Mire valók pontosan ezek az eszközök?
Kezdjük rögtön egy jó hírrel: szerencsére a beszerzésük nem ütközik nehézségekbe, ugyanis egy a makettezésre specializálódott webshopból, a Modellfutár kínálatából is beszerezhetsz festékszórót.
Persze ecsettel is lehet festeni, de azért nem mindegy a végeredmény, és arról se feledkezzünk meg, hogy a legtöbb termék eleve festékszóróra optimalizált. Ez azt jelenti, hogy olyan a pigmentek szerkezete, a vivőanyag mérete, illetve az áramlási tulajdonsága, amely az airbrush-hoz a legmegfelelőbb.
Annak ellenére, hogy ezeket az eszközöket nem elsősorban makettezőknek gyártják, hanem grafikusoknak, festőművészeknek, dekoratőröknek, napjainkra nagyon elterjedtek a kreatív hobbikat kedvelők körében is. Ami az árakat illeti, igen tág határok között mozoghat, de ennél talán fontosabb az, hogy tudd, mit kell szem előtt tartani a beszerzés során.
Mire figyelj a kiválasztáskor?
Elsősorban tisztában kell lenned azzal, hogy mire fogod használni, például alapozáshoz, lakkozáshoz, fedőfestéshez, árnyékoláshoz? Természetesen lehetőséged van arra, hogy cserélgesd a fúvókákat és a tűket, de egy idő után lehet, hogy jobbnak látod külön-külön eszközt beszerezni az egyes folyamatokhoz. Lényeges kérdés tehát a fúvóka és a tű mérete is, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy mit szeretnél kifújni az adott átmérőn.
A jelölés kapcsán annyit érdemes tudnod, hogy a szám az átmérőt jelenti milliméterben kifejezve. Például 0,2-es arra utal, hogy 0,2 mm-es átmérővel rendelkezik a szóban forgó tű és fúvóka.
A méretek terén nem olyan nehéz eligazodni: a leggyakrabban a 0,8-as, 0,5-ös, 0,4-es és 0,3-as változatokkal találkozhatsz. A legelsővel talán csak ritkán. Általában nagyobb felületek esetében lehet rá szükség, ez alatt példának okáért egy asztal méretű dolgot értünk. A többit viszont “nehezebb” anyagoknál választják, enamel és lacquer festékek esetében, alapozásnál, lakkozásnál.
A 0,3-0,2 afféle sztenderd méretek, tulajdonképpen akármelyik festékfajtához alkalmazhatók. Leginkább fedőfestéshez kiválóak, azonban optimális hígítással alapozáshoz is bevethetők.
A 0,15-ös átmérő már az egészen finom kreatív munkákhoz javasolt. A kezdetekben talán érdemes 0,2-es vagy 0,4-es átmérőjű tűt választanod, ezekkel ugyanis nem nagyon létezik lehetetlen feladat. A legokosabb talán mégis az, ha komplett szettet vásárolsz, amelyben többféle tű és dűzni is megtalálható.
Mire lesz még szükséged?
Amint sikerült kiválasztani a festékszórót, be kell szerezned még egy kompresszort is. Kétségtelen, hogy nem kis beruházás, de mindenképpen megéri, hiszen gyorsabban fogsz tudni dolgozni, és az eredmény is szebb lesz. Ne feledkezz meg a levegőkábelről és a gyorscsatlakozóról sem, fontos hogy ezek mérete megegyezzen, valamint kompatibilis legyen a csatlakozó a kompresszorral is.