Az egyházi ünnep mellett a tavaszvárásnak, a tavaszi megújulásnak is az ideje a húsvétot megelőző időszak, amelyhez számos hiedelem, népszokás kapcsolódott. A húsvétot megelőző nagyhéten rendbe tették a portákat, kitakarították a házakat, hogy nagycsütörtöktől részt tudjanak venni a templomi szertartásokon. A húsvéti locsolkodás és a tavaszi mulatságok hangulatát a mosonmagyaróvári Lajta Néptáncegyüttes táncosai elevenítik meg a Skanzenben.
Kézműves vásár, gólyalábasok előadása színesíti a rendezvényt. A színpadi programok során húsvéti történeteket és mesét mond Csernik Szende és Gulyás László. Itt lesz Paprika Jancsi és a Ládafia Bábszínház, zenél a Varga Helena Band, a HoldDalaNap és koncertet ad a 40 éves Makám Zenekar.
A kézműves foglalkozások középpontjában a hímes tojás áll. Írókázhatnak, tojást berzselhetnek a látogatók, és megcsodálhatják az aprólékos műgonddal készülő patkolt tojásokat. Megismerhetnek gyergyói, kárpátaljai, bolgár és hucul tojásdíszítési motívumokat, készíthetnek textilnyulat és tyúkot, gyapjúbárányt vagy tojás fülbevalót is a rendezvényén. Lesz tojáslabirintus, tikmony-nyomozás, húsvéti játszókert, pecsétgyűjtő játék és szagosvíz bemutató.
Részt vehetnek az érdeklődők szakrális programokon is: vasárnap az Óbudavári katolikus templomban katolikus, hétfőn a Mándi református templomban református istentiszteletet tartanak, a Négy templom, egy ünnep címmel pedig vezetett tematikus túra járja körbe a Skanzen templomait.
A tavaszi szünetben - március 28-tól április 7-ig – tavaszi témahéttel készül a múzeum, ahol a húsvéti készülődés mellett a húsvét utáni szokások is megjelennek.