A beruházás jelenlegi állásáról rendezett sajtótájékoztatón Marjay Gyula, az MNV Zrt. ingó- és ingatlanvagyonért felelős főigazgatója kiemelte: a projekt célja nem csupán a szászvári épített örökség konzerválása, hanem az eddig lappangó műemlék hiteles és korhű rekonstruálása is. Megtudtuk továbbá, hogy ilyen fokú örökségvédelem nem jöhetett volna létre a megfelelő társadalmi támogatottság nélkül, ezért a főigazgató külön köszönetet mondott mindazoknak, akik áldozatos munkájukkal jelentős szerepet vállaltak a beruházás kivitelezésében, népszerűsítésében.
A szászvári beruházás munkálatai jelenleg is gőzerővel zajlanak: a kivitelezők már a gazdasági épület, a palotaszárny és a főépület megerősítésén dolgoznak, de az elmúlt időszakban megkezdték a lépcsőtorony helyreállítását is. A további munkákról szólva Bendi Lajos projektmenedzser hozzátette, hogy a továbbiakban a megmaradt főépület rekonstrukciója valósul meg a kápolna visszaépítésével, valamint felmagasítják az egykori kaputornyot is.
Buzás Gergely régész, történész az épületbejáráson a várkastély egyedülállóságát hangsúlyozta, hiszen nincs még egy olyan vár Magyarországon, amely máig megőrizte az 1300-as évekből származó falait, szerkezetét.
A „Szászvár – középkori élet a várkastélyban” című, DDOP-2.1.1/A.B-12-2012-0004 azonosítószámú projekt megvalósulása során a szakemberek a várkastély főépületének felújításán túl az épület történetének bemutatáshoz szükséges látogatóterek kialakítására helyezik a hangsúlyt. A beruházás célja nemcsak az épület, hanem az egész település, egyúttal pedig Baranya-megye turisztikai vonzerejének növelése is.
Forrás: Turizmus Online