Jaj, úgy élvezem én a strandot

Más-más szerepük miatt lettek népszerűek a hazai strandok és fürdők a történelem viharos századai folyamán.

„Munkásgyerekek ezreinek örömére készül a dagály-uccai népstrand” – tudósított a mai Dagály (akkor még Szabadság) strand építkezéséről Ilyen lesz a dolgozók nyara című cikkében a Népszava 1948. április 4-i, ünnepi számában. A mai napig népszerű fürdő szomszédságában található Szabó Ervin Fiókkönyvtár kiállításából kiderül, hogy – miután a fürdőt csak szeptemberben nyitották meg – a dolgozóknak végül 1949-ig kellett várni. Mindazonáltal a szocialista éra átütő sikereket hozott a magyar fürdők történetében.

A körülményekhez képest rengeteget áldoztak strandépítésre, uszodaépítésre, tudatosan támogatták ezt a szórakozási formát. A főváros XI. kerületében például egy keserű, kénsavas, gyógyhatású vízforrás fölé is strandot szorgalmaztak az illetékesek, hiszen a kerület „dolgozóinak és népének munka után felüdülést jelentene, ha a szép parkhoz még lehetővé tesszük a strand használatát is”. A múlt század derekán végül mégis a ma Szent Imre néven futó Sósfürdő Kórházat adták át a Tétényi úton.

A lendület meglehetősen alábbhagyott az 1990-es években, és csak az elmúlt évtizedben indult ismét fejlődésnek a magyar fürdőélet – panaszolja Juhász Szabolcs, a Magyar Fürdőszövetség főtitkára. Még így is 30 százalékkal nőtt a kapacitás, illetve a forgalom, s a növekedés továbbra is 1-2 százalékos évente. A szövetség kimutatása szerint 2010-ben 24 millió belépőt adtak el fürdőkbe és strandokra. Az utóbbi években tapasztalható fellendülés a magyar fürdőkultúra sokadik virágzása.

A Kárpát-medence első fürdőit az ókori rómaiak honosították meg. Pannónia területén Septimus Severus római császár építtetett először nyilvános fürdőket a III. században. Később a török uralom még népszerűbbé tette a fürdőzést, „az egykori feljegyzések szerint a török időkben már majdnem annyi fürdő volt Budán, mint manap” – számolt be 1937 májusában a Magyar Fürdőkalauz. Nyugat-Európával ellentétben Magyarországon „még a 17-18. században is folyamatosan használták a nyilvános fürdőket. A törököktől megörökölt fürdők kincstári tulajdonba kerültek” – tudósít Csiffáry Gabriella 2004-es, Régi magyar fürdővilág című kötetében.

Betett a Balaton

A társasági élet egyik fő színterévé váló építményeket a bécsi kongresszus Budára érkező küldöttei 1815-ben azonban már „kizárólag az alsóbb osztályok szórakozóhelyeként” említették. Pedig időközben a víz gyógyhatását is egyre többen ismerték fel, például a Vinzenz Priessnitz sziléziai farmerről elnevezett hideg vizes borogatás, a priznic nyomán. A találékony gazda egy lovasbaleset után a bordatörését kezelte hideg vizes kendővel.

1849-ben Sebastian Kneipp német pap a saját tüdőtuberkulózisát kezelte házilag: rendszeresen megmártózott felhevült testtel a hideg Dunában. Kúrája azon a – később igazolt – feltevésen alapult, hogy a különböző hőfokú vizes közegek ingereket váltanak ki a bőrön keresztül. A hazai közönség azonban a XIX. század végéig nemigen volt fogékony a hidroterápiára. Sokkal inkább előnyben részesítették a fürdőbeli mulatozást, amire – a bécsi kongresszus résztvevőinek beszámolóival ellentétben – korántsem csak az említett alsóbb osztályok voltak vevők.

