„A turisztikai ágazat egésze még nincs felkészülve a fogyatékkal élők fogadására”

Az akadálymentes turizmus lett az idei Turizmus Világnap kiemelt témája. Kiderült, nem csupán az utazási szakma (MUISZ) és az érdekképviseletek szerint van még mit behoznunk e téren, hanem az államapparátus is tördelte a kezét a témával kapcsolatos kérdéseinkre adott válaszaiban.

Hogy látják az ágazat felkészültségét a fogyatékkal élő utazók fogadására? — érdeklődtünk a turizmusirányításért felelős kormánybiztosnál. Bár tapasztalataik szerint számos pozitív változás történt köszönhetően az uniós beruházásokban előírt kötelező fejlesztéseknek is, „az ágazat egésze még nincs felkészülve a fogyatékkal élők fogadására, ez nagyon hosszú, akár évtizedekig tartó folyamat is lehet.” Hozzáteszik: „az infrastruktúra megléte önmagában nem elég. Nem egy kerekesszékes, mozgáskorlátozott turista egybehangzó véleménye, hogy sokszor nem egy-egy rámpa hiánya vagy egy-két lépcsőfok "áll az útjukba" nyaralásaik, utazásaik során, hanem a turizmusban dolgozók tájékozatlansága, félénksége vagy rosszabb esetben közönyössége, kellő hozzáállással és nyitottsággal ugyanis a legtöbb fizikai akadály áthidalható.”

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) 2016. augusztus 12-én, a turizmusról szóló törvénytervezethez tett javaslatait megküldte a kormánybiztosnak is. Megkérdeztük, hogy véleményezték-e már az anyagot. „A jelenleg is zajló munka, amihez a javaslatokat kértük, a turizmust érintő jogi környezet deregulációs szemléletű áttekintése, vagyis elsődlegesen a vállalkozások működését befolyásoló szabályozókra irányul, nem célja egy új törvény megalkotása. Ezért az egyesület javaslatait egy másik munkafázisban tudjuk hasznosítani” — felelték, de elismerték: a MEOSZ javaslataiból is kitűnik, hogy „nagyon sok teendő van még e téren”.

A teendőknek adhat keretet az Országos Fogyatékosságügyi Program végrehajtásának 2015–2018. évekre vonatkozó Intézkedési Terve, amelyet a kormány az 1653/2015. kormányhatározattal támogatott meg. Ennek egy pontja kifejezetten a turizmussal foglalkozik. Idézzük: „10.3. Aktualizálni kell a 2009-ben készített, fogyatékos emberek szabadidős utazási szokásaira vonatkozó éves kutatást, így a vendégkör sajátos turisztikai szolgáltatási igényeinek ismeretében lehetőség nyílik az egyes fogyatékosságtípusok szerinti elvárások alapján akadálymentesnek minősülő turisztikai szolgáltatások azonosítására és a nemzeti turisztikai marketing szervezet (Magyar Turizmus Zrt.) online adatbázisában hozzáférhetővé tételére. A fogyatékos turisták magas színvonalú kiszolgálása érdekében bővíteni kell a turisztikai szolgáltatók akadálymentes turizmussal kapcsolatos ismereteit, és szemléletformáló programokkal kell támogatni őket. A kormányhatározat szerint 2018. május végéig elvégzendő feladatok forrása a Turisztikai Célelőirányzat, amiről nehéz ma megmondani, mennyi pénzt jelent majd. A kormánybiztos szerint „a megvalósítás jó alapja lehet, hogy a Magyar Turisztikai Ügynökség által elnyert 8,35 Mrd forintos GINOP-projekt egyik fókuszterülete a fogyatékkal élők turizmusa.” Az akadálymentes turizmus területén a GINOP 1.5.3. program három fő eleme, illetve célkitűzése a tudásmegosztás, a szolgáltatók szemléletformálása, valamint egy olyan nemzeti tanúsító védjegyrendszer kidolgozása és elindítása. A fogyatékkal élő turisták és szolgáltatók számára egyaránt támpontot jelentő védjegyrendszer egyben az akadálymentesség kritériumrendszerét is egységesítheti. Országszerte tervezett szemléletformáló találkozók során szintén kiokosítanák az érintetteket arról, hogy az akadálymentesítés nem csak a mozgásukban korlátozott embereknek szól, hanem hallás- és látássérültekre, idősekre illetve kisgyermekes családokra.

