Bár az elmúlt 10 évben a támogatási konstrukcióknak köszönhetően jelentősen nőtt a hazai dióültetvények területe – a korábbi 6000 helyett ma már 9200 hektárt is meghaladó területen folyik diótermesztés az országban –, a termésmennyiség azonban nem emelkedett. Sőt, a termésátlagok sok esetben a hektáronkénti 1-1,5 tonnát sem érik el, szemben a versenytársainkkal, ahol a 4-5 tonnás hektáronkénti átlag sem szokatlan, derült ki a Store Insider cikkéből.
Mint írják, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB), valamint a Szatmári Dióker Kft. által szervezett dió szakmai napon elmondták, hogy még mindig sok az alacsony színvonalú dióültetvény. Az országban 3000 hektár alatt van a jól művelt, ültetvények nagysága, ahol viszont intenzív körülmények között folyik a diótermesztés, ott akár három tonnás átlag is elérhető.
A 2006 és 2019 között felívelés után egyre kevesebb a kereslet a hazai dió iránt, és a hazai dió kivitele héjas dió és dióbél formájában is folyamatos csökkenést mutat. Magyarország jelenleg a kistermelő országok közé tartozik az évi 6450 tonnás termeléssel, miközben Kína ma már 1,4 millió tonnás termésével élen áll a világ diótermesztésében.
A globális diópiacon az elmúlt évihez hasonló termésre van kilátás az idén is, bár a szárazság az ausztrál és a kaliforniai ültetvényeken mintegy 10-15 százalékos terméscsökkenéssel járhat, áll a cikkben.
Szükségesek a fejlesztések
Ahogy a Store Insider cikkében is olvasható, a hazai diótermesztés versenyképességének javítása érdekében jelentős fejlesztésekre van szükség az ágazatban. Szakértők szerint ennek körében nagy hangsúlyt kell fektetni a gombák, baktériumok és kártevők elleni tavaszi védekezésre és az adott termőhelyhez igazított fajtahasználatra. A termőrészek folyamatos megújulása érdekében fontos a jobban kezelhető koronaforma kialakítása és a rendszeres metszés.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is különböző tematikájú szakmai napot szervezett, ennek keretében valósult meg a szatmári termesztőkörzetben, Nagyaron a Dió szakmai nap, júliusban Tordason őszibarack technológiai bemutató, valamint Cegléden szilva fajtabemutatót és szakmai nap.
Szeptember 10-től lehet megnyílnak a KAP STratégiai Terv kertészeti ültetvénytelepítési pályázatai, míg az új Agrár-Környezetgazdálkodási (AKG) konstrukció 2025. január elsejétől indul.