Életre kel Gustav Klimt arany világa

A korábbi nagysikerű immerzív kiállítások – mint a Van Gogh és Claude Monet művészetéről szólók – után egy újabb kiállítás nyitja meg kapuit a BOK Csarnokban 2025. május 19-én. Ezúttal Gustav Klimt életét és munkáját mutatják be a szervezők – a korábban megszokotthoz hasonló módon.

A 2000 négyzetméteres látogatótérben megelevenednek az osztrák festő legismertebb alkotásai, mint a Hölgy legyezővel, a Halál és élet, valamint természetesen A csók. Utóbbi alkotás talán a szecesszió mesterének legtöbbet reprodukált festménye, amelynek jelentését és vonzerejét már oly sokan próbálták megfejteni. Két gigantikus, részletgazdag installáció gondoskodik arról, hogy a látogatók minden egyes rétegét felfedezhessék A csók című festmény jól ismert jelenetének. A kiállítás másik felejthetetlen és látványos része az arany alagút, amelyen minden látogató végighalad. A ragyogó szín Klimt művészetének visszatérő eleme. 


Fotó: SZT

De, mint a kiállítást végig járva megtudtuk, Klimt nem csak pazar és dekoratív festési stílusáról ismert művész, hanem a bécsi szecessziós mozgalom kiemelkedő szereplője is volt. Művészete a szeretet, az élet és az erkölcs mély témáit fedezte fel, és munkáját egyszerre tette magával ragadóvá és ellentmondásossá, magyarázta Bán Blanka művészettörténész, majd elmondta azt is: „Klimt művészi útja során különféle mozgalmakból inspirált, beleértve a szimbolizmust, az Art Nouveau -t és a bizánci művészetet.”

A szecesszió egyik legnagyobb mesterének lenyűgöző életműve

A kiállítás nem csupán egy tárlat – hanem egy utazás egy másik dimenzióba. Egy olyan világba lépünk be, ahol a női tekintetek titkokat suttognak, az arany pedig nem hideg fémként, hanem lángoló érzelemként ragyog.

„Itt a festészet nem illusztrál, hanem varázsol. Az ornamentika nem puszta díszítés, hanem a képek lelke: a csavarodó, hullámzó, élő motívumok az élet összetettségét és mélységét fejezik ki” – fogalmazott a művészettörténész.


Fotó: SZT

Művészet, ami nem ismer korlátokat

A vonalak szabadságban kanyarognak, és mire észrevesszük, már egy női hajfonatban vagy egy aranyló ölelésben végződnek. A szecesszió az egyenes vonalak börtönéből való kitörés, és Gustav Klimt ennek az elszabadulásnak egyik legnagyobb alakja, halljuk, miközben sétálunk végig a produkción.

„Az ő aranyba álmodott világa az örök érték, a megfoghatatlan szépség és az isteni szikra metaforája – amely nem elvakít, hanem megvilágít”

-  mesél tovább a művészettörténész.

Klimt tudatosan távol tartotta magát a társadalmi eseményektől, és ritkán szólalt meg nyilvánosan – és ahogy ő maga mondta: „Aki meg akar tudni rólam valamit, tanulmányozza figyelmesen a képeimet.” Inkább műtermében dolgozott egyedül, saját „zónájában”, ahol gyakran egyszerre több képen is dolgozott. Sokszor meztelen modellek is jelen voltak nála, de a róla készült fotók tanúsága szerint soha nem vette le a ruháit, és visszafogott életet élt.

A kiállítást bejárva, tanulmányozva alkotásait kicsit közelebb kerülhetünk a művészhez, gondolataihoz, életfelfogásához.

Bán Blanka elmondta azt is, Klimt nemcsak álmodott, hanem vászonra is vitte az álmait – és ezek az álmok most életre kelnek körülöttünk, ebben az egyedülálló immerzív térben. Alkotásai nem pusztán esztétikai élményt nyújtanak, minden tér, minden részlet egy nagyobb egység része, akár egy színházi előadás díszletei.


Fotó: Gustav Klimt: The Immersive Experience

Az audiovizuális megoldások mellett több tucat Klimt reprodukció segíti az eligazodást az osztrák művész életében és munkájában. A produkció elejétől nyomon követhetjük a művész életét és művészetét, hogy aztán egy különleges világba csöppenjünk, amely már az aranylemezek és díszítések iránti művészi rajongását idézi meg. Az aranyszínű folyosón áthaladva, majd a nagyteremben megpihenhetünk és a nyugágyakban még jobban elmerülhetünk Klimt világában, és miközben nézzük a falon táncoló 360°-os vetítést, majd egy teremmel később a VR szemüveget feltéve egy egészen más szemszögből kezdjünk el gondolkozni a művészeti alkotásokról.


Sikeres MUISZ-lobbi: egyszerűsödik a számlázás az utazási irodáknak

Sikeres MUISZ-lobbi: egyszerűsödik a számlázás az utazási irodáknak 

Sikerült elérni, hogy az utazási irodáknak a kibocsátott számláikon ne kelljen kötelezően feltüntetniük az Áfa alapjának és az Áfának az összegét.
Rekordszámú résztvevő a LIDL Balaton-átúszáson

Rekordszámú résztvevő a LIDL Balaton-átúszáson 

A Balaton-átúszás 5,2 km-es távján 10500-an vágnak majd neki, hogy Révfülöpről átússzanak Balatonboglárra.
Ízek, illatok, zongora, Balaton

Ízek, illatok, zongora, Balaton 

Nem minden nap láthatunk olyan zongorát a balatoni utcákon, amelyet külön biztonsági szakemberek őriznek.
Fiatal vitorlázók és liberázás Balatonfüreden

Fiatal vitorlázók és liberázás Balatonfüreden 

Közel kétszáz, a Balaton térségében tanuló általános és középiskolás ismerkedhetett meg a vitorlázással három napon keresztül Balatonfüreden, a Kékszalag Portban.
Karikó Katalin Nobel-díját is kiállítják a Múzeumok Éjszakáján

Karikó Katalin Nobel-díját is kiállítják a Múzeumok Éjszakáján 

Van egy hely Budapesten, ahol a tudomány több száz éves öröksége, legendás történetek és modern kérdések találkoznak.
Kína üzleti világa és kultúrája Budapesten

Kína üzleti világa és kultúrája Budapesten 

Június 26–27-én Budapestre érkezik a China Brand Fair, Közép-Európa egyik legnagyobb kínai üzleti és kulturális rendezvénye.
Muzsikaszó csendült fel az ország több helyszínén

Muzsikaszó csendült fel az ország több helyszínén 

Mintegy 140 cigányzenekar szórakoztatta a magyar vendéglátóhelyek közönségét a Dankó Pista Emléknapon.
Panaszkodnak a Balaton zöld vízére

Panaszkodnak a Balaton zöld vízére 

Az összegyűlt algatömeg a szél keltette áramlások hatására gyorsan el is tűnhet, míg más tóterületeken akár meg is jelenhet.
Életmű-kiállítás Szipál Márton fotóiból

Életmű-kiállítás Szipál Márton fotóiból 

A tárlaton Hollywood magyar királyának műtermét is megidézik.
Magyar siker a nemzetközi ingatlanfejlesztési élvonalban

Magyar siker a nemzetközi ingatlanfejlesztési élvonalban  

A világ legjobb városrész-fejlesztése díjat nyerte el a Liget Budapest Projekt az ingatlanok Oscar-díjának is hívott megmérettetésen.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.