Enyhítheti a munkaerőhiányt a diákok alkalmazása

Manapság egyre kevesebb család engedheti meg magának, hogy gyerekeik egyetemi életét is saját zsebből finanszírozzák, a - főként a turizmus-vendéglátást sújtó - munkaerőhiány következményeit viszont talán enyhítheti a diákok alkalmazása.

Tavaly nyáron nyilvánvalóvá vált és a médiában is nagy visszhangot keltett a szektorban kialakult vészes munkaerőhiány és elvándorlás, amely egy évek óta tartó folyamat eredményeként csúcsosodott ki: 2014-ben például történelmi rekordot döntött a magyar kivándorlás mértéke - sosem volt még olyan sok, külföldön egy éven belül munkát vállaló magyar, mint abban az évben. Éppen ezért a VIMOSZ (Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége) az MGYOSZ-szal (Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége) és a Turizmus-Vendéglátás Ágazati Párbeszéd Bizottsággal közösen 2015. októberében vendéglátó szakmai napot szervezett „Munkatársat keresünk” címmel. Ennek oka pedig nem más, mint az, hogy a munkaerőpiaci kereslet mára számos területen meghaladja a kínálatot, a turizmus-vendéglátás azonban – amely kifejezetten élőmunka-igényes ágazat – különösen sújtott szektornak számít, ahol a szakma sajátosságaiból adódóan mobilis munkaerő könnyen mozdul el olyan, akár háromszor-négyszer magasabb fizetést biztosítani tudó országokba, mint Ausztria vagy Németország. A konferencián a munkaerőhiány problémáját a szakma működési feltételeit befolyásoló döntéshozók, szakértők, valamint szakmai szövetségek és vállalatok vezetőinek részvételével járták körbe, illetve megpróbálnak javaslatot tenni a megoldásra.

Mindeközben minden évben több tízezer fiatal kezdi meg tanulmányait valamelyik felsőoktatási intézményben, és közülük sokan nem csak iskolát, hanem várost - és ezzel együtt életmódot - is váltanak. Eközben manapság egyre kevesebb szülő engedheti meg magának, hogy gyerekeik életét egyetemi éveik alatt is finanszírozzák -  írja a joginfo.muisz.hu.

Egy anyuka elmesélte, nem volt kérdés, hogy gyerekük is munkát vállaljon, hogy fizetni tudják a fővárosi egyetemistaléttel járó költségeket. “Nem azt vártuk el, hogy hétfőtől péntekig húzza az igát, de azt igen, hogy valamit ő is tegyen hozzá a büdzséhez.”

Korrekt összegeket lehet keresni

Itt jön képbe a diákmunka, ami rövid és hosszú távon is megoldást jelenthet, hiszen az diákok akár heti 1-2 napot is elvállalhatnak, nem muszáj teljes munkaidőben dolgozniuk az iskola mellett, és mégis korrekt összegeket lehet megkeresni már néhány napi munkával is. Elég csak egy gyors pillantást vetni a MŰISZ honlapjára, ahol azonnal látszik, hogy melyik cég, milyen munkakörbe és hány napra, alkalomra keres diákmunkást. Van olyan munka, ahol heti 20-30 órát kell bevállalni, de nem ritka az 1-1 napos munka sem.

Az órabérekben is nagy a szórás, de már rég nem igaz, hogy a diákmunkások aprópénzért robotolnak egy gyorsétteremben. Szép számmal találunk 800-900 forintos órabérrel operáló munkákat, és van olyan munkakör, ahol bizony 1000-1500 forintot is meg lehet keresni, vagyis egy havi munkával simán összejöhet a fesztiválbérletre vagy a rezsire való. Sokan nem tudják, de fontos, hogy 25 éves korig már passzív hallgatói jogviszonnyal is lehet diákmunkát vállalni.

