a hónapokban pénzt kiadni, amikor tényleg ki is használjuk azt. Felhasználói aktivitástól függően akár több 10 ezer forintot spórolhatunk így havonta.
Pénzvisszafizetési rendszerek
Világszerte rendkívül dinamikusan nő a pénzvisszafizetési rendszerek népszerűsége, és ezek már itthon is elérhetőek. A RECASH app használatával a felhasználók minden vásárlásuk után szemmel látható összeget, akár 40 százalékot kapnak vissza a kereskedőktől. A mobilapp segítségével nem kell többé üzletenként különböző kártyákat felmutatni a kasszáknál vagy QR-kódok beolvasásával bajlódni, ugyanis a regisztrált felhasználók automatikus pénzvisszatérítéshez jutnak minden bankkártyás fizetést követően. A visszakapott pénz teljesen szabadon költhető el, melyet visszautalhatunk a saját bankszámlánkra, így jócskán eltér a megszokott hűségprogramoktól, ahol csak az adott márkánál költhető el a kapott kedvezmény.
Bevásárlási lista írása
Sokan hajlamosak beleesni abba a hibába, hogy impulzusvásárlóként olyan termékeket is betesznek a kosárba, amelyekre nincs is szükségük. Fontos lehet már az indulás előtt bevásárlási listát írni annak érdekében, hogy a különböző ajánlatok és marketingfogások véletlenül se tudjanak összezavarni minket. Ezen egyébként még inkább segíthet, ha bizonyos időközönként, akár hetente tartunk egy nagybevásárlást és nem naponta térünk be a boltokba, hiszen így kevesebb esélyünk adódik az indokolatlan termékvásárlásra.
Árösszehasonlító oldalak
Az sem mindegy, hogy hol és mikor vásároljuk meg a számunkra épp szükséges termékeket. Márkahűség helyett a nehéz időkben mindig törekedjünk arra, hogy az adott áruhoz a legolcsóbban jussunk hozzá lehetőség szerint, egy-egy termék árában ugyanis akár több ezer forintos különbség is lehet. Erre valók az úgynevezett árösszehasonlító oldalak, mint például az Árukereső, ahol több mint 20 millió termék árát vethetjük össze különböző kereskedőknél naprakészen. Ezáltal nem csak a döntés lesz könnyebb, de a pénztárcánk is vastagabb maradhat.
Forrás: RECASH / Turizmus Online