Az Ipoly Erdő Zrt. turisztikai fejlesztéseinek köszönhetően a Börzsönyben, a Cserhát- és a Karancs-Medves-vidékén 2015 tavaszától újabb tartalmas időtöltést szolgáló létesítmények várják a természetjárókat. A Csóványosi Kilátó átadóünnepségén Kiss László vezérigazgató kiemelte, hogy az Ipoly Erdő Zrt. által kezelt területekhez tartozik a megye természeti értékeinek, látnivalóinak jelentős része. Ahhoz azonban, hogy Nógrád megye ismertebb és még szerethetőbb turisztikai célpont lehessen, szükség van beruházásokra, amelyek még vonzóbbá teszik az odalátogató közönség számára.
A rekonstrukció sikeréhez több mint 10 közreműködő fél munkájára volt szükség. Három engedélyező hatóság (építési, erdészeti, környezet- és természetvédelmi), további három szervezet (FÖMI, Nógrád Megyei Kormányhivatal, DINPI), és tervezők, természetvédelmi szakértő, kivitelezők működtek együtt az Ipoly Erdő Zrt-vel.
A toronyban eredetileg öt közbenső acél födém volt. Közlekedni hat, egyenként 12 betonacél fokból álló létrán lehetett. A kilátó alapját a geodéziai mérőtorony biztosítja. A meglévő építmény köré, annak a tájba illesztését is segítve, acél oszlopokon álló, négyszintes kilátó épült. Az acél tartószerkezet 26,12 méter magas. A legfelső szinten az úgynevezett emelőmagasság 22,61 méteres, tehát a közvetlen környezet talajszintjénél ennyivel áll magasabban a látogató. A kilátószintekre újonnan épített acél csigalépcső vezet. A lépcsőfokok száma 133.
További érdekes adatok:
- A 756 méter magas Pilis-tetőn álló 14 méter magas betonhenger tetején civil összefogással létesült meteorológiai kutatóállomás működik.
- A Pilis-tetőn lévő tornyot a Pilisi Parkerdő Zrt. alakítja át kilátóvá, és hamarosan átadja azt.
- A Gödöllői-dombság legmagasabb pontján, a Margitán (344,2 méter) 1974-ben épült geodéziai mérőtorony, magasjele ma a Szent Koronát formázza.
- Milyen messze van a látóhatár? Szemmagasságból sík vidéken a látóhatár 4,5 kilométer. És milyen messzire lehet ellátni a Csóványosról? A csúcson állva a körpanoráma horizontja cca. 117 km (geometriai számítások alapján). A távolabbi tárgyakat akkor láthatjuk, ha a horizont fölé emelkednek. Így - jó idő esetén - látszanak akár a Magas-Tátra vonulatai is. A látómező területe csaknem 43 ezer km2.
Pénzügyi adatok:
- A projekt elszámolható összköltsége: 417.104.457 Ft
- A támogatási összeg: 358.552.228 Ft
- Ezen belül a Csóványosi Kilátó teljes költsége: 93.512.768 Ft, amelyből 64.792.987 Ft támogatás.
Forrás: Turizmus Online