Tapasztalat és karrier

Az anyagi megfontolásokon túl más szempontból is hasznos lehet a diákmunka. A kínálatot böngészve feltűnhet, hogy a MŰISZ partnerei között sok, Magyarországon és nemzetközileg is ismert céget, vállalatot is találhatunk. Ezeknél a cégeknél pedig sok komoly, nyelv- és szaktudást igénylő pozíciókba keresnek diákokat.

Vagyis manapság már nem csak szórólapozásra vagy valamilyen könnyű fizikai munkára lehet jelentkezni: vannak cégek, amelyek webfejlesztőt keresnek, máshol pedig mérnökökre van szükség. A tanulmányokba vágó szakmai tapasztalat - azon túl, hogy jól mutat a CV-ben - később aranyat érhet a munka világában. Sőt, egyre több cég játszik arra, hogy a kipróbált, jól teljesítő diákokat tanulmányaik befejezése után “leigazolják” magukhoz.

A MŰISZ segít abban, hogy a diákok eligazodjanak a munkavállalással kapcsolatos jogszabályok között: egy külön honlapon összegyűjtötték az összes szükséges jogi információt, de a joginfó nyomtatott formában és akár angol nyelven is elérhető.

Forrás: MŰISZ Iskolaszövetkezet


Közeleg a főszezon - milyen a jó vendégvárás a Balatonnál?

Közeleg a főszezon - milyen a jó vendégvárás a Balatonnál? 

Balatoni vendéglátás, vendégvárás témában Csapody Balázs, a Kistücsök étterem tulajdonosa, a Pannon Gasztronómia Akadémia (PGA) elnöke kérdezte a tó körül élő, szolgáltatási területen dolgozó szakértőket.
Elképzelhető, hogy végleg lezárják a Rám-szakadékot

Elképzelhető, hogy végleg lezárják a Rám-szakadékot 

A klímaváltozás a népszerű kirándulóhelyekre is hatással van.
Kiosztották a Hévíz Város Turizmusáért díjat

Kiosztották a Hévíz Város Turizmusáért díjat 

Molnár Ágnes a szálloda nyitása óta az Európafit oszlopos tagja.
Turizmusban a kulcs: az utazó fejével kell gondolkodni

Turizmusban a kulcs: az utazó fejével kell gondolkodni 

Egy friss kutatás eredményeiről számolt be Sulyok Judit, a Pannon Egyetem Turizmus Intézeti Tanszékének tudományos munkatársa a Veszprémben tartott Balaton Konferencián, május 2-án.
Titkokat őriznek az ország legkülönlegesebb és legidősebb fái

Titkokat őriznek az ország legkülönlegesebb és legidősebb fái 

Az Évgyűrűkben őrzött történetek – Magyarország fáinak titkos meséi című fotókiállítást május 4-én nyitják meg Badacsonyörsön.
Siófokról indul a Tour de Hongrie legizgalmasabb befutó szakasza

Siófokról indul a Tour de Hongrie legizgalmasabb befutó szakasza 

Május 12-én igazi világsztárokkal is találkozhatunk!
Kedvezmények a főváros hivatalos applikációjának születésnapján

Kedvezmények a főváros hivatalos applikációjának születésnapján 

Május 1-jén ünnepelte az ÉnBudapestem applikációja az első születésnapját.
Szibériai tokhalak a Balatonban?

Szibériai tokhalak a Balatonban? 

A Balatonban megjelenő lénai tokok minden bizonnyal a vízgyűjtőn létesült halgazdálkodási létesítményekből szökhettek meg.
Nagy Márton Hévízen: a gyógyturizmusé, az egészségturizmusé a jövő

Nagy Márton Hévízen: a gyógyturizmusé, az egészségturizmusé a jövő 

Nemzetgazdasági miniszter: a nyugati világ elöregszik, nő az idősek aránya, ebből adódóan sokkal nagyobb lesz a kereslet az egészségturizmusra.
Fővárosi fölény az idei Szakma Sztár Fesztiválon

Fővárosi fölény az idei Szakma Sztár Fesztiválon 

Harmincöt budapesti tanuló állhatott dobogóra a Szakma Sztár Fesztiválon.

Interjú

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.