A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság a természet értékeinek megóvását, bemutatását igyekszik a kor elvárásai szerint, komplex módon végezni. A projekt célja az ökoturizmus erősítése a Balaton régióban, a szezonalitás mérséklése, új munkahelyek teremtése.
Az Igazgatóság célkitűzése egy olyan látogatóközpont létesítése, amely a nemzetközi szinten is egyedülálló Tapolcai-tavasbarlangra épül. A látogatóközpont egyben a 2012. év szeptemberében az UNESCO által támogatott Globális Geoparkok Hálózata tagságát is elnyert, Igazgatóság által irányított, Bakony–Balaton Geopark nyugati kapujának szerepét is be fogja tölteni. A látogatóközpontban a „Csodálatos karszt” kiállítás feltárja a kevésbé ismert földalatti világ misztikumát, amely egyben a nemzeti parkok küldetése is, hiszen az ő kezelésükben vannak a turisztikailag hasznosított barlangok. Fontos, hogy az iskolarendszeren kívül is egyre nagyobb hangsúly kapjon a földtudomány, azon belül is a barlangok világa. Az Igazgatóság az új látogatóközpontban tudományos színvonalú, szórakoztató ismeretterjesztésre épülő interaktív kiállítást és 3D mozit épít.
A fejlesztés eredményeként elkészült a látogatóközpont épülete. Az épület kivitelezési munkálatait a tapolcai székhelyű SZ-L BAU Kft. végezte. Az épület átadására 2014. szeptember 15-én került sor. Az épület kialakításánál fontos szempont volt a környezetbe illesztés. A látogatóközpont bejárata megőrizte a régi Tavasbarlang bejáratának hangulati elemét. A csónakázni vágyókat már kulturált körülmények fogadják. Az épült üzemeltetése környezetbarát, részben megújuló energiával történik. Jelenleg folyik a kiállítás építése. A látogatóközpont átadására a tervek szerint 2015 januárjában kerül sor.
Forrás: Turizmus Online