„Milyen konrét lépéseket tehet, tett illetve tesz a turizmusirányítás a javaslatban foglaltak megvalósítása érdekében?” — szegeztük nekik a kérdést. Válaszképpen egyfelől emlékeztetnek az uniós GINOP pénzből megvalósítandó intézkedésekre a MEOSZ javaslatok figyelembevételével. Másfelől, több a Magyar Turizmus Zrt. által szervezett, a témával kapcsolatos tanulmányútra, mint a 2010-es dán-magyar „Turizmus mindenkinek!”, vagy a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége támogatásával tető alá hozott DeafNation study 2012-ben. Ugyanebben az évben az Európai Bizottság EDEN-pályázatán nyert Kaposvár és a Zselic akadálymentesség témájában. „A jövőbeni intézkedések tervezésénél az ilyen, első kézből származó észrevételeket legaláb b annyira figyelembe kívánjuk majd venni, mint a többi fogyatékossági csoport érdekvédelmi szervezeteinek álláspontját, az Európai Unióban működő ENAT (Európai Hálózat az Akadálymentes Turizmusért) ajánlásait és esettanulmányait, valamint más országok jó gyakorlatait” — biztattak.


Startra kész a 40. Vivcittá

Startra kész a 40. Vivcittá 

Április 12-én startol Budapesten a tavasz legnépszerűbb szabadidősport-eseménye, a negyvenedik, jubileumi Telekom Vivicittá.
 Turizmusmarketing konferencia Pécsett

Turizmusmarketing konferencia Pécsett 

2025. április 11-én rendezik Pécsett a hazai turizmus- szakmai konferenciák zászlóshajójává vált évenkénti turizmusmarketing konferenciát.
Fenntarthatósági jó gyakorlatokról és az osztrák piac jelentőségéről az MSZÉSZ régiós ülésein

Fenntarthatósági jó gyakorlatokról és az osztrák piac jelentőségéről az MSZÉSZ régiós ülésein 

A március 27-28-i régiós üléseken több mint 150 szállodaipari szakember vett részt.
Újabb két magyarországi szarvasmarhatelepen lehet száj- és körömfájásjárvány

Újabb két magyarországi szarvasmarhatelepen lehet száj- és körömfájásjárvány 

A helyzet azért is aggasztó, mert a két telep a magyar-szlovák határ közelében van.
A hazai munkavállalók fele nyitott egy új munkalehetőségre

A hazai munkavállalók fele nyitott egy új munkalehetőségre 

A fizetés mértéke és a juttatási csomag a legfőbb vonzerő.
Digitális színház, történelmi tárlat és időutazás: nyílik a Time Machine

Digitális színház, történelmi tárlat és időutazás: nyílik a Time Machine  

Április 8-án Budapest legújabb attrakciója egy egyedülálló időutazásra hív.
Nyomozós játék, cellalátogatás, börtönkoszt, tombolanyeremények a Várbörtönben

Nyomozós játék, cellalátogatás, börtönkoszt, tombolanyeremények a Várbörtönben 

Egyéves születésnapját igencsak különleges módon ünnepli a veszprémi Várbörtön Látogatóközpont.
Békéscsabán kezdődik a tavaszi fesztivál

Békéscsabán kezdődik a tavaszi fesztivál 

Csaknem harminc rendezvényt kínál a Békéscsabai Tavaszi Fesztivál.
Ennyit költött a rendezvényszektor 2024-ben

Ennyit költött a rendezvényszektor 2024-ben 

A rendezvényszektor vállalati eseménymarketing piacának árbevétele 2024-ben 78,4 milliárd forint volt és 4,3 százalékos növekedést mutatott.
Különleges programokkal ünnepel a Folly Arborétum

Különleges programokkal ünnepel a Folly Arborétum 

Idén 120 éves a badacsonyörsi botanikus kert.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.