A „Császár-fördői Kéjhely” táblával hirdetett létesítmény például az 1848-49-es szabadságharc után az előkelő közönség fő célállomásává vált. A török időkből fennmaradt Császárt ennek megfelelően alakították át 1860-ban. Társalgójában nemcsak a külföldi és a hazai lapok széles választékát lehetett olvasgatni, hanem egy hatalmas zongora is uralta a teret. Erkélyéről festői kilátás tárult a vendégek elé, a feltöltődést pedig egyebek mellett fedett sörcsarnok, gyümölcs- és csemegeárus biztosította.

Ráadásul az egyik leghaladóbb szellemű fürdőként az 1860-as években már modern értelemben vett gyógykezeléseket – iszapfürdőt, inhaláló-, valamint ivókúrát – is kínáltak. A budapesti fürdők pozíciója 1861 után, a Balatonig tartó vasút megépítésével rendült meg. A jótékony hatású vízzel és iszappal büszkélkedő magyar tenger nem csupán az üdülni vágyók kegyeiért szállt harcba. Balatonfüreden a fürdő orvosa, Orzovenszky Károly 1863-ban vezette be a savókúrát, amellyel – a helyi savanyúvizet juhtej savójával keverve – tüdőbajos, gümőkóros, valamint reumás betegeket kezelt.

Rövidesen a balatoni központ vizének a szív- és érrendszerre gyakorolt jótékony hatására is felfigyeltek. A tudományosan megalapozott balneoterápiát Magyarországon Boleman István királyi tanácsos, fürdőorvos kezdte hirdetni. Fürdőtan – Kiváló tekintettel a magyarhoni gyógyhelyekre című 600 oldalas kötetével 1887-ben fektette le a tudományág alapjait. Külön csoportosította a hideg és meleg vizek hatását, majd 1896-ban őt bízták meg a magyarországi gyógyvizek összetételének lajstromozásával is.

Legyen Budapest fürdőváros!

A fürdőkultúra mégis nehezen vívta ki mai rangját. Bárczy István 1906-ban, budapesti polgármesterré történő kinevezése után például nagyszabású városrendezési tervet vezetett elő, amelyben fürdővárosi rangra akarta emelni a fővárost. Csakhogy a főváros lakói ezt sokkal inkább leminősítésnek tekintették. A kétkedőket végül csak azzal lehetett megpuhítani, hogy Bárczy óriási bevételeket jósolt Budapestnek. A kivitelezéssel Zsigmondy Vilmos bányamérnök-geológust bízták meg.

A magyar fővárosban a tisztasági fürdőkben az 1860-as évekig melegítették a vizet, noha akkoriban a geológiai felmérések nyomán már tudhatták, hogy egész Budapest egy hatalmas melegvíz-tároló medence fölött épült – derül ki Szviezsényi Zoltán Budapest a kétezer éves fürdőváros című 1963-as könyvéből. Zsigmondy éppen ezért arra próbált megoldást találni, miként tárhatná fel a hőforrásokat. Csatt Béla idevágó tanulmánya szerint nemcsak a rétegvizek kizárására gondolt, hanem „kiemeli (…) a víz eredeti tisztaságának és hőfokának megőrzését, rámutat a földtani ismeretek és a fúrási minták gyűjtésének fontos szerepére”.

Elmélete elkészítésekor francia és német elődökre támaszkodhatott, ők ugyanis a század első harmadától tökéletesítették a mélyfúrás módszerét. A fúráskor keletkező törmelék eltávolításának hatékony módja például bizonyos Fauvelle nevéhez fűződik. A francia mérnök a fúrólyukat merőkanalak helyett vízsugárral tisztította meg. Módszerével 1845-ben óránként több mint egy métert tudtak haladni, amit korábban elképzelhetetlennek tartottak. Miután Harkányban sikeres kísérleteket végzett, Zsigmondy 1866-ban a Margitszigeten kapott megbízást. „Felépíté a szigeten azt a tornyos gyertya alkotmányt”, majd december 21-én megkezdte a fúrást, amit a következő év májusában fejezett be – tudósított a Pesti Hírlap.

