Az aktuális dizájntrendek és a fenntarthatóság kérdései a szállodai és bútorgyártás világában egyre inkább előtérbe kerülnek, de ezzel együtt folyamatosan változnak a vendégek igényei és elvárásai is. E témát járta körül a szakmai kerekasztal-beszélgetés, amelyen neves iparági szakemberek osztották meg tapasztalataikat és jövőképeiket.
Fóti Balázs, Wing Zrt szállodafejlesztésekért és -portfólióért felelős igazgatója, Bakody Katalin, a JAB Anstoetz kelet-európai igazgatója, Kertész Mirjam, a Coninvest Professzionális Konyhatechnológiai cég alapító-ügyvezető igazgatója, Kéry Balázs belsőépítész, a Kroki Stúdió alapító-társtulajdonosa, Somlyai Zoltán, a BDPST Group Hotel Management igazgatója, Szendrei István, a Billerbeck kereskedelmi igazgatója részvételével zajló beszélgetésen Gáspár András, a Klasszis Média Lapcsalád lapigazgatója, mint moderátor a résztvevőket az aktuális design trendekről és a fenntarthatóság szerepéről kérdezte a hotel és bútorgyártás területén. A beszélgetés során a résztvevők feltárták, hogy az új trendek miként alakítják a szektort, és hogyan reagálnak a beszállítók és megrendelők a változó igényekre.
Kertész Mirjam elmondta, hogy az egyik legfontosabb trend a természetes anyagokhoz való visszatérés, amely az elmúlt években megjelent, a természetes anyagok, mint a fa, rattan és textil visszatérése, miközben a fenntarthatóság is kiemelt figyelmet kap. Szendrei István a megkülönböztethetőség fontosságára hívta fel a figyelmet, de a beszélgetés során elhangzott az is, hogy a vendégek egyre inkább egyedi élményeket keresnek a szállásokon, és nem csupán a dizájn, hanem a tér atmoszférája is fontos számukra.
A dizájn tehát nem csupán az esztétikai élményt jelenti, hanem a vendég és a tér közötti interakciót is. A szállodai és vendéglátóipari tervezés során most már nemcsak a látvány számít, hanem az érzékszervi élmények is, mint a fények, illatok és textúrák.
A fenntarthatóság, a dizájn fontos részét képezi és egyre inkább előtérbe kerül, nemcsak az anyagok, hanem az építkezési és berendezés terén is. A beszélgetés szereplői egyaránt úgy tapasztalják, a fenntarthatóságra való fókuszálás, például az újrahasznosított anyagok alkalmazása, egyre inkább elvárás, és már nem csak egy piaci trend.
Ennek kapcsán Kertész Mirjam kiemelte, hogy a szállodai szegmensben is egyre nagyobb igény mutatkozik a fenntartható, újrahasznosított anyagok alkalmazására. Bakody Katalin hozzátette, hogy ez igaz a textilek területén is, és már az a legfontosabb szempont, hogy az új termékek nemcsak funkcionálisak, hanem esztétikailag is vonzóak legyenek, ugyanakkor tartósak és jól karbantarthatók.
Minden résztvevő egyetértett abban, hogy az iparági szereplők és a megrendelők számára egyre fontosabbá vált a tudatos választás, a fenntartható termékek és megoldások népszerűsítése. A tervezésben és gyártásban is egyre inkább figyelembe veszik a környezeti hatásokat, és az olyan termékek, amelyek nemcsak esztétikai szempontból kiemelkedőek, hanem környezetbarát módon előállíthatók.
Kéry Balázs hangsúlyozta, hogy belsőépítész tervezőként nagyon hálásak, hogy egyre több fenntartható helyet tervezhetnek. A tervezők és belsőépítészek számára nagyon fontos, hogy a fenntartható anyagokat válasszanak, amelyek idővel szép patinát nyernek és történetet visznek magukkal.
Somlyai István elmondta, hogy a BDPST szállodák esetében már az építkezés során is figyelnek arra, hogy fenntartható megoldásokat válasszanak, és az új épületeket a fenntarthatóság és az energiatakarékosság szempontjait figyelembe véve kell megtervezni, hogy azok hosszú távon is fenntarthatóak legyenek.
A moderátor kérdésére, mely szerint mire számítanak a jövőbeli kihívások tekintetében, Fóti Balázs elmondta, hogy úgy látja a jövő legnagyobb kihívása a profi és elhivatott kollégák megtalálása. Ezzel egyetértve Kertész Mirjam rávilágított az utánpótlás nevelés fontosságára, hogy a fiatalok megtalálják a szakma szépségét. Szendrei István a kvalifikált munkaerő megszerzése és megtartásában látja a kihívást, míg Bakody Katalin az egyediséget emelte ki, Kéry Balázs pedig a professzionalizmust.
A kerekasztalbeszélgetést követően Katona Csaba történész előadásában a történelmi épületek és a turizmus kapcsolatát mutatta be a közönség számára, különös figyelmet szentelve a Duna-parti hotel építészeti és történelmi aspektusainak. Az előadás során felmerült a kérdés, hogy miként érdemes a történelemre tekinteni a szálloda tematikájában, és hogy milyen mértékben érdemes hangsúlyozni a múlt eseményeit, ha azok nem mindenki számára ismertek vagy szeretettek.
A történész rámutatott a történelmi helyszínek kiemelt jelentőségére, mint például az eseménynek helyszínt biztosító és a Duna parton álló Kimpton Bem Hotel, és kiemelte, ezek az épületek nem csupán az építészeti jelentőségük miatt fontosak, hanem azért is, mert a történelmük és a kulturális örökségük révén képesek gazdagítani a modern turizmus élményét, miközben egy új szemléletet is kínálnak a múlt és a jelen kapcsolatának megértésében.
A beszélgetéseket követően került sor a Klasszis TopDesign 2024 díjak átadására.
Idei évben először került meghirdetésre a szakiskolásoknak és egyetemistáknak szóló munkaruha tervezői verseny gasztronómia és szállodaipar kategóriában. „Az eredmények bennünket is megleptek – emelte ki Ács Zsuzsanna – olyan kreativitás áradt a munkákból, amelyre hosszú távon építeni kell és építeni lehet.”
A személyzet viselet szorosan kapcsolódik a belsőépítészeti koncepcióhoz, a történetmesélés része, ezért is döntött úgy a Klasszis Lapcsalád, hogy a formaruha pályázat az idei év újdonságaként bekerül a versenybe.
A zsűri elnöke, Jakab Zsófia, az MDDÜ vezérigazgatója adta át az 5 csillagos szálloda kategória harmadik és második helyezettjének járó díjat. A kategória harmadik helyezettje Gutai-Ruppert Flóra Réka, a második helyezett a Jelky 2A csapat lett: László-Hanzel Alíz és Kormos-Molnár Anna. Az 5 csillagos szálloda kategória győztese díjat Véh Lili nyerte el, akinek Fabriczki Petra, a Danubius Hotels kommunikációs igazgatója, a zsűri egyik tagja adta át a díjat.
A Formaruha Pályázat Étterem kategóriában a harmadik és második helyezettnek járó díjat a Klasszis Média partnere, Bocskai István adta át. Harmadik helyen Kánya Brigitta, Kelemen Dorka Emese, Kuchár Emese és Kulcsár Emese végzett, a második helyen az INDÁK csapat: Fazekas Hanna Nikol, Keil Laura, Kósa Fanni és Meskó Andrea. Az Étterem kategória győztese Kovács Gréta és Nagy Laura, akiknek Dobay Eszter adta át a díjat.