Rudabánya Város Önkormányzata a Rudapithecus Látványtár a Majomszigeten című projekt megvalósítására a módosított szerződés alapján 386.956.596 forint támogatást nyert el az Európai Regionális Fejlesztési Alap terhére. A látványtár várhatóan júliustól látogatható.
Ahogy arról mi is beszámoltunk korábban, a projekt célja az volt, hogy a Rudabánya térségében, az egykori vasércbánya területén lévő világhírű őslénytelepet megmentsék a jövő tudósai számára, illetve bemutassák a téma iránt érdeklődő nagyközönségnek – ezzel a bányászat bezárását követően jelentős gazdasági, társadalmi problémákkal küzdő térségben a megtalálható értékekre alapozva új perspektívát teremtsenek.
A dr. Kretzoi Miklós professzor által megkezdett és dr. Kordos László professzor által folytatott kutatások adják a szakmai alapját a projektnek.
A projekt keretében egy fogadóépületet, egy bemutatóépületet (amely magában foglalja a mintegy 10 millió éves lelőhelyet) és egy tanösvényt hoznak létre, ahonnan páratlan szépségű panoráma nyílik a környező tájra. Közvetlenül a tanösvény előtt, az egykori bányagödör helyén spontán módon létrejött bányató, a háttérben pedig a borsodi dombok, hegyek láthatók, tiszta időben a felvidéki hegysorok zárják a panorámát.
Az épületek különlegessége, hogy az egykori bányászati múltra utalva, de végtelenül letisztult, egyszerű formavilágú, vasérc színű betonból készültek. A projekt keretében természetesen gondoskodtak az épületek akadálymentesítéséről is.
Nézze meg, hol élt Rudi, az ősmajom! |
1965-ben egy főemlős állkapcsának darabját találták meg Rudabányán a vasércbányában. A tízmillió éves lelet valószínűleg az ember és a csimpánz közös őse. Később további maradványokat is találtak, amelyeket ma már budapesti múzeumok őriznek. Ennek az uniós projektnek a révén hamarosan Rudabányán is megtekinthetjük, hol és hogyan élt Rudi, az előember. Ide kattintva még többet olvashat a témáról. |
Forrás: Turizmus Online