A nyilatkozat több pontba foglalva sorolja fel, mit tehet az uniós és tagállami döntéshozatal az EU gazdasági életéből jelentős szeletet kihasító ágazatért. A 455 millió nemzetközi érkezést könyvelő európai turizmus tavaly 35 milliárd euró értékű expportot termelt. Ezzel az unió GDP-jének 9,7%át állította elő. A felek szerint ez 2025-re 10,4%-ra nőhet, ha a nyilatkozatban szereplő javaslatok megvalósulnak. Nem csupán a GDP mértékében, de a foglalkoztatottsági ráta javításában is jelentős szereppel bír az ágazat; majdnem 25 millió főt, nagy arányban nőket, valamint fiatalokat foglalkoztat a turizmus. A szolgáltatók jelentős hányada a KKV-szektorból kerül ki.
A nyilatkozat aláírói a versenyképesség növelése érdekében szorgalmazzák a schengeni vízum megszerzésének egyszerűsítését a legálisan beutazni szándékozók számára. Javasolják a szabályozási környezet - párhuzamos szabályozások megszüntetése - átgondolását, a vállalkozásokra nehezedő adóterhek könnyítését és egységesítését az egyenlő versenyfeltételek megteremtése érdekében. Üdvözölnék, ha a döntéshozók az adójogszabályok módosítását megelőzően 24 hónappal tájékoztatnák a szakmát. Szintén elvárják, hogy a turizmus jogcímén beszedett adók elköltését átláthatóvá tennék a kormányok. Szükségesnek tartják a KKV-k nagyobb mértékű úniós támogatását.
A 28 uniós tagállam nemzetközi versenyképességén javíthat a határon átnyúló, tematikus turizmusmarketing, mely az európai vonzerőket domborítja ki tekintettel a szolgáltatások magas minőségére. Különsen a távoli küldő piacokon, ahol tagállami szinten nem mindig könnyű egyedül hatékonyan fellépni. Az oktatásról szólva a nyilatkozat aláírói szorgalmazzák a képzések és megszerzett szakmai gyakorlat kölcsönös elismerését. A szakma és a szakmai oktatás intenzívebb kapcsolattartását. Szintén kitér a nyilatkozat a közlekedési összeköttetések javításának fontosságára mind a légi, mind pedig a földi szállítás esetében, különös tekintettel a távol eső, a turizmusba ugyanakkor bekapcsolható települések, látványosságok esetében.
A MUISZ is egyetért a nyilatkozat tartalmával és céljával,bármivel, ami felhívja a figyelmet a turizmus jelentőségére és a turizmusban rejlő további fejlődési lehetőségekre és bízik benne, hogy az üzenet Magyarországon is eljut a megfelelő döntéshozókhoz - közölte a MUISZ, Magyar Utazási Irodák Szövetsége.