1. Pontos elképzeléssel érkezzünk
A munkáltatóval való tárgyalásra készülve elsőként fontos átgondolni, hogy
milyen mértékű bércsomaggal, béremeléssel vagy nem bérjellegű juttatással lennénk elégedettek, illetve ebből mennyit vagyunk hajlandóak engedni.
Új állás megpályázásánál más a szemlélet: a munkavállalónak itt azt kell átgondolnia, hogy milyen mértékű fizetésért és juttatási csomagért hagyná el a bevált munkahelyét és ezekben mennyire rugalmas. Persze élethelyzettől függően változhat a prioritás, például, ha az illető elvesztette az állását, nem érzi jól magát az eredeti munkahelyén vagy épp más formában – rugalmas vagy részmunkaidőben – szeretne dolgozni a továbbiakban. Fontos átgondolnunk előre azt is, hogy
milyen mértékű bércsomagra van legalább szükségünk az életszínvonalunk fenntartásához és ennek figyelembevételével tárgyalni.
2. Gondoljuk át, mi mit kínálunk
A munkaadóval való tárgyalásos helyzetek sokak számára kihívást jelenthetnek – ennek ellenére különösen fontos, hogy minden munkavállaló képviselje a jogos érdekeit.
Sorakoztassuk fel az érveket a béremelési igényünk jogossága mellett, és vigyünk konkrét példákat, amelyek alátámasztják az elhangzottakat:
Az átgondolt felkészülés mindezek mellett magabiztosságot is adhat a tárgyalási szituációban.
Miután átbeszéltük az érveinket és mindkét fél számára világos, hogy milyen téren profitálhat a közös munkából, érdemes rátérni mind a fizetésre, mind a munkarendre vonatkozó igényekre.
3. Vegyük figyelembe a körülményeket
Ajánlott utánanéznünk minden bértárgyalás előtt, hogy az adott pozícióban milyen fizetések a jellemzőek. A friss, adatalapú információk segíthetnek eldönteni, hogy megközelítőleg milyen fizetési csomagban érdemes gondolkoznunk, mi a jellemző az adott területen – benne cafeteria elemekkel.
Az előléptetési igénynél emellett pedig érdemes számolnunk a vállalat struktúrájával, illetve a cég teljesítményével is. Lapos felépítésű szervezetek esetében – tehát amelyek kevesebb hierarchiai lépcsőből állnak – kevesebb lehetőség adódik előre lépésre, ezért várhatóan nehezebb lehet a dolgunk, ennek mentén érdemes átgondolnunk a reális lehetőségeinket.
Nemcsak a bér és a karrierépítés kérdésénél, hanem a munkavégzés formájával, szabályaival kapcsolatban is képviselhetjük az érdekeinket.
Ha a munkavégzés kereteiben szeretnénk rugalmasságot kérni – például több home office napot vagy rugalmas munkaidőt –, gyakran helytálló érv lehet a munka-magánélet egyensúlya is.
Így a családi ügyek könnyebb intézése – például, ha így egyszerűbb megoldanunk a gyerekek iskolába jutását. Ilyen esetekben mindenekelőtt fontos, hogy biztosítsuk a munkaadót arról, hogy bár más formában dolgozunk, megmarad a megszokott hatékonyságunk.
4. Mikorra időzítsük és mikorra ne?
A tárgyalások ideális időszaka az, amikor a teljesítményértékelésre kerül a sor – amennyiben van ilyen a cégnél. Ekkor visszajelzést kapunk a teljesítményünkre, ami apropót és alapot szolgáltathat a tárgyaláshoz. Amennyiben lehetőségünk van, a próbaidőszak alatt csak különösen indokolt esetben álljunk elő különleges igénnyel, ennek ugyanis az lehet az üzenete, hogy rövid időn belül már változtatnánk a megbeszélt konstrukción.
– mondta Szigeti Nikoletta, a Profession Services vezetője.
Érdemes lehet a cég adott időszakban mutatott teljesítményével is kalkulálni a bértárgyalás időzítésénél. Javulhatnak ugyanis az esélyeink a fizetésemelésre vagy előléptetésre is, ha olyankor állunk elő az elképzelésünkkel, amikor a cég stabil anyagi helyzetben van.
5. Készüljünk fel a nemleges válaszra is
Akadnak sajnos helyzetek, amelyeknél a munkáltató kevésbé tud rugalmas lenni.
Minden tárgyalási szituációnál van esély arra, hogy elutasítást kapunk. Ilyen esetben fontos, hogy erre is – amennyire lehet – tudatosan készüljünk, és ne éljük meg személyes kudarcként.
Érdemes viszont ilyen esetekben tisztázni a munkáltatóval, hogy mik lehetnek az előrelépés, béremelés vagy a munkarend rugalmasabbá tételének feltételei, amelyeket teljesítenünk kell – így pedig már konkrét szempontok szerint értékelik a munkánkat, ha pedig azoknak megfelelünk, alapot szolgáltat a következő tárgyaláshoz.