Két évvel később már a Városligetben kezdett artézi kút fúrásába, ahol viszont csak közel 10 évvel később, 970 méter mélyen talált vizet. Az akkori legmélyebb európai termálkútra alapozott Artézifürdő, majd előbbi helyén a Széchenyi fürdő végül 1913-ban nyithatta meg kapuit. Utóbbit Czigler Győző és Dvorzsák Ede tervezték, akik – az 1969-es Budapest fürdői című kiadvány szerint – „figyelembe vették azokat a fürdőtervezési szempontokat, ha úgy tetszik, irányelveket, amelyek ma is a fürdőtervezés alapjául szolgálnak”.

A gőzfürdőkben például a modern higiéniai követelményeknek megfelelően volt előmedence, valamint izzasztó, a folyamatos lehűlést biztosító langyos medencék és szárítószobák, illetve kialakítottak masszázsra, elektroterápiára, gyógytornára alkalmas termeket is. Nem építettek viszont strandfürdőt a szabadban, holott egy jelentés „a fürdőtelepen egy nyitott uszodának a létesítését nemcsak közegészségügyi, hanem pénzügyi szempontból is fontosnak” tartotta volna, mivel „az Artézifürdő a székesfőváros legsűrűbben lakott és a Dunától távol fekvő részeinek közelében van”.

Az 1920-as évekre a strandolás olyan népszerűvé vált, hogy a strandfürdő megépítését nem lehetett tovább halogatni. A két világháború között valóságos kultusza lett a szabadban való fürdőzésnek. A korabeli sajtóorgánumok beszámolói szerint például a Margitszigeten létesített strandfürdőt a Tanácsköztársaság idején „oly mohón vette igénybe az agyonnyomorgatott fővárosi közönség, hogy napirenden voltak a vízbefulladások”. A hatalmas igény kielégítésére építették meg végül 1921-ben a Palatinus strandot.

Történelmi következmények

A trianoni döntéssel sok fürdő a határon kívülre került, így az újabb hévizek felleléséhez kapóra jött a századfordulón indult szénhidrogén-kutatás. Elsőként Hajdúszoboszlón tört fel a földgázzal együtt forró víz is 1925-ben, valamint – hirdette a már idézett Magyar fürdőkalauz – „a megmaradt értékeink között jelentős tényezővé vált a Duna”. A folyó mentén „pesti fövenyfürdők, kis nyaralók, hétvégi sátortáborok (weekendtelepek) keletkeztek és népesednek be nyaranta”. Ekkor épült ki Dömsöd, Leányfalu, Ráckeve, Nagymaros és a Római-part is. A második világháborúban szétzilált fürdőélet kapott ismét új erőre a Rákosi-korszakban.

1951-ben létrehozták az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézetet, az ORFI-t, ami reumakórházként tudományos balneológiai kísérleteket is végzett. A súlyfürdős terápia megalkotásával Moll Károly hévízi orvos világhírnévre tett szert. A (kényszer)iparosítás a szénhidrogén-fúrásoknak is kedvezett, ennek köszönheti gyógyvizét többek között Zalakaros és Sárvár. Emellett azonban tudatos fürdő- és uszodafejlesztés is zajlott. A fürdőzők himnusza, a „nemzet csótánya”, a Beatrice zenekar frontembereként ismertté vált Nagy Feró által a rendszerváltás környékén újragondolt Pancsoló kislány című dal is ebben az időszakban, 1959-ben született.

Nemcsak a szocialista érától való eltávolodás, a világ kinyílása is hozzájárult a budapesti strandok átmeneti hanyatlásához. A helyi fürdők újrafelfedezése jórészt a válság szűkös esztendőihez kapcsolódnak, pedig a nyaralás efféle illúziója nem feltétlenül olcsó mulatság. A fürdők között inkább felsőkategóriásnak számító újpesti Aquaworld házi felmérése szerint egy vendég általában a napi belépőjegy árát (a felnőtt belépő hétköznap 5 ezer forint) még egyszer elkölti a fürdőbeli szolgáltatásokra és a vendéglátásra.

