A Főzdefeszt még 2011-ben jött létre azzal a céllal, hogy fórumot teremtsen a kézműves söröknek – mondta el Bart Dániel, a fesztivál egyik főszervezője és kitalálója. – A budapesti közönség azonnal vevő volt az ötletünkre és miközben az elmúlt években sikerült a Főzdefesztet egy nagyon sikeres fesztivállá tenni, azt is elértük, hogy a kézműves sör divatossá váljon és megteremtse a maga helyét a magyar sör- és vendéglátóipari piacon. Ez nemcsak egy fesztivál, ahová az emberek azért mennek, hogy jól érezzék magukat, hanem egyben egy seregszemle is, ahol a törzsvendégek régi ismerősökként üdvözlik a régi főzdéket és kíváncsiak az újakra is. Amelyekből nincs is hiány, hiszen szinte nem múlik el hónap, hogy ne nyitna egy újabb kézműves söröző a városban.
És valóban, a kínálat egyre gazdagabb: aki ezen a hétvégén ellátogat a Városligetbe, több mint 50 magyar sörfőzde 300-féle nedűjéből válogathat. Ebből körülbelül 70 az olyan új termék, ami az elmúlt évben jelent meg. Néhány premier is lesz: Magyarországon először itt kóstolhatják meg a látogatók a Gyertyános kézműves főzde különleges Hámori Licsi sörét. A keserű csokis, valamint a 18 Balling-fokos gyógynövényes láger, az Elixir 18 már évek óta a látogatók kedvencei. A mézes sör rajongóinak érdemes ellátogatniuk a Köleses Sörfőzde standjához. A Hübris UbikEklekti pedig egy olyan különleges gyógynövényes sört alkotott, ami a friss Unicum ízvilágára emlékeztet.
A Serforrás tokaji aszúval készült söre, a Corvinus Rex első pillanatra meghökkentőnek tűnhet, de választhatunk frissen tört korianderrel és narancshéjjal fűszerezett folyékony kenyeret is. Hatvanezer pohár... ennyivel készülnek idén a szervezők és az is újdonság, hogy immár vége a papírpoharak korszakának.
És hogy a nedűk kortyolása között fantasztikus harapnivalókat is kóstolhassunk, arról a Street Food Show gondoskodik. Ez a szimpatikus kezdeményezés korábban önállóan is létezett már. Ez a hetedik alkalom, hogy megrendezésre kerül, ebből három alkalommal a Főzdefeszttel közös fesztiválon. Vajda Pierre, a Dining Guide ügyvezetője elmondta, a csatlakozás egyik oka az volt, hogy nagyon hasonló alapvetéssel közelítenek a gasztronómiai kultúrához, mint a kézműves sörök készítői. A Street Food egy olyan műfaj, ahol az ételkészítők nem bevárják a fogyasztót, hanem elébe mennek. Elsősorban nagy tömegeket vonzó helyeken érvényesül a legjobban, ahol a vásárló szembesülhet a nyersanyaggal, láthatja, hogy az étel milyen módon, milyen technológiával készül. És mivel belekukcskálhatnak a serpenyőbe, ezért szinte azonnal kialakul egy bizalmi viszony. A Street Foodosok egyik jeles képviselője, Befaló Bill, a különleges texasi barbecue brigád egy tonna húst szállított a helyszínre. Két és fél tonnás offszet szmókerük (amerikai óriás grillező tartály) Magyarországon egyedülálló. A vállalkozás a hagyományos, amerikai stílusú barbecue megismertetését és népszerűsítését tűzte ki céljául.
Gyenge Zsolt, a Fóti Kézműves Sörfőzde vezetője és a Kisüzemi Sörfőzdék Országos Egyesületének elnöke szerint a kis főzdék körében a Főzdefeszt a leginkább várt esemény. Különösképpen örvendetes, hogy idén egy ilyen rangos rendezvényhelyszín ad otthont a fesztiválnak. Az első hat alkalommal a Mikszáth Kálmán téren volt a Főzdefeszt, de a bővülés itt már nem volt lehetséges. Tavaly ugyan tágas volt a tér, de az árnyékok hiánya mindenkit próbára tett. Idén a Városliget árnyas fái ideális védelmet nyújtanak a júniusi kánikulában.
Kosztolányi-Baji Zsolt a szakma legfiatalabb nemzedékét képviseli, a Hübris söreivel van jelen. Ő először a Főzdefeszten találkozott kézműves sörökkel és otthon azonnal ki is próbálta az ellesett technikát. Az első lépések olyan jól sikerültek, hogy ezen felbuzdulva Zsolt idén végez a Corvinus Egyetem sörfőző mester szakmérnök képzésén. Szerinte a változatosság, az új ízek kombinációi idén hangsúlyosan jelen vannak, és a különlegességek iránt nyitott közönségnek akkor is érdemes megkóstolni egy-egy meghökkentő nevű vagy összetételű sört, ha elsőre túlzottan szokatlannak tűnik.
A főzdék egymással is versenyeznek: idén is szakmai zsűri dönt arról, hogy ki kapja az Év Sörfőzdéje megtisztelő címet. Fontos szempont a díj odaítélésénél a piac számára irányt mutató üzleti stratégia, és az új, innovatív termékekkel való részvétel. A nyertes jutalma az ingyenes külföldi megjelenéseken kívül a következő Főzdefeszten felkínált stand.
Még két díj kerül kiosztásra, a „Magyarország Kedvenc Söre 2015” címet elnyerő főzde 555.555 forintos pénzjutalomban részesül, a grafikusokból álló szakmai zsűri pedig a legjobbnak választott design címet osztja ki. A díj tulajdonosa 333.333 forinttal lesz gazdagabb.