Az égési sérülések közé soroljuk a túlzott napozás vagy szoláriumhasználat okozta sérüléseket is. Ezek főleg akkor következnek be, ha nem alkalmazunk megfelelő napvédő szereket. Ha már megtörtént a baj, gyors cselekvésre van szükség, hiszen minél hamarabb kezdjük meg a sebek kezelését, annál gyorsabban és szebben fognak begyógyulni.
Remek segítséget nyújthatnak a Patikatt.hu égés elleni termékei, amelyekből jó, ha van otthon legalább egyféle típus. Mint említettük, ez a legtöbbször előforduló háztartási baleset, tehát elengedhetetlen, hogy legyen a házi patikánkban ilyen szer, főleg, ha kisgyermek is él a családban, de minden más esetben is.
Mi a teendő égési sérülés esetén?
Ha a megégett bőrfelületet ruha fedi, először távolítsuk azt el, de soha ne tépjük le! Az érintett területet azonnal tartsuk hideg folyóvíz alá, és 10-15 percig ne is vegyük ki alóla! A hideg víz célja a seb lehűtése, nem a lefagyasztása, úgyhogy vigyázzunk, ne legyen túlságosan hideg se.
A jég, a hűtőpárna, a túró vagy a tejföl sem javasolt, hiába mondja a szomszéd néni, hogy beválik. A hideg csillapítja a fájdalmat és megóvja a további károsodástól a mélyebben lévő szöveteket is, de maradjunk a hideg víznél.
Ha a felületes égési sérülés nagyobb a tenyerünknél, mindenképpen forduljunk orvoshoz. Feltétlenül győződjünk meg róla, hogy kórházi kezelést igényel-e a seb. Amennyiben az arcon, az ízületek vagy a nemi szervek környékén van a sérülés, akkor is keressük fel az orvost. A mélyebb sebek esetében azonban mentőt kell hívni! Erre akkor is szükség lehet, ha elsőre enyhébbnek tűnik ugyan a seb, de egyre jobban fáj, vörösödik és duzzad.
Hogyan tovább?
Ha meggyőződtünk róla, hogy nem kell orvosi segítség, és lehűtöttük a sebet, akkor fedjük le steril, nem szálasodó anyaggal. Másodfokú égés során kis hólyagok jelenhetnek meg, semmiképp se nyomjuk ki ezeket.
Az elsőfokú égési sérülés gyógyulási ideje 5-8 nap, míg a másodfokú 1-2 hét alatt múlik el. Közben folyamatosan csökken a fájdalom, amelyet különböző szerekkel mi is tudunk enyhíteni. A gyógyhatású kenőcsök segítségével a sebgyógyulás kellemetlenségeit csillapíthatjuk.
Hozzájárulnak a sebek gyorsabb és hegek nélküli gyógyulásához például a körömvirág, az aloe-vera tartalmú krémek. A különböző hatóanyag-tartalmú szerek fertőtlenítenek, gyorsítják a seb gyógyulását, illetve segítenek újjáépíteni a károsodott bőrt.
Mivel enyhíthető a fájdalom?
A fájdalom sajnos elkerülhetetlen az égési sérülések esetén, akár közvetlen láng vagy forróság, akár a napsütés okozza. A gyógyulási időszak során egyre inkább csillapodik, de ha nem bírjuk másképp, fájdalomcsillapítókkal is csitíthatjuk az érzést.
A vény nélkül kapható gyógyszerek használatához mindenképpen kérjük ki orvos vagy gyógyszerész ajánlását!