Az időkorlátos, illetve az esti órákra szóló belépő ugyan olcsóbb, ráadásul utóbbi azért is népszerű, mert a fürdőszövetség felmérése szerint a magyarok átlagosan legfeljebb 4-6 órát töltenek a víz mellett. Ez a vidéki fürdőhelyeket is további feladat elé állítja – hívja fel a figyelmet a már idézett Juhász Szabolcs –, hiszen ahhoz, hogy vonzóbbá tudjanak válni, alternatív programokat is kell ajánlaniuk a kisebb-nagyobb városokba több napra befizetők számára. A potenciális fürdőközönség szemléletének a formálása is szükséges lehet.

Miközben ugyanis egy-egy kánikulai napon 11-20 ezren is kiruccannak a fővárosi strandokra – mint azt Kiss Dóra, a 13 budapesti strandot üzemeltető Budapest Gyógyfürdői Zrt. munkatársa elmondta –, hűvösebb időben jó, ha a 3-4 ezret eléri a látogatók száma. Pedig a fürdők többsége a kedvezőtlenebb időjárásra is fel van készülve, meleg vizes, fedett medencékkel várják a látogatókat.


A szakma reagálása a SZÉP-kártya felhasználásának változásáról

A szakma reagálása a SZÉP-kártya felhasználásának változásáról 

A SZÉP-kártya felhasználási szabályainak 2025. január elsejei módosítása milyen hatással lehet a hazai turizmus és vendéglátás szektorra?
Vitézy Dávid 5 pontba szedte, miért hintették be sóval Budapest marketingcégét

Vitézy Dávid 5 pontba szedte, miért hintették be sóval Budapest marketingcégét 

A közlekedési szakértőként elhíresült politikus legfrissebb Facebook bejegyzésében részletesen beszámol arról, miért tartotta fontosnak, hogy a 2025. évi költségvetésben megvonják a főváros marketingügynökségének, a Budapest Brand forrásainak nagy részét.
Egy korszak vége: bezár az ikonikus Körszálló

Egy korszak vége: bezár az ikonikus Körszálló 

Október végén robbant a hír, hogy lebontás fenyegeti a Körszállót, hivatalos nevén a Hotel Budapestet, most újabb részletek derültek ki.
Márciusban életre kel a rakpart

Márciusban életre kel a rakpart 

Télen kell készülni a nyárra, idén is lesz rakpartnyitás, nem is akárhogy – írta a főpolgármester a Facebook-oldalán csütörtökön.
Szlovák-magyar összefogás Somoskő és Salgó váránál

Szlovák-magyar összefogás Somoskő és Salgó váránál 

Közösen dolgozik Salgótarján és a szlovákiai Sátorosbánya önkormányzata, valamint a salgótarjáni Dornyay Béla Múzeum Somoskő és Salgó várainak értékmentésén európai uniós támogatással.
Egyelőre két hazai síterep működik, de hétvégén nyithat a többi is

Egyelőre két hazai síterep működik, de hétvégén nyithat a többi is 

Szerdán több helyen hullott néhány centiméter hó, de ez még nem elegendő a sípályák üzemeltetéséhez.
Globális rendezvényiparági előrejelzés 2025-re

Globális rendezvényiparági előrejelzés 2025-re 

Egy friss tanulmány áttekintést ad a globális rendezvényágazat idei évi kilátásairól, trendjeiről.
Így kerülte ki egy budapesti apartmankomplexum az Airbnb tilalmat

Így kerülte ki egy budapesti apartmankomplexum az Airbnb tilalmat 

A Király utcai Central Passage Társasház már megtalálta a módját, hogy továbbra is szálláshelyként működhessenek a lakásai.
Izgalmas kiállítás Füreden, a magyarok egyik nagy festőjének műveiből

Izgalmas kiállítás Füreden, a magyarok egyik nagy festőjének műveiből 

Egy híres magyar művész képei az űrben és David Bowie szívében is helyet kaptak. Most alkotásaival a Balatonra csalogatják a turistákat. A Vasarely kiállítás január 18-tól március 9-ig lesz látható Balatonfüreden.
Miniszteri ígéret: június 30-ára megnyílhat ismét a miskolctapolcai barlangfürdő

Miniszteri ígéret: június 30-ára megnyílhat ismét a miskolctapolcai barlangfürdő 

Az ígéret szép szó, ha betartják, úgy jó.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.