Az intézkedés célja, hogy Magyarország még vonzóbb helyszínné váljon az orvosszakmai konferenciák számára, így erősítve az üzleti turizmust. Ezzel hazánk felzárkózott olyan országok mellé, mint Ausztria vagy Szlovákia, ahol már évek óta magasabbak voltak a hasonló keretösszegek.
Felzárkózás az európai versenyhez
A MaReSz évek óta szorgalmazott jogszabály-módosító javaslata alapján módosították „a biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászatisegédeszköz-ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól” szóló 2006. évi XCVIII. törvény (Gyftv.) 14.2 pontját.
A 14. § (2) bekezdésében foglalt módosítás értelmében az ismertetési tevékenységet folytató gyógyszer- és gyógyászatisegédeszköz-gyártók és -forgalmazók által szervezett tudományos-oktató témájú konferenciák és más rendezvények keretében biztosított vendéglátás – általános forgalmi adó nélkül számított egy napra és egy főre eső – összegének felső határát a mindenkori minimálbér havi összegének 5%-áról 15%-ra emelték. Ez most napi 43.620 Ft/fő nettó vendéglátási keretösszeget jelent.
Korábban hazánkban kb. 34 eurónak megfelelő összeg volt elszámolható vendéglátási költségként (naponta és fejenként), ami jelentős versenyhátrányt okozott. Az új, 105 eurós kerettel Magyarország nem csak utolérte a környező országokat, de vonzó alternatívává válhat a konferenciaszervezők számára. Összehasonlításképpen: Ausztriában 85 euró, Szlovákiában pedig 75 euró áll rendelkezésre étkezésenként a hasonló rendezvényeken.
A gazdasági célok és az együttműködés ereje
Az üzleti turizmus Magyarország turizmusstratégiájában évek óta kiemelt terület, hiszen a magasabb költésű vendégek jelentős gazdasági hatást gyakorolnak.
Ganczer Gábor, a MaReSz elnöke a sikerről így nyilatkozott:
„Óriási lépést tettünk előre a magyarországi hivatásturizmus jövője érdekében. Büszkék vagyunk arra, hogy többéves kitartó munkánkkal elértük ezt az eredményt, amely nemcsak a szakmánk, hanem az egész ország gazdasága számára is kiemelt jelentőségű. Ez a jogszabály-módosítás új lehetőségeket nyit a rendezvényszervezés területén, és megerősíti Magyarország pozícióját az európai konferenciaturizmus térképén.”
A MaReSz Konferencia- és kongresszusszervezők tagozata kezdeményezte azt a szakmai diskurzust, amely a törvénymódosításhoz vezetett. Az üzleti turizmus fellendítéséhez hozzájáruló változtatásokat Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter 2024 októberében jelentette be, a jogszabály-módosítás pedig idén január 1-től lépett életbe.